Blog ifirma.pl

Czy myjnie samoobsługowe znikną z naszych okolic?

|
|
1 minut czytania
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy dotychczasowe rozporządzenie znacząco się zmieni? Może się okazać, że niektóre przedsiębiorstwa nie będą w stanie sprostać wymaganiom wymienionym w rozporządzeniu. Przeczytaj i dowiedz się, jakie mogą być nadchodzące zmiany.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Z dniem 31 grudnia 2021 roku przestaje obowiązywać dotychczasowe Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Wielu przedsiębiorców zapewne zastanawia się, czy dotychczasowe rozporządzenie znacząco się zmieni? Czy prawodawca terminowo opublikuje aktualny akt?

Jaką zmianę wprowadza projekt rozporządzenia?

3 grudnia 2021 r. pojawił się projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Porównanie dokumentów nie ujawnia rewolucyjnych zmian z wyjątkiem jednej, która wzbudziła ciekawość.

Jeśli projekt wejdzie w życie w obecnym brzmieniu właściciele myjni samoobsługowych będą zobowiązani wprowadzić kasy fiskalne do swoich punktów, co wiąże się ze zmianą oprogramowania, zmianą systemu pracy lub nawet całej infrastruktury myjni.

Może się okazać, że niektóre przedsiębiorstwa nie będą w stanie sprostać wymaganiom wymienionym w rozporządzeniu.

Chociaż wymieniony wyżej przepis ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 r. to usługi mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej) zostały usunięte z załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Usunięcie tych usług z załącznika powoduje, że przedsiębiorcy prowadzący myjnie samochodową korzystający ze zwolnienia z § 2 tracą to prawo z dniem 1 stycznia 2022 r.

W okresie przejściowym mogą jedynie skorzystać ze zwolnienia z § 3, pamiętając o limicie wartości sprzedaży, który nie może przekroczyć 20.000 zł. W przypadku przekroczenia mają obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej od transakcji która przekroczyła wymieniony limit.

Czy w 2022 r. znajdziemy całodobową myjnię samoobsługową?

Pytanie pozostaje bez odpowiedzi, wiele bowiem zależy od możliwości oferowanych urządzeń jak również od zastosowanych rozwiązań technicznych. Czy jedno urządzenie fiskalne wystarczy na myjnie kilkustanowiskową? A może będzie możliwość zastosowania aplikacji dzięki, której klient otrzyma dostęp do usługi, a także otrzyma wymagany dokument fiskalny?

Jest duże prawdopodobieństwo, że niektórzy przedsiębiorcy z branży będą w stanie sprostać stawianym w rozporządzeniu nowym wymaganiom wykorzystując innowacyjne rozwiązania, jednak nie wszystkie firmy będą w stanie ponieść znaczący ciężar inwestycyjny.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie