Chat with us, powered by LiveChat

Czym jest USZ i dokument celny H7?

procedura usz oraz dokument H7

Zastanawiasz się, kto będzie płacił VAT importowy od przesyłek do 150 euro? Dzisiaj opiszemy kolejną z nowych procedur.

USZ oraz zgłoszenie H7 - omówione zagadnienia:

Rozliczanie transakcji w pakiecie VAT e-commerce będzie na pewno częstym tematem naszych publikacji. W dzisiejszej zajmiemy się procedurą uproszczoną USZ z tytułu importu towarów o wartości do 150 euro.

Co to jest USZ?

Jeżeli firma, która dokonuje dostawy towarów z kraju trzeciego o wartości nieprzekraczającej 150 euro nie stosuje procedury IOSS, to istnieje możliwość skorzystania z uproszczonej procedury w zakresie deklarowania podatku z tytułu importu, tzw. uregulowanie szczególne, zwane „USZ”. Ta procedura jest dostępna dla podmiotów przedstawiających towary organom celnym do odprawy, a zaliczają się do nich np. firmy kurierskie czy operator pocztowy. Stosowanie procedury USZ jest dobrowolne.

Podmiot dokonujący zgłoszenia celnego, które pozwoli na dopuszczenie towarów do obrotu na terytorium UE, robi to we własnym imieniu, lecz na rzecz odbiorcy towaru. Osobę dokonującą zgłoszenia celnego w ten sposób, uważa się za upoważnioną do dokonania zgłoszenia w sposób dorozumiany, żeby nie było konieczności każdorazowego zwracania się do odbiorcy przesyłki o udzielenie pełnomocnictwa do załatwienia formalności celnych.

Operator wpłaca podatek VAT faktycznie pobrany od importera/odbiorcy. Jeżeli przesyłka nie zostanie doręczona, zgłaszający powinien przechowywać dowód niedostarczenia lub nieprzyjęcia towarów przez odbiorcę, co będzie podstawą braku poboru podatku VAT z tytułu importu. W deklaracji miesięcznej wykazuje się tylko faktycznie pobrany VAT od importera, w momencie doręczenia przesyłki. W procedurze USZ stosuje się stawkę podstawową VAT 23%, nie stosuje się stawek obniżonych.

Dokument celny H7

Jeżeli operator nie zdecyduje się na zastosowanie procedury USZ lub z jakichś powodów ta procedura nie będzie miała miejsca, to wówczas pozostaje ostatnia możliwość dokonania rozliczania VAT od importu. Mianowicie może dokonać standardowego zgłoszenia celnego z zestawem danych H7 zgodnie z przepisami prawa celnego.

Przykład

Osoba prywatna w Polsce kupuje książki o wartości 100 euro od przedsiębiorcy z kraju trzeciego, który nie korzysta z procedury importu (IOSS). Towary są importowane do Polski z kraju trzeciego i wysyłane przez operatora świadczącego usługę powszechną (lub operatora kurierskiego).

Jeżeli operator powszechnej usługi pocztowej (lub operator kurierski) zdecyduje się korzystać z USZ określonego w art. 138i ustawy o VAT, zastosowanie ma podstawowa stawka podatkowa. Jeżeli operator ten chce zastosować obniżoną stawkę podatkową, musi złożyć standardowe zgłoszenie celne z zestawem danych H7 zgodnie z przepisami prawa celnego. (źródło: projekt objaśnień MF).

Dokument celny H7 wypełnia się odrębnie dla każdej przesyłki z pełnym zakresem danych, z obliczonym i pobranym podatkiem VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość