Faktura zaliczkowa przed płatnością ze split payment

Wystawiłeś fakturę zaliczkową, żeby Twój klient mógł zastosować split payment? A co jeśli wpłata nie zostanie dokonana? Sprawdź, jakie konsekwencje mogą rodzić takie postępowania!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Od lipca 2018 roku polscy przedsiębiorcy mogą wybrać, czy regulując swoje zobowiązania zapłacą w tradycyjny sposób, czy też wybiorą mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment). Co ważne, skorzystanie z drugiej opcji wymaga posiadania faktury. W związku z powyższym, by możliwe było zastosowanie split payment, wystawiana jest często faktura zaliczkowa przed otrzymaniem zapłaty od nabywcy. Jakie konsekwencje może rodzić takie postępowanie?

Faktura zaliczkowa przed otrzymaniem zapłaty od klienta

Obecnie obowiązujące przepisy zezwalają na wystawienie faktury zaliczkowej na 30 dni przed otrzymaniem całości lub części zapłaty. Jest to wówczas dokument, który służy kontrahentowi za podstawę do dokonania płatności, w tym również do płatności ze split payment. Co ważne, wystawienie takiej faktury zaliczkowej nie będzie jednoznaczne z powstaniem obowiązku podatkowego w VAT u sprzedawcy. Powstanie on dopiero w momencie faktycznego otrzymania całości lub części zapłaty (do jej wysokości). Tu pojawia się dodatkowy problem – na fakturze zaliczkowej należy bowiem wskazać datę otrzymania zaliczki. Jeżeli nie wpłynie ona we wskazanym na tym dokumencie terminie, sprzedawca może być zobligowany do wystawienia faktury korygującej, na której wskaże prawidłową datę otrzymania wpłaty od klienta.

Faktura zaliczkowa a brak zapłaty w ciągu 30 dni – jak postąpić?

Przy zastosowaniu takiego rozwiązania może okazać się, że nabywca nie dokona płatności ze split payment w ciągu 30 dni od wystawienia faktury zaliczkowej. Jak należy postąpić w takiej sytuacji? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tym zakresie. Minister Finansów w swoich interpretacjach prezentuje dwie drogi. Jedna z nich, korzystniejsza dla przedsiębiorców, wskazuje, że jeśli zaliczka wpłynie po 30 dniach od wystawienia faktury zaliczkowej, dokument ten dotyczy rzeczywistego zdarzenia i nie trzeba nic więcej z nim robić (obowiązek podatkowy i tak powstał w momencie otrzymania zaliczki). Inne interpretacje wskazują natomiast, iż w takim wypadku należy bezzwłocznie wystawić fakturę korygującą do faktury zaliczkowej oraz otrzymać potwierdzenie otrzymania takiej korekty przez nabywcę. Wystawiona wcześniej faktura zaliczkowa staje się bowiem tzw. pustą fakturą. Ponieważ dokumentuje transakcję, która w rzeczywistości nie miała miejsca (otrzymanie zaliczki).

Podsumowując

W związku z powyższym, przed wystawieniem faktury zaliczkowej, która ma stanowić dla klienta podstawę zapłaty, warto wystąpić o interpretację indywidualną. Albo  przynajmniej skonsultować się z Krajową Informacją Skarbową lub właściwym urzędem skarbowym w tym zakresie.  
Faktura zaliczkowa na całą wartość zamówienia – sprawdź, jak ją rozliczyć!
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce