Chat with us, powered by LiveChat

Jak liczony jest limit dla transakcji OSS?

limit dla transakcji oss

Zastanawiasz się, czy masz już przekroczony limit do transakcji OSS? Sprawdźmy, w jaki sposób powinien być liczony taki limit.

Limit dla transakcji OSS - omówione zagadnienia:

Procedura uproszczona OSS pojawia się od 1 lipca 2021 r. w związku ze zmianami, jakie mają być wprowadzone w pakiecie VAT e-commerce. Rozliczanie dostawy towarów i usług elektronicznych, telekomunikacyjnych i nadawczych na rzecz konsumentów i niepodatników na terenie Unii Europejskiej będzie znacznie utrudnione i obłożone dodatkowymi obowiązkami rejestracyjnymi po zmianie przepisów. Dzisiaj zajmiemy się tematem wyliczania limitu dla transakcji OSS.

Procedura szczególna OSS

W ramach procedury unijnej w przepisach wprowadzone regulacje, że w przypadku wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) przedsiębiorcy nie muszą dokonywać rejestracji we wszystkich państwach członkowskich. Podatek VAT należny od przeprowadzanych transakcji będzie można zapłacić w państwie członkowskim identyfikacji, czyli tam gdzie przedsiębiorca ma siedzibę działalności gospodarczej. I właśnie temu ma służyć procedura szczególna OSS.

Limit do VAT OSS

Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość może być opodatkowana podatkiem VAT w Polsce do limitu 42.000 zł. Rodzi się wiele pytań i wątpliwości, w jaki sposób powinien być liczony ten limit. Próg sprzedaży 42.000 zł dotyczy łącznej sumy całkowitej wartości dostaw towarów dokonywanych w ramach WSTO, jak i usług telekomunikacyjnych nadawczych i elektronicznych świadczonych na rzecz konsumentów w UE.

Przy analizie limitu 42.000 zł należy uwzględnić również usługi elektroniczne, telekomunikacyjne i nadawcze (TBE) i sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju, które były realizowane w roku kalendarzowym 2020 oraz w pierwszej połowie 2021 r. Brana jest pod uwagę suma całkowitej wartości dostaw towarów wysyłanych lub transportowanych na terytorium UE, oraz całkowitej wartości usług TBE, pomniejszona o kwotę podatku VAT.

Przykład 1.

Jan Kowalski prowadzi sprzedaż detaliczną towarów na rzecz konsumentów w UE.

W 2020 roku osiągnął następujące przychody ze sprzedaży:

 • 5.000 zł dostawy do Francji,
 • 3.000 zł dostawy do Czech,
 • 10.000 zł dostawy do Niemiec.

W pierwszym półroczu 2021 roku przychody ze sprzedaży kształtowały się następująco:

 • 15.000 zł dostawa do Francji,
 • 2.000 zł dostawa do Czech,
 • 15.000 zł dostawa do Niemiec.
 

W tym przykładzie pan Jan nie przekroczył limitu sprzedaży 42.000 zł ani w 2020 roku, ani w 2021 roku. Jednak, ponieważ sprzedaż w 2021 roku wyniosła już 32.000 zł pan Jan musi być czujny, do limitu pozostała kwota 10.000 zł. Jeżeli nastąpi przekroczenie progu powstanie obowiązek opodatkowania transakcji VAT w kraju konsumpcji. Opcjonalnie pan Jan może wybrać rejestrację do procedury uproszczonej OSS.

Przykład 2.

Anna Nowak korzysta ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT. Pani Anna prowadzi sprzedaż towarów poprzez własną stronę internetową na rzecz konsumentów we Francji. W 2020 roku taka sprzedaż wyniosła 30.000 zł. Natomiast w pierwszym półroczu 2021 roku na 30 czerwca osiągnęła kwotę 39.000 zł. W tej sytuacji w momencie, gdy limit 42.000 zł zostanie przekroczony pani Ania musi podjąć decyzję, czy dokonuje rejestracji do podatku VAT we Francji, czy jednak skorzysta z procedury uproszczonej OSS.

Przykład 3.

Pan Michał świadczy usługi elektroniczne również na rzecz konsumentów w UE. W 2020 roku przychody, jakie osiągnął z tego tytułu wynosiły 39.000 zł. W 2021 roku pan Michał rozszerzył swoją działalność gospodarczą o handel, również do innych krajów w UE. W 2021 roku do końca czerwca przychody kształtują się następująco:

 • usługi elektroniczne – 30.000 zł,
 • dostawa towarów – 15.000 zł.
  Pan Michał przekroczył już limit 42.000 zł, a więc czas na decyzję:
 • rejestracja do podatku VAT w każdym kraju UE, do którego będzie wysyłał towary konsumentom lub
 • rejestracja do procedury uproszczonej OSS.
 

W przypadku pana Michała termin na dokonanie rejestracji mija 10 sierpnia 2021 r.

Przykład 4.

Pan Adam sprzedaje towary handlowe do Niemiec dla konsumentów. W 2020 roku osiągnął przychód ze sprzedaży (netto) 70.000 zł, natomiast w 2021 roku w pierwszym półroczu 30.000 zł. W tym przypadku przekroczenie limitu 42.000 zł nastąpiło już w 2020 roku, a więc pan Adam powinien od 1 lipca 2021 r. dokonać rejestracji do VAT w Niemczech lub skorzystać z procedury uproszczonej OSS.

Przykład 5.

Pan Michał wysyła towary do Czech. W 2021 roku dokonał już sprzedaży na poziomie 40.000 zł. Kolejna transakcja będzie wynosiła 3.000 zł, co spowoduje przekroczenie limitu 42.000 zł. Pan Michał zastanawia się kiedy dokonać rejestracji do procedury uproszczonej OSS? Wydaje się, że poprzez analogię do MOSS rejestracji do OSS trzeba będzie dokonać do 10 dnia następnego miesiąca, ale czekamy jeszcze na potwierdzenie takiego stanowiska przez KIS.

Obliczanie limitu do transakcji OSS wymaga od przedsiębiorcy analizy osiągniętych przychodów ze sprzedaży na rzecz konsumentów we wszystkich krajach UE zarówno w 2020 rok, jak i 2021.

Przekroczenie limitu 42.000 zł, obojętnie w którym roku, powoduje już konieczność rozliczania takich transakcji na nowych zasadach, innych niż dotychczas.

Na moment publikacji artykułu nie znane jest jeszcze stanowisko Ministerstwa Finansów w wielu problematycznych kwestiach, ale w miarę pojawiania się informacji będziemy informowali na bieżąco.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

 • podstawy prowadzenia firmy,
 • rady i opinie ekspertów,
 • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość