Koszty wysyłki przy sprzedaży OSS – jak opodatkować w VAT

koszty wysyłki przy sprzedaży oss

Dokonujesz sprzedaży w procedurze OSS? Sprawdź, w jaki sposób opodatkować koszty wysyłki.

Zmiana przepisów od 1 lipca 2021 roku, która objęła branże e-commerce ciągle generuje kolejne wątki, które należy analizować z uwzględnieniem nowych regulacji. Sposób rozliczania sprzedaży na rzecz konsumenta w innym kraju Unii Europejskiej został zasadniczo zmieniony, stąd ciągłe pytania i niedosyt posiadanych informacji. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, w jaki sposób traktować koszty wysyłki przy sprzedaży OSS.

Jak należy traktować koszty wysyłki towaru?

Sprzedaż w branży e-commerce wiąże się z koniecznością wysyłki zamawianych towarów przez firmy kurierskie czy przez Pocztę Polską. Często przedsiębiorcy zastanawiają się, w jaki sposób powinna być potraktowana taka usługa w kontekście opodatkowania podatkiem VAT. Tematyka była niejednokrotnie dyskutowana, również na łamach naszych publikacji.

Co do zasady koszt transportu znajdzie się w podstawie opodatkowania VAT, pomijając kwestię wykazywania na fakturze – w osobnej pozycji, czy w cenie towaru.

Koszty wysyłki przy sprzedaży OSS – opodatkowanie w VAT

Przypominamy, że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na stosowanie procedury uproszczonej OSS nie mają obowiązku ewidencjonowania sprzedaży fakturą. Nie zmienia to jednak faktu, że koszty wysyłki muszą się znaleźć w podstawie opodatkowania podatkiem VAT. Ewidencjonowanie sprzedaży w procedurze OSS dokonywane jest w oparciu o przepisy krajowe. W tym zakresie będzie nas interesowało, co mówi na ten temat ustawa o VAT. W naszym przypadku sprawdzimy, co obejmuje podstawa opodatkowania w VAT.

Z przepisów wynika, że w podstawie opodatkowania znajdzie się wszystko, co stanowi zapłatę, a więc również będą to koszty wysyłki towaru. Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż dla konsumenta w innym kraju UE najczęściej stosuje inne stawki podatku VAT niż te, które obowiązują w Polsce. W związku z powyższym również koszty transportu towarów będą objęte taką samą stawką VAT, jaką objęty jest sprzedawany towar. Polskie przepisy nie przewidują żadnych wyjątków jeżeli chodzi o rozliczanie transakcji w procedurze uproszczonej OSS.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość