Limit do VAT w kontekście zmian w zakresie WSTO

limit do VAT zmiany w zakresie WSTO

Korzystasz ze zwolnienia podmiotowego w VAT? Sprawdź, czy sprzedaż w ramach WSTO wlicza się do limitu zwolnienia.

Rewolucyjne zmiany, jakie weszły od 1 lipca 2021 r. w zakresie podatku VAT e-commerce rodzą coraz więcej pytań różnej treści. Nieustająco staramy się opisywać większość problematycznych tematów. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do sposobu liczenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT w kontekście zmian w zakresie WSTO.

Podmiot zwolniony z VAT a WSTO

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z przywileju zwolnienia podmiotowego w VAT mogą również dokonywać wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO). Na temat zmian w pakiecie VAT e-commerce pisaliśmy już niejednokrotnie, ale dla przypomnienia chodzi o sprzedaż na rzecz niepodatnika, który mieszka na terytorium UE, innym niż Polska. Jeżeli przedsiębiorca zwolniony podmiotowo z VAT dokonuje takich transakcji, to również jego obowiązują nowe przepisy. Rodzi się pytanie, czy taka sprzedaż będzie wliczana do limitu zwolnienia podmiotowego w VAT.

Co nie jest wliczane do limitu zwolnienia podmiotowego w VAT?

Prościej będzie napisać co nie jest wliczane do limitu 200.000 zł, ponieważ to, co nie znajdzie się w tym katalogu będzie wliczane do wspomnianego limitu. Zmiana przepisów od 1 lipca 2021 r. spowodowała również zmianę sposobu wyliczania tego limitu. W kontekście naszych rozważań istotna będzie sprzedaż towarów na rzecz konsumenta w innym kraju UE. Do 30 czerwca 2021 r. takie transakcje dokonywane przez przedsiębiorców były określane w ustawie o podatku VAT, jako sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju i na terytorium kraju. Do 30 czerwca 2021 r. sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju i na terytorium kraju nie była wliczana do limitu 200.000 zł, nie była uwzględniana w limicie zwolnienia podmiotowego.

Od 1 lipca 2021 r. te pojęcia zostały zastąpione wewnątrzwspólnotową sprzedażą towarów na odległość (WSTO).

Kluczowe w naszych dywagacjach będzie ustalenie, czy WSTO wliczane jest do limitu 200.000 zł, czy też nie.

WSTO a limit zwolnienia podmiotowego w VAT

Jak już zostało napisane, od 1 lipca 2021 r. mamy nowe pojęcie określające sprzedaż towarów dla konsumentów w UE. Obecnie mówimy o transakcjach WSTO. Jeśli zajrzymy do ustawy o VAT w art. 113 ust. 2 znajdziemy zapis mówiący o tym czego się nie wlicza do limitu zwolnienia podmiotowego. Jest tam wymieniona wprost m.in. wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski. W oparciu o tę informację można wnioskować, że WSTO, która może być opodatkowana w VAT na terenie Polski, będzie wliczana do limitu 200.000 zł. Zgodnie ze zmienionymi przepisami, przedsiębiorcy, którzy nie przekroczą limitu 42.000 zł sprzedaży towarów i określonej kategorii usług dla konsumenta w UE, mogą taką sprzedaż opodatkować VAT w Polsce, a podatnik VAT zwolniony będzie zobowiązany uwzględnić taką sprzedaż w limicie 200.000 zł.

Przykład 1.

Jan Kowalski korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży towarów na rzecz konsumentów w Niemczech. W 2021 roku do końca czerwca sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju wyniosła 20.000 zł. Sprzedaż nie przekroczył limitu 42 000 zł, wyniosła 20 000 zł, w takim przypadku transakcja będzie opodatkowana w kraju. Zgodnie z ustawą o VAT w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2021 r. kwota 20.000 nie była brana pod uwagę przy obliczaniu limitu 200.000 zł. W lipcu 2021 r. pan Jan dokonał sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności w Niemczech na kwotę 10.000 zł, wystawił fakturę krajową ze stawką “zw”, która będzie już wliczana do limitu zwolnienia podmiotowego w VAT w 2021 roku.

Przykład 2.

Pan Krzysztof dokonuje m.in. sprzedaży towarów do konsumentów w Czechach, jest podatnikiem VAT zwolnionym. W pierwszym półroczu 2021 roku sprzedaż do Czech przekroczyła 42.000 zł, a więc od 1 lipca pan Krzysztof podjął decyzję o zarejestrowaniu się do procedury uproszczonej OSS. Do końca czerwca sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju nie była wliczana do limitu zwolnienia podmiotowego. Skoro od 01.07.2021 r. pan Krzysztof będzie dokonywał WSTO i sprzedaż będzie opodatkowana w kraju konsumenta, to również sprzedaż po tym okresie nie będzie uwzględniana w limicie 200.000 zł.

Przykład 3.

Pan Adam dokonał sprzedaży towarów handlowych do konsumentów w innych krajach UE na kwotę 10.000 zł do 30 czerwca 2021 r. W lipcu sprzedaż w ramach WSTO wyniosła 20.000 zł. Za miesiące 08-12/2021 do przekroczenia limitu 42.000 zł pozostała kwota 12.000 zł (42.000-10.000-20.000=12.000 zł). Jeżeli pan Adam w miesiącach sierpień-grudzień dokona sprzedaży towarów na kwotę nieprzekraczającą 12.000 zł, to będzie ona opodatkowana w Polsce. W 2021 roku do limitu zwolnienia 200.000 zł będzie wliczona sprzedaż do konsumentów w innych krajach UE do kwoty 22.000 zł.

Jest to więc istotna zmiana dla przedsiębiorców, którzy nie są czynnymi podatnikami VAT, w stosunku do przepisów obowiązujących do 30 czerwca 2021 r., o której nie można zapominać. Dodatkowo przypominamy, że zmieniły się również przepisy dotyczące sprzedaży na odległość towarów importowanych. Od 1 lipca 2021 r. taka sprzedaż jeżeli nie jest opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski i podlega pod IOSS, nie jest wliczana do limitu 200.000 zł.

Zobacz nasz materiał filmowy:

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.