Chat with us, powered by LiveChat

Czy zakupy przez internet podrożeją? – pakiet VAT e-commerce, VAT OSS

zakupy przez internet podrożeją

Od 1 lipca 2021 przedsiębiorcy, w tym operatorzy platform elektronicznych powinni zastosować się do nowych zasad dotyczących podatku VAT, zwłaszcza w zakresie sprzedaży wysyłkowej dla unijnych konsumentów. Czy reformy 2021 spowodują, że zakupy przez internet podrożeją?

Co się zmieni w podatku VAT dla e-commerce?

Reformy 2021 w podatku VAT to wynik prawa nałożonego na każde państwo członkowskie przez Unię w ramach pakietu VAT dla e-commerce. Główne zmiany obejmują:

 • usunięcie w całej Unii zwolnienia z VAT dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 22 euro;
 • nałożenie obowiązku poboru, zapłaty VAT oraz prowadzenia odpowiedniej ewidencji na podatników ułatwiających przy użyciu interfejsu elektronicznego:
  • sprzedaż na rzecz unijnych konsumentów towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o wartości do 150 euro,
  • import towarów z państw trzecich do państwa unijnego – na rzecz konsumentów;
 • zastąpienie pojęcia sprzedaży wysyłkowej z i na terytorium kraju pojęciem wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO),
 • wprowadzenie pojęcia sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI),
 • zmiana VAT MOSS w OSS rozszerzająca tę procedurę na sprzedawców internetowych, w tym platformy elektroniczne.

O tym, jak nowe przepisy wpłyną na podmioty dokonujące transakcji online, przeczytasz w artykule: Jak zmiany VAT e-commerce wpłyną na przedsiębiorców oraz kupujących?

Czy kupujący przez internet będzie musiał zapłacić więcej?

Zmiana polegająca na likwidacji zwolnienia z VAT dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 22 euro nakłada obowiązek zapłaty podatku VAT od każdego towaru znajdującego się w przesyłce. VAT powinien być zapłacony:

 • sprzedawcy (lub interfejsowi elektronicznemu) – jeżeli przedsiębiorca zarejestruje się do IOSS,
 • operatorowi pocztowymi w momencie odbioru przesyłki – jeżeli przedsiębiorca nie zarejestruje się do IOSS.
VAT (a także cło) podniosą koszt zamawianych towarów. Sprawi to, że dla niektórych konsumentów zakupy produktów z krajów trzecich przestaną być atrakcyjne.
Wartość przesyłki Do 1 lipca 2021 Od 1 lipca 2021
do 22 euro VAT: zwolnione, CŁO: zwolnione VAT: opodatkowane, CŁO: zwolnione
od 22 do 150 euro VAT: opodatkowane, CŁO: zwolnione VAT: opodatkowane, CŁO: zwolnione
powyżej 150 euro VAT: opodatkowane, CŁO: opodatkowane VAT: opodatkowane, CŁO: opodatkowane

Nowe przepisy mogą spowodować zwiększenie wydatków platform handlowych, które zostały obarczone nowymi obowiązkami sprawozdawczymi, a także przerzucono na te podmioty odpowiedzialność za pobranie VAT, gdy bazowy dostawca tego nie zrobi.

Dodatkowymi kosztami ponoszonymi przez operatorów interfejsów elektronicznych w związku z realizowaniem obowiązków podatkowych, mogą być np. zakupy i wdrożenie nowego oprogramowania, zatrudnienie dodatkowych pracowników z uwagi na obowiązki dokumentacyjne, dostosowanie się do nowych przepisów. Co w konsekwencji może spowodować, że zakupy przez internet podrożeją.

Zobacz więcej w naszym filmie:

Zalety wprowadzenia VAT OSS

Z drugiej strony, zdaniem unijnych ustawodawców reformy VAT dla e-commerce:

 • mogą przyczynić się do wzrostu liczby użytkowników (sprzedawców i nabywców) korzystających z usług operatów interfejsów elektronicznych, co może w efekcie wpłynąć na zwiększenie obrotów takich operatorów,
 • poprawią konkurencyjność krajowych firm, które prowadząc sprzedaż na terytorium kraju ponosili ciężar podatku VAT, podczas gdy takie same towary zakupione poza UE, korzystały w większości państw UE ze zwolnienia z VAT od takiego importu.

Przeczytaj również: Gdzie sprzedawać w internecie? 20 stron i marketplace.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

 • podstawy prowadzenia firmy,
 • rady i opinie ekspertów,
 • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość