Chat with us, powered by LiveChat

Jak rozpocząć sprzedaż na eBay

sprzedaż na ebay

eBay stwarza sprzedawcom wiele możliwości, będąc jednocześnie intuicyjnym w obsłudze – w szczególności dla użytkowników rodzimego Allegro, które wzorowano na eBayu. O jakich możliwościach mowa? Jak sprzedawać na eBay? Z jakimi kosztami trzeba się przy tym liczyć? Zapraszamy do lektury. 

Wraz z rozwojem sektora e-commerce naturalnym etapem ekspansji biznesu stała się obecność na rynkach zagranicznych, które, dzięki internetowi, są dostępniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Szczególny wpływ na to mają międzynarodowe platformy sprzedaży, gdzie spotkać się mogą sprzedawcy i kupujący różnego pochodzenia. Jedną z nich jest eBay – marketplace obecny na rynku już od 26 lat, będący pierwowzorem dla innych rynków w przestrzeni online.

eBay – obliczenia i analizy 

Przed podjęciem sprzedaży na eBay warto poczynić pewne przygotowania, które pozwolą na lepsze zrozumienie otoczenia biznesu i „reguł gry”. W szczególności pod rozwagę należy wziąć następujące aspekty działania: 

 • koszty, 
 • logistykę, 
 • produkty. 

Jaka jest prowizja od sprzedaży na eBay?

To zależy.

Kształtuje się ona odmiennie dla różnych wersji językowych, a w jej skład wchodzą m.in. opłata stała, opłata od sprzedaży, opłata z tytułu niesatysfakcjonującej obsługi klienta, opłata naliczana dla wybranych kategorii produktowych, opłata za samo wystawienie oferty oraz ewentualna opłata za korzystanie z form promocji dostępnych na eBay.

Szacunkowo na wstępnym etapie obecności na eBay z ich tytułu należy uiścić ok. 15% wartości brutto. Koszty te można minimalizować, dzięki założeniu sklepu na eBay, który daje możliwość wystawienia określonej liczby ofert za darmo – w zależności od wybranego pakietu. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę prowizję uiszczaną na rzecz PayPala oraz koszty przewalutowań

Przesyłki na eBay realizować można we własnym zakresie lub korzystając z pomocy w sprzedaży na eBay w ramach eBay Fulfillment Center.

Umożliwia to czynienie użytku z wypracowanych już, sprawdzonych kanałów dostaw, przy jednoczesnym odciążeniu w zakresie odbioru, pakowania, wysyłki, magazynowania, kontroli jakości, realizacji zamówień, kontroli zapasów oraz przetwarzania zwrotów.

 Co więcej, wszelkie płatności uiszczane są w tym przypadku na bieżąco – bez konieczności zawierania umów długoterminowych. Nie oznaczono również minimalnego progu wielkości obsługiwanych zamówień. Ceny oznaczane są zaś indywidualnie, w oparciu o wolumen i destynację towaru. 

Ani opłaty z tytułu promocji, ani najlepsza nawet dostawa nie zdałyby się na nic w sytuacji braku zainteresowania oferowanym produktem. Dlatego tak ważne jest śledzenie trendów, co czynić można z zastosowaniem dostępnych narzędzi analitycznych. Wśród tych ostatnich wskazać można m.in. Explore eBay, umożliwiające śledzenie trendów w skali rynków krajowych oraz Terapeak.com, dzięki któremu uzyskać można informacje o najpopularniejszych produktach. 

Sprzedaż na eBay – krok po kroku 

Sprzedaż na eBay prowadzić można pod warunkiem dopełnienia kilku prostych kroków:

 1. W pierwszej kolejności niezbędne jest założenie konta na platformie – zrobić to można, klikając przycisk “zarejestruj konto na eBay”.
 2. Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju konta – prywatnego lub firmowego.
 3. Po wypełnieniu formularza niezbędnymi danymi wystarczy już tylko potwierdzić rejestrację i przejść bezpośrednio do procesu sprzedażowego.
 4. Ten ostatni uruchomić można, klikając przycisk “Sprzedaj” dostępny na wybranej stronie portalu bądź klikając polecenie “otwórz formularz sprzedaży”.
 5. Następnym krokiem będzie utworzenie oferty sprzedaży oraz uzupełnienie jest o wskazane dane.
 6. W końcu należy dokonać wyboru waluty rozliczeniowej. 

Jaki rodzaj sprzedaży na e-Bay wybrać? 

Sprzedawcy mogą wybierać spośród dwóch form działalności na eBay: podstawowej i zaawansowanej.

Ta pierwsza umożliwia opcję udostępnienia wysyłki zagranicznej przy jednoczesnym braku konieczności tworzenia stron produktowych w języku lokalnym, co bardzo ułatwia cały proces. Wiąże się jednak z ograniczoną widocznością produktów, brakiem elastyczności w zakresie polityki cenowej  (w związku z konwersją waluty polskiej na obcą) oraz nie zawsze przystępną formą przez wzgląd na barierę językową.

Sprzedaż zaawansowana wymaga większych nakładów pracy, ale też stwarza znacznie większe możliwości, a sprowadza się do przedstawienia oferty na zindywidualizowanych dla poszczególnych rynków serwisach. Również sposób konstrukcji ofert jest bardziej dostosowany do grupy odbiorców – ujęte są one w języku lokalnym, a ich ceny można kształtować adekwatnie do rynków zbytu. Działające z sukcesem podmioty (duże sklepy, megasklepy) mogą zaś liczyć na zwolnienie z opłat z tytułu wystawienia ofert.  

Jak widać, sprzedaż sprzedaży nierówna – to od samego sprzedawcy w dużej mierze zależy, jaki rozmiar ona przybierze. Należy jednak mieć też na uwadze pewne ograniczenia – aby zminimalizować ryzyko pojawienia się na eBay nierzetelnych podmiotów, nałożył on pewne ograniczenia na początkujących użytkowników w zakresie ilości możliwych do wystawienia ofert. Sytuacja zmienia się wraz z kolejnymi pozytywnymi ocenami w zakresie obsługi klienta. 

Sprzedaż na eBay a urząd skarbowy

W przypadku sprzedaży międzynarodowej w ramach Unii Europejskiej sytuacja podatkowa kształtuje się odmiennie, gdy kontrahentem przedsiębiorcy jest inny przedsiębiorca, a odmiennie, gdy ma się do czynienia z klientem indywidualnym. 

Ten pierwszy przypadek wiąże się z możliwością stosowania zerowej stawki podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu polskiej ustawy o podatku od towarów i usług. Aby skorzystać z tej możliwości, konieczna jest uprzednia rejestracja jako podatnik VAT UE

Jeśli chodzi o sprzedaż konsumencką prowadzoną w ramach Unii Europejskiej, pojawia się wątek sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

Zgodnie z brzmieniem art. 23. ust. 1. ustawy o podatku od towarów i usług:

w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

Oznacza to, że polski sprzedawca dokonujący sprzedaży wysyłkowej może opodatkować ją VAT-em i rozliczać go w Polsce, bez konieczności dokonywania rejestracji zagranicznych, o ile nie przekroczy limitów sprzedaży dla danego kraju w danym roku. Te ostatnie kształtują się odmiennie dla poszczególnych państw członkowskich. Ich przekroczenie wiąże się zaś z koniecznością dokonania rejestracji i rozliczeń zagranicznych, dlatego też warto być ich świadomym.  

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak sprzedawać na eBay?

  Sprzedaż na eBay prowadzić można po założeniu konta na platformie, w formie podstawowej lub zaawansowanej.

 2. 🔸Jaka jest prowizja od sprzedaży na eBay?

  Prowizja na eBay jest różna dla różnych wersji językowych, będąc wypadkową składowych takich jak: opłata stała, opłata od sprzedaży, opłata z tytułu niesatysfakcjonującej obsługi klienta, opłata naliczana dla wybranych kategorii produktowych, opłata za samo wystawienie oferty oraz ewentualna opłata za korzystanie z form promocji dostępnych na eBay.

 3. 🔸Jak organizowana jest przesyłka na eBay?

  W zależności od preferencji można zorganizować ją samodzielnie lub skorzystać z programu wsparcia w ramach eBay Fulfillment Center.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

 • podstawy prowadzenia firmy,
 • rady i opinie ekspertów,
 • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość