Formy opodatkowania – którą wybrać?

jaka forma opodatkowania ?

Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy podstawowe opcje opodatkowania – skalę podatkową, podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany. Którą z nich warto wybrać?

Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy podstawowe formy opodatkowania– skala podatkowa, podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany. Którą z nich warto wybrać? Poznaj plusy i minusy każdej z tych opcji.

Skala podatkowa

Skala podatkowa (zasady ogólne) jest domyślną formą rozliczania. Podatek obliczany jest na podstawie dochodu – przychodów pomniejszonych o koszty, i wynosi 18% (lub – po przekroczeniu progu podatkowego – 32%). Decydując się na tę formę opodatkowania, będziesz zobowiązany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Skala podatkowa – zalety:

+ Ponosisz wiele firmowych kosztów – pomniejszą zobowiązanie podatkowe

+ Zakładasz, że nie przekroczysz drugiego progu podatkowego

+ Chcesz skorzystać z ulg w zeznaniu rocznym

+ Chcesz rozliczyć się w zeznaniu rocznym wspólnie z małżonkiem lub jako samotnie wychowujący rodzic

+ Oprócz działalności pracujesz (etat, umowa cywilnoprawna) i chciałbyś składać jedną deklarację roczną

Inne opcje niż skala podatkowa warto rozważyć, jeśli:

– Nie ponosisz wielu kosztów

– Możesz przekroczyć drugi próg podatkowy (automatycznie wzrośnie podatek)

– Nie będziesz korzystać z ulg lub wspólnego rozliczenia rocznego

Podatek liniowy

Podatek liniowy – tak jak skala – liczony od dochodu, na podstawie KPiR. Różnica widoczna jest w stawce – stałej – 19%. Ta forma opodatkowania wyklucza możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia rocznego lub ulg w zeznaniu rocznym.

Podatek liniowy plusy:

+ Posiadasz wysokie dochody do opodatkowania

+ Możliwe jest przekroczenie drugiego progu podatkowego w skali podatkowej (podatek bez względu na dochód będzie stały)

+ Nie planujesz korzystać z ulg w zeznaniu rocznym

+ Planujesz rozliczać się indywidualnie

Inne opcje niż podatek liniowy będą lepsze gdy:

– Nie ponosisz wielu kosztów

– Chciałbyś rozliczyć ulgi w zeznaniu rocznym albo rozliczyć się wspólnie z małżonkiemv

– Prawdopodobnie nie przekroczysz drugiego progu podatkowego

Ryczałt ewidencjonowany

W ryczałcie ewidencjonowanym podatek liczony jest od stawek w zależności od rodzaju działalności – 2%, 3%, 5,5% lub 8,5% (rzadziej 10%, 17% lub 20%). W tym wypadku podstawą opodatkowania jest przychód – nie uwzględniamy kosztów. Dlatego też wybierając ryczałt, będziemy zobowiązani aby prowadzić ewidencję przychodów.

Ryczałt ewidencjonowany zalety:

+ Nie ponosisz wielu kosztów

+ Stawka ryczałtu dla twojej działalności jest znacznie niższa, niż ogólna lub liniowa

+ Zależy ci na prostocie prowadzenia ewidencji księgowej

+ Nie planujesz korzystać z ulg w zeznaniu rocznym

+ Nie planujesz skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem

Inne opcje niż ryczałt będą korzystniejsze jeśli:

– Generujesz duże koszty – wyższa stawka od dochodu może być czasem bardziej opłacalna, niż niższa od przychodu

– Stawka ryczałtu dla twojej działalności będzie wyższa

– Chciałbyś skorzystać z ulg w zeznaniu rocznym lub rozliczyć się z małżonkiem.

Ryczałt, skala podatkowa czy podatek liniowy – to podatek dochodowy. Pamiętaj, że możesz także rozliczać VAT!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość