Jakie są dostępne aplikacje i oprogramowanie B2B?

oprogramowanie b2b

Aplikacje B2B służą do przeprowadzenia procesu sprzedaży pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami.

Czym powinny się charakteryzować? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Aplikacje B2B – czym właściwie są?

Aplikacja B2B to oprogramowanie użytkowe, z którego korzystają partnerzy biznesowi. Jest ona wykorzystywana w celu zawarcia transakcji handlowej. Celem jej wdrożenia jest zmniejszenie kosztów obsługi klienta i zwiększenie zysków ze sprzedaży.

W zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa, może mieć ona bardzo prostą lub złożoną budowę. Prosta budowa polega wyłącznie na udostępnieniu zasobów firmy pozostałym kontrahentom. Z kolei w przypadku aplikacji, która ma bardziej złożoną budowę, możliwe jest zintegrowanie jej z systemami informatycznymi, a także specyficznymi czujnikami pokazującymi aktualny stan magazynowy.

Komunikacja handlowa, czyli wymiana danych i koordynacja działań między przedsiębiorcami, z reguły odbywa się automatycznie. Informacje wpisane w jednym miejscu są dostępne w całym systemie.

Każdy użytkownik musi mieć własne konto, żeby korzystać z aplikacji B2B. Ma on dostęp do spersonalizowanej oferty, która została przygotowana specjalnie dla niego poprzez grupowanie danych i zarządzanie uprawnieniami. Jednocześnie nie widzi on pozostałych podmiotów korzystających z danej aplikacji.

Czym powinna się charakteryzować dobra aplikacja B2B?

Aplikacja B2B powinna być użyteczna, a zatem zapewniać łatwość, szybkość i intuicyjność w obsłudze danego systemu. Będę z niego korzystać różne osoby, zarówno pracownicy biurowi, profesjonalni pracownicy działu handlowego, a także członkowie kadry zarządzającej danej firmy. User Experience ma obecnie ogromne znaczenie, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę.

Pracownicy pracujący z wykorzystaniem jednej aplikacji prędzej czy później przyzwyczają się do jej błędów, ale wpłynie to na ich zaangażowanie i skuteczność w pracy, a co za tym idzie, również na wyniki finansowe osiągane za pośrednictwem danej aplikacji.

Oprogramowanie B2B musi być proste w obsłudze dla kontrahentów i pracowników. Przed zaprojektowaniem danego oprogramowania, warto zwrócić się z pytaniem do klientów, jakie są ich potrzeby i wymagania, by później móc wdrożyć odpowiednie rozwiązania. W końcu to na zadowoleniu partnerów biznesowych najbardziej zależy każdemu sprzedającemu.

Dobra aplikacja B2B powinna być zintegrowana z systemami, z których korzysta dana firma, np. z systemem księgowym. Nieocenione jest również połączenie jej z systemem magazynowym, dzięki czemu może na bieżąco pokazywać aktualny stan poszczególnych produktów. Każdy moduł takiej aplikacji musi być dostosowany do potrzeb danej branży.

Warto, aby aplikacje miały modułową budowę. Pozwoli to w razie potrzeby rozbudować je o kolejne funkcjonalności. Istotne jest także, aby były elastyczne i skalowalne. Dzięki temu będzie można je dostosować zarówno do potrzeb małych, jak i dużych przedsiębiorstw. System musi być też odpowiednio wydajny, aby móc przetworzyć nawet setki tysięcy transakcji dziennie.

Zalety korzystania z aplikacji B2B

zalety aplikacji B2B infografika
 

Oprogramowanie B2B jest pomocne dla sprzedającego w zakresie zarządzania uprawnieniami. Może on wtedy w łatwy sposób edytować profile użytkowników, nadawać lub odbierać uprawnienia, a także dodawać nowe konta do systemu. Musi zostać wprowadzone zabezpieczenie chroniące te dane przed usunięciem ich przez niepowołaną osobę.

Prosta i przejrzysta aplikacja będzie prezentować klientowi tylko niezbędne informacje o każdym produkcie. Kontrahentowi często nie zależy na rozbudowanej wiedzy, ale na konkretach. Jeżeli będzie miał jakieś wątpliwości na temat produktu, będzie mógł w momencie przeglądania katalogu przesłać swoje pytanie w komunikatorze, a jego wątpliwości zostaną od razu skierowane do właściwego opiekuna handlowego.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jakie korzyści zapewnia oprogramowanie B2B?

    Oprogramowanie B2B jest pomocne przy zwiększaniu sprzedaży, pozyskiwaniu nowych klientów, usprawnianiu rozliczeń z klientami, usprawnianiu procesu obsługi klientów czy ułatwianiu procesu zamawiania i kompletowania zamówień.

  2. 🔸Jakie powinno być dobre oprogramowanie B2B?

    Aplikacja B2B powinna być użyteczna, a zatem zapewniać łatwość, szybkość i intuicyjność w obsłudze danego systemu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość