Jak zmiany VAT e-commerce wpłyną na internetowych sprzedawców?

zmiany vat e-commerce

Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy dokonujący transakcji przez internet (w tym operatorzy platform elektronicznych), powinni przestrzegać nowych przepisów o podatku VAT dla e-commerce. Jak nowe przepisy wpłyną na podmioty uczestniczące w transakcjach online?

Kogo dotyczy pakiet VAT e-commerce

Nowe regulacje VAT e-commerce oddziałują przede wszystkim na podmioty:

 • prowadzące wewnątrzwspólnotową sprzedaż na odległość (WSTO),
 • dokonujące sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI) do 150 euro,
 • interfejsy elektroniczne pośredniczące między sprzedawcą a kupującym.

Podmioty dokonujące sprzedaży wysyłkowej do innego państwa unijnego (WSTO)

W związku z obniżeniem progu sprzedaży wysyłkowej do 10 000 euro, powyżej którego przedsiębiorca powinien opłacać VAT według stawki obowiązującej w kraju nabywcy, większa liczba przedsiębiorców będzie zobowiązana do rejestracji i rozliczania podatku VAT w państwie odbiorcy.

Limit 10 000 euro powinien być liczony łącznie dla sprzedaży wysyłkowej oraz usług elektronicznych, telekomunikacyjnych i nadawczych (TNE) dla wszystkich zagranicznych konsumentów z krajów unijnych.

Aby uniknąć rejestracji w każdym kraju i podlegania pod zagraniczne przepisy podatkowe w będzie można skorzystać z dobrowolnego VAT OSS, który polega na jednej ogólnej rejestracji do wszystkich państw członkowskich oraz składaniu kwartalnie deklaracji VAT z wyszczególnieniem sprzedaży dotyczącej każdego kraju. Podatek wciąż należy opłacać według stawek kraju kupującego do wyznaczonego polskiego urzędu skarbowego.

Ponadto, przedsiębiorcy powinni prowadzić ewidencję, na podstawie której można określić łączną wartość dokonanych dostaw na rzecz zagranicznych osób indywidualnych (konsumentów).

Przykład 1

Pani Aneta dokonała sprzedaży przez internet dla osób fizycznych z:

 • Belgii – na wartość 10 000 euro,
 • Francji – na wartość 20 000 euro,
 • Estonii – 11 000 euro.

Czy pani Aneta powinna zarejestrować się do VAT w każdym z tych krajów?

Tak, ponieważ łączna wartość sprzedaży na rzecz unijnych konsumentów przekroczyła 10 000 euro (bez VAT). Może jednak skorzystać z VAT OSS – wtedy wystarczy jedna ogólna rejestracja i zapłata trzech podatków; wg stawki belgijskiej, francuskiej oraz estońskiej “do jednego koszyka”.

Podmioty dokonujące sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI)

Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich do państw unijnych będą mogli skorzystać z procedury szczególnej dla tego rodzaju sprzedaży – IOSS. Jak wygląda takie rozliczenie przeczytasz w artykule: Rozliczanie w procedurze IOSS.

Warto zaznaczyć, że rozliczenie w procedurze IOSS jest dobrowolne. Dzięki temu sprzedawca dokonujący SOTI może się zarejestrować i składać deklaracje VAT tylko w jednym państwie (zazwyczaj, tam, gdzie ma siedzibę działalności), zamiast w każdym z krajów nabywcy.

Interfejsy elektroniczne pośredniczące między sprzedającym a kupującym

Aby zwiększyć efektywność poboru VAT z tytułu importu towarów z państw trzecich do kraju unijnego dla konsumentów, odpowiedzialność za zobowiązanie VAT zostaje przeniesiona na podatników prowadzących działalność gospodarczą związaną z zarządzaniem interfejsami elektronicznymi (operatorów interfejsów).

Platforma internetowa jest odpowiedzialna za pobór podatku w przypadku dokonania importu paczki o wartości mniejszej niż 150 euro. Podatek powinna pobrać w chwili sprzedaży towarów i może go rozliczyć w procedurze IOSS.

Ponadto, operatorzy interfejsów powinni prowadzić ewidencje dotyczące sprzedaży na rzecz konsumentów dokonywanych przez przedsiębiorców korzystających z pośrednictwa tego portalu.

Ewidencja powinna zawierać:

 • informacje umożliwiające organom podatkowym sprawdzenie, czy VAT od tych transakcji został rozliczony prawidłowo,
 • identyfikację podmiotów, które prowadzą sprzedaż towarów dla unijnych konsumentów za pośrednictwem interfejsu,
 • nazwę lub imię i nazwisko operatora platformy internetowej,
 • adres pocztowy i adres elektroniczny operatora lub stronę internetową,
 • numer VAT lub NIP,
 • numer rachunku bankowego lub numer rachunku wirtualnego

Ewidencje te należy przechowywać przez 10 lat oraz udostępniać na żądanie organom podatkowym w formie elektronicznej.

Zapamiętaj! Ewidencja nie dotyczy nabywców towarów i usług (tj. konsumentów). Ewidencjonowane mają być wyłącznie dane dotyczące podatników (przedsiębiorców) prowadzących sprzedaż za pośrednictwem interfejsów elektronicznych.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

7 komentarzy

 1. pytanie

  Czy limit 10000 euro to limit liczony wspólnie dla wszystkich moich wysyłek poza polskę czy dla każdego kraju oddzielnie (to jest 10 tys osobno dla niemiec, francji itd.)

  Czy jeśli sprzedam np w niemczech za 15000 euro, we francji za 5000 euro to we francji też płacę vat?

  • Dorota Łesak | ifirma.pl

   Limit 10 000 euro dotyczy całkowitej wartości sprzedaży dla wszystkich państw. Należy go liczyć łącznie.

   W przedstawionej sytuacji przekroczono próg 10 000 euro. Oznacza to, że VAT należy zapłacić w Niemczech oraz we Francji. W tym celu można:
   a) dokonać rejestracji VAT w Niemcach oraz we Francji oraz opłacić i wykazać VAT w deklaracji obowiązującej w Niemczech oraz we Francji LUB
   b) dokonać DOBROWOLNEJ rejestracji do VAT OSS w Polsce i za pośrednictwem tego punktu opłacać VAT należny dla Niemiec, jak i Francji. Jak dokonać rejestracji do VAT OSS, przedstawiliśmy w artykule: https://www.ifirma.pl/blog/podatki/rejestracja-do-vat-oss-krok-po-kroku.html

   Ważna informacja: Próg 10 000 euro ma zastosowanie jedynie dla tych przedsiębiorstw, które mają siedzibę tylko w jednym państwie unijnym.

 2. Mariusz

  Prowadzę sprzedaż rzeczy używanych na platformie ebay. Rozliczam się przez ryczałt 3%. Czy po przekroczeniu sprzedaży do UE za 10tys. Euro mam płacić ryczałt oraz VAT od sprzedanego towaru? Nigdzie nie znalazłem wzmianki, jak ta zmiana ma wpłynąć na ryczłtowców. Jeśli tak miałoby to wyglądać, to nic nam nie zostaje jak blokować sprzedaż do UE, gdyż przy niskich kosztach prowadzenia działalności nieopłacalne jest płacenie dodatkowych 20% podatku oraz zatrudnianie księgowego (ryczałt łatwo obliczyć samemu).

  • Dorota Łesak | ifirma.pl

   Ryczałt oraz podatek VAT są to niezależne podatki i nie są ze sobą powiązane. A zatem, jeśli Pana sprzedaż wysyłkowa dla osób fizycznych z innych krajów UE przekroczy 10 000 euro, może Pan zdecydować, czy chce Pan zarejestrować się do celów VAT w odpowiednich krajach (kupującego) czy wybiera Pan korzystanie z procedury OSS, poprzez którą opłaca Pan podatek należny innym państwom.

 3. Ted11

  Jestem w takiej samej sytuacji i również sprzedaje rzeczy używane. Czy udało Ci się znaleźć jakieś informację?

 4. Mateusz

  Czy jeżeli kupuje towar w dropshippingu zalóźmy z Aliexpress, które rozlicza podatek VAT w Polsce – czy jestem zobowiązany do prowadzenia tego typu rozliczeń? Będąc jedynie osobą pośredniczącą rozliczającą się ryczałtowo?

 5. M

  Jeżeli korzystam ze zwolnienia z vat w Polsce ze względu na małe dochody, nowe regulacje powoduję de facto, że dalsza działalność jest nieopłacalna. Np. w Chorwacji, sprzedający korzysta tam ze zwolnienia z VAT w Chorwacji ze wzgl. na małe dochody i sprzedaje tam produkty bez VAT. Chcąc wysłać z Polski tam produkt muszę doliczyć do ceny 25% ! To zaburzą naturalną konkurencyjność cenową i swobodny obrót towarów. Dyskryminacja sprzedających z innych państw UE. Czas pozamykać sklepy internetowe sprzedające do innych krajów UE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość