Chat with us, powered by LiveChat

Jaki jest termin rejestracji do IOSS?

termin rejestracji do vat ioss

Zajmujesz się importem towarów na rzecz konsumentów? Sprawdź, kiedy jest obowiązek rejestracji do IOSS.

Termin rejestracji do IOSS - omówione zagadnienia:

Od 1 lipca 2021 r. wszystkie towary importowane do Unii Europejskiej, bez względu na ich wartość, będą podlegały pod podatek VAT. Różna będzie jedynie forma jego poboru i zapłaty. Problematyka jest dość złożona, dlatego próbujemy w różnych publikacjach opisywać poszczególne kwestie. Dzisiaj zajmiemy się terminem rejestracji do IOSS.

Co to jest IOSS?

IOSS jest to procedura szczególna, którą przedsiębiorcy mogą wybrać do rozliczania sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI). Zastosowanie tej procedury pozwoli na rozliczenie podatku VAT należnego z tytułu SOTI dla państwa członkowskiego konsumpcji (gdzie wysyłane są towary), za pośrednictwem państwa członkowskiego identyfikacji, w którym przedsiębiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Przy stosowaniu procedury IOSS podatek zostanie naliczony i pobrany w momencie sprzedaży towarów i zapłacony w państwie identyfikacji. Dzięki temu towary importowane nie będą odprawiane w urzędzie celnym i szybciej trafią do odbiorcy.

Procedura IOSS pozwoli przedsiębiorcy uniknąć rejestracji do podatku VAT w każdym kraju UE. Korzystanie z procedury IOSS jest fakultatywne dla przedsiębiorcy, może skorzystać z tej opcji lub dokonywać rejestracji w poszczególnych państwach UE.

Jaki jest termin rejestracji do IOSS?

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży na odległość towarów importowanych objętych procedurą importu powstaje w momencie dokonania dostawy towarów. Dostawę towarów uważa się za dokonaną w momencie zaakceptowania płatności. Jako moment zaakceptowania/otrzymania płatności uważa się dzień:

  • potwierdzenie płatności lub
  • powiadomienie o autoryzacji płatności lub
  • zobowiązanie zapłaty np. przy odbiorze towaru,

w zależności od tego co było pierwsze.

Rejestracja w ramach procedury importu stanie się skuteczna z dniem nadania podatnikowi lub jego pośrednikowi indywidualnego numeru identyfikacyjnego VAT w celu korzystania z tej procedury.

Dzień ten stanowi datę rozpoczęcia korzystania z procedury. A więc, aby możliwa była sprzedaż w ramach procedury uproszczonej IOSS przedsiębiorca przed datą powstania obowiązku podatkowego powinien być już zarejestrowany, aby móc rozliczać VAT w tej procedurze.

Wydaje się więc, że rejestracja powinna być dokonana ze stosownym wyprzedzeniem. Nie da się w tym przypadku wskazać konkretnych dat. Na moment pisania artykułu brak jest jednoznacznego stanowiska Ministerstwa Finansów w tym temacie. Mamy nadzieję, że niedługo będzie ono znane, a jego treść nie będzie odbiegać od tego co zostało napisane w artykule. Niemniej jednak, gdyby było inaczej na pewno będziemy informowali na bieżąco.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość