Powrót

Biznes od kuchni – NOMONO

Cześć, nazywam się Grzesiek, prowadzę agencję kreatywną FLOV, w której odpowiadam za kreację. Dodatkowo jestem jednym z ojców marki NOMONO, w ramach której świadczymy dla naszych klientów usługi z zakresu projektowania identyfikacji wizualnej, oprawy graficznej 2D i 3D, animacji i wideo.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Cześć, nazywam się Grzesiek, prowadzę agencję kreatywną FLOV, w której odpowiadam za kreację. Dodatkowo jestem jednym z ojców marki NOMONO, w ramach której świadczymy dla naszych klientów usługi z zakresu projektowania identyfikacji wizualnej, oprawy graficznej 2D i 3D, animacji i wideo.   Biznes od kuchni – NOMONO  

Jak to się wszystko zaczęło

Jestem absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i w tym mieście rozpocząłem działalność zawodową. Pracowałem w agencjach interaktywnych oraz na własny rachunek jako freelancer. Podczas spotkań rodzinnych ojciec wielokrotnie namawiał mnie do pracy na własny rachunek i założenia firmy, jednak dałem się namówić dopiero w 2008 roku. Moim głównym motywatorem była praca według własnych założeń i planu oraz – oczywiście – chęć zwiększenia przychodu.  

Pierwsze początki

Agencja kreatywna FLOV pojawiła się na rynku i zostałem przedsiębiorcą. Podstawowym problemem na starcie był brak środków na zakup niezbędnego sprzętu. Skorzystałem z dotacji oferowanej przez urząd pracy no i… przyszedł czas na kolejne wyzwanie, czyli pozyskiwanie klientów. Jeden stały klient z branży farmaceutycznej to było zdecydowanie za mało, żeby móc się rozwijać. Szukając nowych możliwości przeprowadziłem się do Wrocławia, gdzie początkowo prężną gałęzią mojej działalności były szkolenia z Action Script 2.0. Moją specjalizacją w tym czasie była grafika na potrzeby internetu, animacje flash i fotografia. Podczas jednego z prowadzonych przeze mnie szkoleń nawiązała się nić porozumienia z jedną z większych firm z branży kosmetycznej i tak pozyskałem kolejnego klienta. Dzięki tym zleceniom rozwinąłem swoje kompetencje w zakresie projektowania graficznego na potrzeby druku, co z czasem okazało się być moją największą miłością. 🙂  

Biznes od kuchni – NOMONO źródło: nomono.eu

 

Rośniemy

W tym czasie z firmy mojego klienta odszedł programista, z którym dobrze się rozumiałem, dodatkowo okazało się, że jesteśmy sąsiadami, co sprzyjało rozwijaniu znajomości. Postanowiliśmy świadczyć usługi kompleksowe: projektowanie graficzne wraz z wdrożeniem. Wynajęliśmy pierwsze, malutkie biuro w budynku SWPS, na szerszy wachlarz usług znajdowaliśmy coraz więcej klientów. Z czasem pojawił się pierwszy pracownik, potem kolejni. Mocno rozgościliśmy się w branży browarów rzemieślniczych, dla których tworzymy etykiety i wszelkie materiały marketingowe. Firma się rozwijała, ani przez chwilę nie żałowałem podjętego ryzyka. Biznes od kuchni – NOMONO

źródło: nomono.eu

 

Zmieniamy się

Po sąsiedzku poznaliśmy się z inną firmą – studiem produkcyjnym Lumicon FX. Świadczone przez nich usługi modelowania 3D, animacji i wideo wydawały się być świetnym uzupełnieniem działalności Flov. Zaprzyjaźniłem się z Marcinem Malewskim i tak od słowa do słowa, od lunchu do papierosa… powstało studio NOMONO. Początkowo na papierze albo jako wizja odległej przyszłości, potem wreszcie postanowiliśmy pokazać się światu jako nowy podmiot i byt. Wynajęliśmy wspólnie większe biuro, stworzyliśmy stronę internetową, zaktualizowaliśmy portfolio. Klienci trafiają do nas głównie przez profil w serwisie Behance, media społecznościowe lub z polecenia. Komunikujemy im szerszą paletę usług i wzbogacamy archiwum realizacji. Pozyskujemy też klientów z zagranicy, którzy doceniają nasz warsztat i ciekawe projekty. Aktualnie prowadzimy projekty dla Australii, Bułgarii i USA – nie ma nudy 🙂 Specjalizujemy się w brandingu, wizualizacjach 2D i 3D i animacji: Biznes od kuchni – NOMONO

źródło: nomono.eu

Naszym wyróżnikiem jest profesjonalne podejście do każdego projektu i wysoka jakość dostarczanych realizacji. Mamy otwarte umysły, tworzymy oryginalne projekty i wciąż jesteśmy głodni na kolejne wyzwania.  

Co dalej?

Plany na przyszłość? Na pewno pozyskiwać więcej klientów z zachodu, robić świetne projekty, które są wyróżniane, pracować z klientami, z którymi współpraca daje satysfakcję. Jeśli miałbym doradzić początkującemu w biznesie to powiedziałbym, żeby się nie bał. Jak mawia stare przysłowie: kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Jednocześnie warto korzystać z dotacji i wszelkich programów, których celem jest rozwój przedsiębiorczości. Należy ufać własnej intuicji – czy przy wyborze współpracowników czy klientów. I wierzyć w siebie. I pamiętać, że po latach chudych nastąpią tłuste. Bo czemu by nie?  
Autor: Grzegorz Chorostecki Właściciel Agencji kreatywnej FLOV i współwłaściciel marki NOMONO. Grafik i dyrektor kreatywny. Doradza klientom w budowaniu wizerunku ich firm i produktów. Po godzinach fotografuje i odkrywa świat wraz z roczną córeczką Polą. nomono.eu | flov.co | lumiconfx.com  

Prowadzisz własny biznes? Opowiedz nam o nim i pochwal się nim na ifirma.pl.

A może interesują Cię inne ciekawe biznesy, które prezentujemy w ramach cyklu “Biznes od kuchni”?

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość