Formularz ERP 6 to dokument, który dołącza się do wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, świadczenie przedemerytalne, czy ustalenie kapitału początkowego. Dokument stanowi informację o okresach składkowych i nieskładkowych, które przekazuje się do ZUS-u w celu ułatwienia i przyspieszenia procesu rozpatrywania wniosku o świadczenia emerytalne, rentowe, czy o ustalenie kapitału początkowego.
ZUS ERP 6. Kto uzupełnia pismo i gdzie można otrzymać formularz ERP 6?
Nowy dokument ERP-6 zastąpił dotychczasowy druk RP 6, wobec czego należy uzupełniać wyłącznie zaktualizowaną wersję pisma.
Poszczególne punkty dokumentu uzupełnia sama osoba zainteresowana, czyli ubezpieczony. Ma on jednak możliwość poproszenia osoby trzeciej, np. byłego pracodawcy, w celu ustalenia np. precyzyjnych okresów pracy.
Dokument wypełnia się w celu usprawnienia procesu przyznawania świadczeń. ZUS, otrzymując informację o okresach składkowych i nieskładkowych, jest w stanie szybciej i efektywniej rozpatrzyć przekazane pismo. Ubezpieczony, który wcześniej wnioskował o np. ustalenie kapitału początkowego i przedstawił dowody potwierdzające rzeczone okresy, zawiera informacje w formularzu o takim fakcie w sekcji Wymień dołączone dowody.
Aktualny formularz ERP-6 dostępny jest na oficjalnej podstronie portalu ZUS-owskiego. Znajduje się on dokładnie w tym miejscu.
Formularz ERP 6 (dawniej druk zus rp 6). Co to są okresy składkowe?
Ubezpieczony musi w dokumencie przedstawić okresy składkowe i nieskładkowe. Wyróżnienie składkowe okresów aktywności zawodowej jest niezbędne przy ustalaniu m.in. prawa do emerytury (także pomostowej) i jej wartości, prawa do renty (w wyniku niezdolności do wykonywania pracy), czy innych świadczeń ujętych w podstawach prawnych. Okresy składkowe, o których mowa w dokumencie, można podzielić na różne kategorie. Są to m.in.:
- wszystkie okresy, za które opłacono składki na ubezpieczenia społeczne, emerytalne, rentowe (dwie ostatnie od 1 stycznia 1999 roku), w wyniku wykonywania pracy – np. z tytułu umowy o pracę, działalności twórczej czy pozarolniczej działalności;
- wszystkie okresy przed 15 listopada 1991 r., dotyczące zatrudnienia po ukończeniu piętnastego roku życia, zarówno na obszarze Polski, jak i w przypadku obywateli polskich za granicą;
- wszystkie okresy przed 15 listopada 1991r., dotyczące wykonywania w Polsce działalności twórczej lub artystycznej, pracy nakładczej, pracy w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych (i innych), pracy na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej, pozarolniczej działalności gospodarczej, na podstawie przedstawionych wytycznych;
- wszystkie okresy czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim oraz wszystkie okresy pełnionej w Polsce służby, np. w Policji, Straży Granicznej i innych instytucji państwowych;
- inne okresy, szczegółowo zawarte w objaśnieniu formularza ERP 6.
Co to są okresy nieskładkowe? Czy okresy nieskładkowe do emerytury również się liczą?
Okresy nieskładkowe również są uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, czy kapitału początkowego. Wśród nich możemy wyróżnić cztery kategorie, których dotyczą. Są to kolejno:
- okresy pobierania świadczeń, zasiłków, czy wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy np. z powodu choroby;
- okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, o ile uzyska się dyplom końcowy;
- okresy przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury bądź renty, np. okresy urlopu wychowawczego, bezpłatnego dla matek itd.;
- okresy przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury bądź renty, np. okresy spowodowane koniecznością opieki nad członkiem rodziny, przy zaistnieniu odpowiednich warunków prawnych.
ZUS ERP 6 – jak wypełnić w kilku prostych krokach?
Pełen wniosek ERP-6 zawiera sześć stron, jednakże ubezpieczony wypełnia wyłącznie pierwszą oraz drugą stronę dokumentu.
Strony od 3. do 6. zawierają przydatne objaśnienie do informacji o okresach składkowych i nieskładkowych, wyróżnione w kilkunastu punktach. Warto się z nimi zapoznać, jeśli mamy wątpliwości co do poszczególnych sekcji dokumentu.
Pismo należy uzupełniać zgodnie z instrukcją wypełniania, umiejscowioną w górnej części pierwszej strony wniosku ERP-6. Poszczególne rubryki i pola trzeba wypełniać wielkimi literami, pamiętając o zastosowaniu czarnego lub niebieskiego koloru pisma.
Rubryka 1. Dane wnioskodawcy
Uzupełniamy numer PESEL, a jeśli go nie nadano, wypełniamy dane o rodzaju, serii oraz numeru dokumentu tożsamości. Niżej wpisujemy imię, a pod spodem nazwisko.
Rubryka 2. Okresy składkowe i nieskładkowe
Najbardziej obszerna część dokumentu w formie tabeli, rozłożona na dwie strony.
W pierwszej kolumnie, rozdzielonej na dwie sekcje, należy podać okres składkowy od-do w formacie dd/mm/rrrr.
Kolejna kolumna tabeli musi zawierać podane kolejno, od ukończenia 15 roku życia, wszystkie przebyte okresy, wraz z nazwą zakładu pracy lub pracodawcy.
Ostatnia kolumna powinna zostać uzupełniona o dołączone dowody, np. świadectwo pracy, zaświadczenie z uczelni, orzeczenie z sądu.
Rubryka 3. Potwierdzenie danych
Przed podpisaniem dokumentu czytelnym podpisem, należy pismo sprawdzić pod kątem prawdziwości naniesionych informacji. W tej sekcji należy również wpisać datę w formacie dd/mm/rrrr.
DZIEŃ DOBRY
Mam pytanie ; wniosek składam 29.06.2021 , 60 lat kończę 13.07.2021,. Ostatnim moim dniem pracy będzie dzień 27.07.2021.Czy mam wpisać w druku ERP -6 datę zakończenia pracy 27.07.2021 czy zostawić miejsce puste ?