Deklaracja zgłoszeniowa członka rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego

Zakładka pracownicy > lista pracowników > wybieramy pracownika > otwiera się strona z danymi pracownika, gdzie po lewej stronie dostępna jest opcja Ubezpieczenie osób z rodziny > wybieramy następnie opcję dodaj osobę i wprowadzamy dane członka rodziny > zatwierdź > powrót > wygeneruj ZCNA.

Wchodzimy na ZCNA > uzupełniamy stronę > przekaż do podpisu.

Wygenerowana deklaracja zapisze się poniżej, a także w zakładce Deklaracje > e-Deklaracje ZUS > Deklaracje zgłoszeniowe, gdzie podany będzie status deklaracji.

Deklaracja zostaje podpisana elektronicznie i wysłana do ZUS.

Jeżeli wszystko będzie poprawnie pojawia się status deklaracji z informacją, że została przyjęta do ZUS. Z tego miejsca można pobrać potwierdzenie wysłanej deklaracji oraz wydrukować deklaracje wchodząc na ZCNA.

Przykład

Pracownik Pan Jan Kowalski od 1.04.2016 r. zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego swoją żonę Annę Kowalską. W pierwszej kolejności wprowadzamy dane członka rodziny i zatwierdzamy.


ifirma.pl program do księgowania - Screen 1 dodawanie osoby

dodawanie osoby

Następnie generujemy deklarację ZUS ZCNA:


ifirma.pl program do księgowania - Screen 2 generowanie

generowanie deklaracji

Klikamy „przekaż do podpisu”.

Uwaga!

Przekaż do podpisu oznacza, że dokument zostanie przekazany do ZUS. Jego status można sprawdzić w zakładce Deklaracje > e-Deklaracje ZUS w kolumnie “status”.

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK