Jak sprzedawać w Polsce towary z AliExpress?

handel rzeczami z Aliexpress

Każdego miesiąca miliony Polaków odwiedzają chiński serwis AliExpress. Można śmiało założyć, że spora część z tych osób zaopatruje się w towar nie na użytek własny, ale traktuje to jako formę inwestycji. Świadczą o tym m.in. liczne oferty przedmiotów sprowadzanych z Chin (i często z długim okresem oczekiwania na przesyłkę) na rodzimych platformach z zakupami. Jeżeli Ty także rozważasz kupowanie na AliExpress z planami późniejszej odsprzedaży w Polsce – tutaj znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

AliExpress cieszy się u nas niesłabnącą popularnością, Polska zaś należy do jednego z jego trzech najważniejszych, europejskich rynków zbytu. W związku z tym polscy konsumenci mogą liczyć na kolejne inwestycje usprawniające cały proces transakcji.

Przykładem tych działań może być wcześniejsze nawiązanie współpracy pomiędzy AliExpress i Inpost, a w ostatnim czasie zawarcie umowy także z Pocztą Polską. Ponadto chińska firma tworzy magazyny na terenie Europy (skracanie czasu dostawy) oraz wprowadza swoją własną sieć paczkomatów do Polski. Powyższe oznacza, że można spodziewać się sprawnych i wygodnych zakupów. Od tego musisz zacząć, jeżeli liczysz na zyskowną sprzedaż produktów z AliExpress.

Handel rzeczami z AliExpress – krok po kroku

Niektórym wydaje się, że kupowanie na zagranicznych serwisach sprzedażowych jest trudne i czasochłonne. Nic bardziej mylnego, w praktyce niewiele się różni od zakupów np. na polskim Allegro.

Warto zauważyć, że pogląd o skomplikowanych zakupach służy sprzedawcom: im mniej ludzi samodzielnie zaopatruje się u (chińskiego) źródła, tym więcej można zyskać jako pośrednik. Wszystkie etapy biznesu opartego o kupowanie na AliExpress i sprzedawanie w Polsce można zawrzeć w czterech prostych punktach:

 • Rejestracja/założenie konta w AliExpress i zapoznanie się z możliwościami tego serwisu.
 • Wybór pożądanych towarów (jak i znalezienie zaufanych sprzedawców) oraz naturalnie sam zakup.
 • Dystrybucja produktów do wybranych kanałów sprzedaży (np. polskie platformy zakupowe, własny sklep internetowy, punkty stacjonarne).
 • Działania promocyjne/marketingowe i następująca po nich sprzedaż.

Z wymienionymi punktami łączą się jeszcze dwa zagadnienia.

Pierwsze to wszelkiego rodzaju formalności, które zostaną później wstępnie omówione.

Drugie zaś to wybór sposobu działania, czyli rodzaj kupowanych produktów i model sprzedaży (przede wszystkim magazynowanie towaru lub dropshipping z Chin).

Być może to wszystko brzmi na razie dosyć przytłaczająco, ale nie zniechęcaj się przedwcześnie. Większość wątpliwości zniknie, gdy już zaczniesz prowadzić działalność i zdobędziesz więcej doświadczenia. Nikt nie może Ci zagwarantować sukcesu, niemniej sporo sprzedawców osiąga na tym niemałe zyski. Różnice między dobrymi inwestycjami a stratą środków polegają na podobnych zasadach, co w każdym innym rodzaju biznesu: umiejętności negocjacyjne, intuicja i kreatywność, zaangażowanie i wytrwałość, początkowy kapitał oraz… tzw. szczęście.

Tworzenie konta w AliExpress

Jest to prosta czynność, tym bardziej że serwis oferuje spolszczoną wersję. Mianowicie:

 1. Wejdź na https://pl.aliexpress.com/ i wybierz widoczny po prawej stronie przycisk „Dołącz”.
 2. Opcja „Zarejestruj się” oferuje kilka możliwości. Możesz założyć konto od początku poprzez nr telefonu (dostaniesz SMS z kodem weryfikacyjnym) lub używając adresu e-mail, a także skorzystać z opcji dołączenia przy pomocy Twoich kont społecznościowych (m.in. FB, Google, Twitter).
 3. Uzupełniasz dane (adres do wysyłki, kod pocztowy itp., jeżeli chcesz, aby paczki docierały do Ciebie – zrób to starannie).
 4. To w zasadzie wszystko, ale bardziej odpowiedzialni zapewne przed rejestracją przeczytają dokumenty, takie jak polityka prywatności (widoczne np. po kliknięciu „Zarejestruj się za pomocą e-mail”, dostępne w jęz. ang.).

Jeżeli zastanawiasz się także nad możliwością utworzenia konta sprzedawcy, aby sprzedawać bezpośrednio na AliExpress, to mam złą wiadomość. Aktualnie (stan na czerwiec 2021 r.) serwis umożliwia rejestrację kont sprzedażowych jedynie dla kilku krajów (oprócz oczywistych Chin mamy też m.in. Rosję, Hiszpanię, Włochy).

Nie martw się jednak, ewentualne bowiem plany podbijania rynków zagranicznych wciąż są możliwe, ale o tym później. Poza tym najprawdopodobniej popularność serwisu w Polsce prędzej czy później przełoży się na udostępnienie rejestracji dla sprzedawców również w naszym kraju.

Kupowanie na AliExpress

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyła się u Ciebie potrzeba, aby zamówić coś z Allegro bądź też nawet z dowolnego, polskiego sklepu internetowego – bez problemu poradzisz sobie na AliExpress. Chińska platforma ma swoje drobne wady np. brakujące fragmenty tłumaczeń na jęz. polski (oraz częste błędy językowe), ale mimo to jest bardzo intuicyjna w obsłudze.

Po lewej stronie znajdziesz kategorie, które rozwijają się po najechaniu kursorem myszki (podział na podkategorie). Teraz masz przed sobą jedną z najważniejszych decyzji. Chcąc prowadzić handel rzeczami z AliExpress, musisz określić jaki towar zamierzasz sprowadzać. Niektórzy decydują się na drobne części elektroniczne, kable itp., inni wybierają obudowy do telefonów lub np. odzież. Wiele rzeczy można nabyć zdecydowanie taniej niż w Polsce. Musisz zwrócić uwagę na kilka spraw:

 • Czy różnica w cenie odsprzedaży (Twoja marża) zrekompensuje poniesione koszty (wysyłka, podatki, marketing, prowizje zewnętrznych sklepów internetowych) i czy Twoje ceny będą konkurencyjne wobec innych podmiotów z Polski?
 • Jaka jest charakterystyka konkurencji, czy wybierzesz tzw. niszę (np. nietypowe gadżety, unikalne akcesoria dekoracyjne), czy też próbujesz trafić w bardziej konkurencyjne rynki (koszulki, tania elektronika itd.)?
 • Czy zamawiane produkty nadają się do obrotu w Polsce, innymi słowy czy spełniają europejskie normy (np. CE) i nie zakłamują znaków towarowych (podróbki znanych marek).

Dobrym początkiem będzie wyszukanie najbardziej okazyjnych ofert na AliExpress. Następnie sprawdzenie np. na Allegro popularności ofert towaru z Chin i ich cech (głównie ceny i liczby ofert kupna).

Warto mieć jakąś przewagę nad konkurencją. Albo posiadać ten sam typ towaru, ale w lepszych cenach/lepszej jakości, albo dostarczać rzeczy, których brakuje w Polsce, a istnieje na nie potencjalne zapotrzebowanie.

Na końcu czeka Cię sporządzenie kosztorysu całego przedsięwzięcia. Jeżeli uznasz, że sprzedaż będzie opłacalna, a na sprowadzone produkty znajdziesz nabywców – działaj. Szykowanie się do nowego biznesu przypomina trochę przygotowania do bitwy. Trzeba być bardzo ostrożnym i potrafić mierzyć siły na zamiary. Coś przeoczysz lub zlekceważysz, to Twoje finanse mocno na tym ucierpią.

Jak wygląda zakup na AliExpress?

Ponownie, jest on dziecinnie prosty i przypomina zakup w każdym innym sklepie internetowym. Tak więc po wybraniu interesującej oferty, w celu zakupu możemy dodać przedmiot do tzw. koszyka lub od razu wybrać opcję „Kup Teraz”. Kilka rzeczy, które wymagają dodatkowego omówienia:

 • Przy wielu ofertach masz do wyboru różne opcje typu kolor, rozmiar produktu (trzeba zaznaczyć te preferowane).
 • Wybierając ilość sztuk, możesz zauważyć informacje o ogólnej dostępności (ile zostało), dane o maksymalnej liczbie sztuk dla pojedynczego klienta oraz wzmiankę o rabacie przy zakupie kilku lub więcej. Nie wszystkie z powyższych informacji będą obecne przy każdym produkcie, ale warto to sprawdzać, gdy jest możliwość. Jeżeli planujesz naprawdę duże zakupy – rozważ bezpośredni kontakt ze sprzedawcą, aby uzyskać lepsze zniżki (przy okazji dowiesz się, czy zna on angielski i nie będzie problemów z komunikacją).
 • Koniecznym jest weryfikowanie sprzedawcy. Pierwszy krok – liczba ofert kupna, recenzje o konkretnym towarze oraz opinie o samym sprzedającym. Można również na początku zamówić mniejszą partię towaru, aby nie ryzykować nadmiernie kapitałem i bliżej poznać jakość zamówienia. Niestety można spotkać wiele sprzedawców, delikatnie mówiąc, nierzetelnych. Optymalnie byłoby posiadać swojego człowieka w Chinach, który na miejscu ustalałby warunki sprzedaży i sprawdzał produkty. Mało kto może sobie na to pozwolić, więc pozostaje możliwie dokładne sprawdzanie sprzedających poprzez serwis oraz metoda prób i błędów.
 • Kupując odzież chińskiej produkcji, zawsze sprawdzaj tabele rozmiarów, ponieważ ogólne opisy (S/M/L/XL) mogą być bardzo mylące.
 • Uważnie wybieraj sposób wysyłki. Często jest ona darmowa, ale zajmuje kilka tygodni. Szybsze opcje (np. kurier DHL) wiążą się z większym kosztem. Zaawansowani sprzedawcy często zamawiają hurtowe ilości na własnych warunkach (najczęściej drogą morską lub koleją), wymaga to nawiązania kontaktów biznesowych i już rozwiniętej sieci sprzedaży (pewność, że towar zostanie sprzedany). W miarę poszerzania interesu (i budżetu) przychodzą nowe możliwości: inne platformy do większych zakupów (np. Alibaba), jak i prywatne kontakty z chińskimi dostawcami. Na początku wystarczy, że będziesz sprawdzał dostępne rodzaje wysyłki na AliExpress i wybierał najkorzystniejsze. Jeżeli np. wybrany produkt nie posiada preferowanego sposobu dostawy, spróbuj znaleźć identyczny, w którym takie opcje się pojawią.
 • Płatności możesz dokonać np. kartą kredytową/debetową lub przez Przelewy24. Ceny są od razu podane w złotówkach po dosyć korzystnych kursach. Jeżeli zaś zachodzi podejrzenie, że kurs przewalutowania mógłby być bardziej opłacalny, przy płatności istnieje możliwość zmiany docelowej waluty i używanie np. konta walutowego.
 • Po finalizacji transakcji dostajesz możliwość śledzenia drogi, jaką przemierza Twoja przyszła paczka. Co ciekawe, zapłata dla sprzedawcy jest przesyłana dopiero w momencie, gdy kupujący potwierdzi odbiór zamówienia.

Sprzedaż rzeczy z AliExpress – formalności

Naturalnie powinno się posiadać zarejestrowaną firmę. Wprawdzie są możliwości, aby to ominąć/odwlec (np. Inkubatory Przedsiębiorczości, nierejestrowana działalność gospodarcza), ale mają one wiele minusów i ograniczeń. Import międzynarodowy to bardzo złożona sprawa i najlepiej będzie skorzystać z profesjonalnych porad prawników i księgowych. Tutaj jedynie poruszymy część zagadnień, aby zobrazować czekające wyzwania.

Ludzie zamawiający prywatnie w chińskich serwisach często unikali płacenia cła i VAT-u stosując różne sztuczki (np. zaniżanie realnej wartości towaru). Jednak może się to wkrótce zmienić na ich niekorzyść. Ciebie, jako przedsiębiorcę i importera, tego typu sposoby na unikanie opłat nie dotyczą. Wszystko będziesz musiał mieć oficjalnie rozliczone, a podatki Cię nie ominą.

Handel rzeczami z AliExpress zawsze wiąże się z przede wszystkim z cłem i VAT-em. Stawki opodatkowania mogą się różnić w zależności od rodzaju towarów, VAT najczęściej będzie wynosił 23%, wysokość cła natomiast trzeba sprawdzić w systemie ISZTAR. Opłatę VAT można opóźnić dzięki pośrednictwu Niemiec przy imporcie.

Od dostawców z Chin musisz domagać się faktury dla potrzeb prowadzonej księgowości (dokumenty najlepiej po angielsku). Pozostaje też zadbanie o polskie oznaczenia (instrukcje, etykiety) importowanego asortymentu oraz dodatkowa rejestracja działalności w BDO (baza danych związana z importem opakowań i gospodarką odpadami).

Z czasem (i z nowymi, nawiązanymi kontaktami w biznesie) wypracujesz optymalną ścieżkę sprowadzania i dystrybucji towarów. Śmiało korzystaj z porad prawnych i gospodarczych bardziej doświadczonych ludzi oraz ewentualnie rozważ współpracę z agencją celną.

Kupowanie na AliExpress i sprzedawanie na Allegro

Jeżeli zamierzasz sprzedawać na Allegro, sprawdź, czy będzie to dla Ciebie opłacalne. Plusem jest duża popularność platformy i łatwość dotarcia do potencjalnych kupujących. Minusy to duża konkurencja i prowizje od sprzedaży.

Kupowanie na AliExpress i sprzedawanie na Allegro może się okazać dobrym rozwiązaniem, jeśli ceny i jakość produktów będą w stanie przyciągać klientów, a opłaty serwisu nie pochłoną całości przychodów. Jeżeli masz możliwość prowadzenia i reklamy własnego sklepu internetowego, to może być lepsza alternatywa. Możesz też zacząć od innych, znanych platform jak np. OLX, a nawet spróbować współpracy ze sklepami stacjonarnymi w swojej okolicy.Wcześniej wspomniana była możliwość sprzedaży na zagranicznych rynkach, możesz w tym celu użyć sklepu internetowego eBay bądź też zaczekać, aż AliExpress udostępni rejestrację dla sprzedawców z Polski.

Handel towarami z AliExpress – jak zadbać o reklamę?

O ile wykorzystasz polskie serwisy zakupowe, będziesz mógł liczyć na to, że Twoje oferty zostaną zauważone. Pozostanie Ci zadbanie o właściwą szatę graficzną i dobre opisy produktów. W celu zdobycia rozpoznawalności możesz na początku trochę obniżyć własną marżę i stworzyć ciekawe promocje dla kupujących. Gdy Twoja pozycja jako sprzedawcy będzie silna (wiele zrealizowanych transakcji i pozytywne opinie) – łatwiej będzie dyktować swoje warunki.

W przypadku samodzielnej sprzedaży musisz zapoznać się z technikami marketingu lub skorzystać z pomocy zewnętrznych podmiotów. Jest to znacznie dłuższa i trudniejsza droga. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prowadzić sprzedaż produktów z Chin zarówno na Allegro, jak i we własnych kanałach sprzedaży. Jedno może promować drugie (np. link na Allegro do oficjalnego sklepu).

Jednym z sekretów skutecznej sprzedaży rzeczy z AliExpress jest to, że uda Ci się przekonać ludzi o jakości (chińskich) towarów. To część Twojej odpowiedzialności – sprowadzanie wyłącznie takich produktów, które rzeczywiście są wartościowe.

Dropshipping z Chin, minimalizacja ryzyka

Na koniec to, co być może powinno być samym początku – dropshipping. Wybierając ten model handlu rzeczami z AliExpress, niewiele ryzykujesz. Nie musisz się martwić o stacjonarne magazyny ani sieć dostaw. W praktyce nie płacisz nawet za towar, gdyż jesteś tylko pośrednikiem. Nie tracisz czasu na pakowanie i organizowanie wysyłki. Możesz (i musisz) skoncentrować się na reklamie i zachęcaniu do kupna, poszukiwaniu klientów.

Sprzedaż rzeczy kupionych na AliExpress jest dokonywana przez zainteresowanych za pośrednictwem Twojej aukcji/ogłoszenia/sklepu. Znajdujesz chińskich sprzedawców, którzy oferują ten rodzaj współpracy, ale nie jest to koniecznością. Ma natomiast taką zaletę, że łatwiej zintegrować własny sklep z chińskim dostawcą, wszystko przebiega wtedy automatycznie (klient kupuje u Ciebie, a jego dane są od razu dostarczane do dostawcy). Można to zrobić „ręcznie”, tzn. klient płaci Ci za dany produkt, a Ty zamawiasz go na AliExpress i podajesz jego (klienta) dane. Teraz ważna uwaga! Skonsultuj się z prawnikiem w kwestii przepisów RODO w kontekście dropshippingu, to bardzo istotne w przypadku przekazywania danych innych osób.

Wady dropshippingu to długi czas oczekiwania na przesyłkę z perspektywy klientów (co innego, gdybyś miał towar na stanie, u siebie w magazynie) oraz brak kontroli nad jakością zamawianych produktów. Bywają również problemy i bariery w komunikacji, a za wszelkie nieprawidłowości z dostawą (opóźnienia/wadliwy przedmiot) odpowiadasz Ty (także wizerunkowo).

Jesteś gotów, aby zostać drobnym (lub całkiem dużym) importerem towarów z AliExpress? Może już aktywnie sprzedajesz, ale szukasz korzystniejszych opcji importu, a może to początek Twojej drogi w handlu. Zanim postanowisz się za to zabrać, przygotuj się odpowiednio. Czytaj artykuły takie jak ten, sprawdzaj adekwatne fora internetowe, porozmawiaj z innymi importerami. Jeżeli Twoja decyzja będzie na tak, stwórz swój biznesplan i zacznij go wprowadzać w życie.

 

Podsumowanie:

Sprzedaż rzeczy na Aliexpress

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest AliExpress?

  Jest to chiński serwis sprzedażowy, popularny w Polsce i na świecie, działa na podobnych zasadach jak Allegro, ale ma charakter globalny.

 2. 🔸Ile trwa dostawa z AliExpress?

  Średnio należy liczyć na kilka tygodni, ale można trafić na oferty z opcją wysyłki z europejskich magazynów bądź też wybrać szybsze (i droższe) sposoby dostawy.

 3. 🔸Czy mogę sprzedawać rzeczy z AliExpress na Allegro?

  Jak najbardziej, jeżeli wyróżnisz się na tle konkurencji i niestraszne są Ci opłaty (prowizja), masz szansę z powodzeniem oferować produkty poprzez serwis Allegro. Ilość sprzedawców na Allegro posiadających w swoim asortymencie towar z Chin przemawia za takim rozwiązaniem.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość