7 porad dla przedsiębiorców na koniec roku

Przygotowaliśmy dla Was infografikę, na której znajdziecie 7 praktycznych porad. Możecie wykorzystać je przed końcem roku podatkowego, dzięki czemu zoptymalizujecie budżet swojej firmy.

Mniejsze podatki

Kuszące, prawda? Najprostszym sposobem na ich zmniejszenie jest – paradoksalnie – zwiększenie kosztów działalności. Jak to zrobić? Można zainwestować w sprzęt firmowy lub nieruchomości potrzebne do prowadzenia firmy. Mowa tu np. o wynajęciu/kupnie magazynu. Taki zabieg może uchronić nas przed osiągnięciem I progu podatkowego.

Leasing

Do końca roku masz okazję wzięcia samochodu w leasing na „starych zasadach”. Co to oznacza w praktyce? Zmieni się zakres kosztów eksploatacyjnych, w 2019 r. będzie to 75% w porównaniu do obecnej kwoty. Zmiany zajdą również w wartości przedmiotu leasingu rozliczanego jako koszt.

Więcej o leasingu samochodu w 2019 r.

Remanent

Warto przeprowadzić remanent nawet, gdy nie prowadzisz działalności handlowej. Spis z natury powinien zawierać wartości naszych podstawowych materiałów i/lub towarów, którymi handlujemy. Nie ujmujemy w nim natomiast wartości wyposażenia naszej firmy oraz środków trwałych.

Więcej o remanencie w ifirma.pl.

Forma opodatkowania

Mali przedsiębiorcy mogą wybierać między skalą podatkową, podatkiem liniowym i ryczałtem ewidencjonowanym. Forma prowadzonej przez nas działalności ułatwia nam wybór. I tak np. ponoszenie wielu firmowych kosztów i chęć wspólnego rozliczenia podatkowego z małżonkiem skłania nas ku skali podatkowej. Warto zatem zweryfikować nasze działania i wybrać najbardziej optymalne opodatkowanie. Warto również pamiętać o przypadkach, w których jesteśmy zobowiązani do zmiany formy opodatkowania. Na decyzję mamy czas do 21 stycznia.

Więcej o formach opodatkowania.

Deklaracje roczne

Co prawda, na ich rozliczenie mamy czas do 30 kwietnia, nie warto jednak zwlekać. Deklaracje dają nam możliwość zastosowania ulgo podatkowych. To, na jakim formularzu rozliczamy naszą działalność, zależy od formy opodatkowania, którą wybraliśmy, np. PIT-36 wybierają podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych.

Więcej o deklaracjach rocznych.

Oszczędności

Diabeł tkwi w szczegółach – porównaj ofertę swojego operatora komórkowego i dostawcy internetu z konkurencją. Sprawdź też, czy nie przepłacasz za usługi księgowej. Warto rozważyć zmianę biura rachunkowego, masz na to czas do końca roku.


7 praktycznych porad
 

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK