Rozliczanie sprzedaży na Amazon – co z VAT?

rozliczanie sprzedaży na amazon

Jak rozliczać sprzedaż na Amazonie? Jak sprzedaż na Amazonie ma się do podatku VAT? Jak wybrany model sprzedaży na Amazonie wpływa na kwestie podatkowe? W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości w tym zakresie.

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej stwarza wiele szans dla przedsiębiorców, którzy łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej mogą rozszerzać zakres terytorialny własnej działalności. Sprawę jeszcze bardziej ułatwia rozwój e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem międzynarodowych platform sprzedaży.

Jedną z tych ostatnich jest Amazon, będący de facto największym na świecie sklepem internetowym. Mimo licznych ułatwień, na przedsiębiorcach wciąż spoczywają jednak pewne obowiązki, również podatkowe – te zaś, przez wzgląd na międzynarodowy charakter działalności gospodarczej, mogą generować pewne pytania.

Sprzedaż przez Amazon a VAT

Kluczowe z punktu widzenia opodatkowania VAT-em sprzedaży dokonywanej między podmiotami pochodzącymi z dwóch różnych krajów Unii Europejskiej są tzw. progi sprzedaży, obowiązujące w kraju odbiorcy.

Zgodnie bowiem z regulacjami wspólnotowymi, dopóki próg taki nie zostanie przekroczony, podatki rozliczane są lokalnie – zatem nie ma konieczności dokonywania jakichkolwiek rejestracji za granicą, celem deklarowania i regulowania podatku VAT na rzecz zagranicznych organów podatkowych.

Progi te kształtują się odmiennie w różnych krajach i są aktualizowane co roku, a o nieuwagę w zakresie ich przekroczenia nietrudno. Warto więc uzyskać wiarygodne informacje odnośnie do wysokości poszczególnych limitów i monitorować na bieżąco przebieg swoich transakcji – pozwoli to uniknąć konfliktu z prawem.

Dla przykładu próg sprzedaży w Niemczech wynosi 100 000 €, z kolei we Francji, we Włoszech i w Hiszpanii – 35 000 €.

Niezależnie jednak od wspomnianych progów konieczność rejestracji do VAT za granicą powstaje, jeżeli dany przedsiębiorca korzysta ze zlokalizowanych tam magazynów – co nie jest rzadkością, kiedy mowa o sposobie zorganizowania sprzedaży na Amazonie. O modelach sprzedaży więcej jednak poniżej. 

Nie sposób nie wspomnieć również o regulacji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której ustawa o podatku od towarów i usług traktuje następująco: 

W takiej sytuacji sprzedawca nie pobiera podatku VAT; wciąż jednak może dokonywać wszelkich odliczeń.  

Modele sprzedaży na Amazonie a VAT

Jak zostało wspomniane, miejsce magazynowania towarów pozostaje nie bez znaczenia dla kwestii podatkowych. Amazon umożliwia korzystanie w tym zakresie ze swojego wsparcia, ale daje też wolną rękę wszystkim, dla których jest to zbędna opcja. To zaś generuje różnorodność sytuacji i ich prawnych konsekwencji.

Przechodząc jednak do konkretów, sprzedaż na Amazonie można prowadzić w formie:

 • sprzedaży wysyłkowej z Polski,
 • sprzedaży prowadzonej w ramach FBA, a więc dokonywanej za pośrednictwem magazynów Amazona.

Pierwsza opcja różnicuje sytuację przedsiębiorców ze względu na wartość sprzedaży w poszczególnych państwach – przekroczenie oznaczonych indywidualnie progów krajowych wiąże się bowiem z koniecznością rejestracji jako płatnik tamtejszego podatku VAT. Dopóki to nie nastąpi, podatki deklarowane i odprowadzane są w kraju lokalizacji magazynu. 

W drugim przypadku, przez wzgląd na położenie magazynu, przedsiębiorca jest zobowiązany do rejestracji do VAT zagranicznego i rozliczania się wedle tamtejszych zasad. Biorąc zaś pod uwagę, że towary przechowywać można w wielu lokalizacjach jednocześnie, obowiązki te rozciągają się na tyle krajów, na ilu terytoriach dokonuje się procesu magazynowania

Rozliczanie sprzedaży na Amazonie – deklaracje VAT

Rozliczanie podatku na Amazonie nie zostało w żaden sposób ujednolicone. Tak jak różne są stawki podatku od towarów i usług oraz progi podatkowe, tak różne są sposoby, formy i terminy składania deklaracji.

Dokonując rejestracji jako podatnik VAT-u zagranicznego (czy to dobrowolnie, czy też obligatoryjnie), należy więc mieć na względzie konieczność dostosowania się do lokalnych zasad. Warto skorzystać w tym zakresie z pomocy profesjonalistów, będących gwarantem dopełnienia wszelkich wymogów i uniknięcia niepotrzebnych komplikacji. 

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Od czego zależy sposób rozliczania z Amazonem?

  Sposób rozliczania z Amazonem zależy od wartości sprzedaży oraz od umiejscowienie magazynu.

 2. 🔸Kiedy muszę rejestrować działalność do VAT za granicą?

  Rejestrować działalność do zagranicznego VAT-u należy, kiedy przekroczy się oznaczony dla danego kraju próg podatkowy lub kiedy magazyn, w którym przechowuje się towary, znajduje się za granicą.

 3. 🔸Kiedy mogę korzystać z „zerowej” stawki VAT?

  Z „zerowej” stawki VAT korzystać można, będąc polskim płatnikiem podatku VAT, zarejestrowanym jednoczenie jako podatnik VAT UE, dokonującym dostawy na rzecz podatnika unijnego, również dysponującego europejskim numerem VAT-u.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. d

  TO już chyba nieaktualne???

  • Ifirma

   Tak jak zostało wskazane w samym tekście od 01 lipca nastąpiły zmiany. Więcej w temacie można poczytać w odrębnych publikacjach na blogu tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość