Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Amortyzacja środków trwałych w okresie zawieszenia działalności

Zgodnie z art. 22c pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „5) składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tej działalności”.

I dalej – „na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tę działalność”.

Zawieszenie działalności powoduje, że okres amortyzacji środka trwałego wydłuża się.

Nie ulega natomiast zmianie suma odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów.

Przedsiębiorca zawieszający działalność dokonuje ostatniego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu, w którym ją zawiesił. Następnie kontynuuje naliczanie odpisów amortyzacyjnych od miesiąca, w którym wznowił działalność.

W ifirma.pl, w miesiącu następującym po miesiącu, w którym została zawieszona działalność, w zakładce MajątekRejestr środków trwałych wybieramy nazwę środka trwałego i następnie „edytuj”.

W części dotyczącej amortyzacji należy odznaczyć checkboxy:

  • “Czy amortyzować w bieżącym miesiącu?”
  • “Czy wliczać w koszty w bieżącym miesiącu?”

amortyzacja w okresie zawieszenia 1
Odznacz checkboxy


Opcje ponownie zaznaczamy w miesiącu, w którym nastąpiło wznowienie działalności.

amortyzacja w okresie zawieszenia 2
Zaznacz ponownie


Powyższe czynności należy wykonać przy każdym środku trwałym, który jest w trakcie amortyzacji, a nie będzie używany w okresie zawieszenia.

WAŻNE: jeżeli działalność została zawieszona z pierwszym dniem danego miesiąca, to mamy prawo dokonać odpisu amortyzacyjnego za pierwszy miesiąc zawieszenia działalności, pomimo że przez cały miesiąc firma nie była prowadzona.


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ