Finansowanie firmy cz. I Kredyt firmowy

kredyt firmowy

Rozwijająca się firma wymaga inwestycji, które przedsiębiorcy często decydują się sfinansować z zewnętrznych źródeł. Kredyt, leasing operacyjny czy finansowy – każda z opcji ma swoje zalety i wady. Sprawdź, czy opłaca ci się firmowy kredyt!

Kredyt firmowy– zasady

Kredyt na firmę to forma finansowania działalności oferowana jedynie przez instytucje finansowe (banki) na podstawie przepisów ustawy Prawo bankowe. Decydując się na wzięcie kredytu na firmę, przedsiębiorca może wybierać między typowym kredytem obrotowym (np. na bieżące płatności) lub inwestycyjnym, w tym także hipotecznym. Okresy kredytowania są najczęściej dłuższe niż np. umów leasingowych. Uzyskanie kredytu na firmę wymaga pewnego wysiłku w celu udowodnienia zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. W tym celu najczęściej składane są informacje na temat obrotów i zysku firmy w ostatnich latach, wykazy posiadanego majątku czy bieżących zobowiązań i należności. To wszystko składa się na sporą ilość papierkowej pracy.

Mimo udowodnienia dobrej kondycji firmy bank może również zażądać zabezpieczenia kredytu – np. na podstawie firmowych nieruchomości albo majątku firmy. Zatem droga do kredytu firmowego jest dość pracochłonna. Natomiast jego ogromnym plusem jest swoista wolność finansowa – przedsiębiorca przedstawia generalny cel, którym finansuje kredyt firmowy, ale co do zasady środki przeznacza na taki rodzaj inwestycji, jaką sam wybierze. Kredyt nie ograniczy nas zatem, jeśli za uzyskane środki zechcemy nabyć np. używane maszyny, co często bywa ograniczone przy leasingach.

Rozliczanie kredytu firmowego

Księgowe i podatkowe rozliczenie kredytu firmowego nie jest trudnym zadaniem. Generalnie do kosztów uzyskania przychodów zaliczamy wyłącznie poboczne koszty kredytu, czyli odsetki, opłaty inicjalne etc. W kosztach nie uwzględnimy natomiast samej raty kredytu (należności głównej) – nie jest to nasz koszt, a jedynie zwrot pożyczonej od banku kwoty. Natomiast w kosztach może znaleźć się wartość inwestycji, którą sfinansowaliśmy z kredytowych środków, pod warunkiem że przepisy ustawy o PIT na to pozwalają. Najczęściej znajdziemy tu amortyzację maszyn i sprzętów czy firmowych samochodów (przy czym te osobowe mogą już podlegać ograniczeniu limitem). W kosztach nie uwzględnimy natomiast amortyzacji gruntu, ponieważ jest ona wyłączona z tego katalogu.

Jeśli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT i przy nabyciu miał prawo do odliczenia VAT, to fakt sfinansowania zakupu z kredytu firmowego nie ma zasadniczo wpływu na to prawo. Najczęściej zatem kupując na kredyt, VAT odliczymy jednorazowo zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami (przy czym tutaj również należy pamiętać o wyjątkach, do których należą np. samochody osobowe).

Wolisz leasing? Porównaj je z kolejną częścią przewodnika!
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość