Chat with us, powered by LiveChat

Kryzys jest jak UFO

Kryzys to wszystko co widzę, kryzys to wszystko co słyszę i tak już od co najmniej pół roku albo i dłużej. Gdzie nie spojrzeć zalewa nas wszechogarniająca fala kryzysowych informacji, telewizja, radio, internet, prasa – wszyscy mówią o kryzysie.

Kryzys to wszystko co widzę, kryzys to wszystko co słyszę i tak już od co najmniej pół roku albo i dłużej. Gdzie nie spojrzeć zalewa nas wszechogarniająca fala kryzysowych informacji, telewizja, radio, internet, prasa – wszyscy mówią o kryzysie. Tymczasem z tym kryzysem w Polsce jest jak z UFO, dużo się o nim mówi, wszyscy o nim słyszeli ale tak naprawdę prawie nikt go nie widział na własne oczy.

Najgorsze jest to, że w naszej kulturze, która w coraz większym stopniu opiera się na mediach, taka nagonka kryzysowa staje się swego rodzaju samospełniająca się przepowiednią. Bo z mediami jest jak z kobietą, nie ważne co i jak mówi, ważne ile razy powtarza! Jeśli każdego dnia przez pół roku media na śniadanie, obiad i kolację serwują mi informacje o kryzysie, to w końcu w nie uwierzę. I to jest właśnie najbardziej niebezpieczne, bowiem zachowania konsumentów oparte są na psychologii. Przestraszeni konsumenci przestają wydawać, przedsiębiorcy inwestować i mamy… kryzys. Tyle, że tym razem prawdziwy.

Kilka przykładów. Pewien duży koncern produkujący w Polsce LCD pod koniec zeszłego roku założył sobie, że zmniejszy produkcję w 2009 roku o 10 proc., bo jest kryzys, więc zmniejszy się zapotrzebowanie na produkty koncernu. Tymczasem po styczniu okazało się, że zamówień jest tyle samo co rok wcześniej i firma nie jest w stanie wyprodukować tyle ile potrzeba, bo ograniczono już moce produkcyjne i ponowne ich uruchomienie potrwa. Podobna sytuacja miała miejsce w fabryce AGD, gdzie jesienią wysłano do 300 pracowników wypowiedzenia z pracy, bo planiści ustalili, że w dobie kryzysu znacznie spadną zamówienia na sprzęt. Pod koniec stycznia dział HR owej firmy miał sporo pracy, bowiem trzeba było wysyłać pisma do zwolnionych pracowników, aby wracali do pracy, gdyż liczba zamówień wcale nie spadła.

Brak jest rzetelnych opracować i komentarzy na temat bieżącej sytuacji gospodarczej. Po prostu okazuje się, że nagle jest kryzys i wszystko, co się dzieje złego w naszym życiu to jego wina. Pod kryzys podciągane jest dosłownie wszystko. Nagle dowiadujemy się, że upadł jakiś zakład, huta, że fabryka wysłała ludzi na urlopy. Jednak nikt nie wspomina, że ów zakład był w stanie upadłości od kilku lat, a fabryka wysyłała ludzi na urlopy także rok temu. Nagłaśnia się sprawy zwolnień. Na przykład w jednym z dużych miast katuje się opinię publiczną tym, że 3 duże zakłady zwalniają razem 1000 osób. Nazwy tych zakładów pojawiają się w każdym artykule czy reportażu telewizyjnym już od października, jako przykład kryzysu. Z drugiej strony 10 innych firm, w tym samym mieście, zamierza w obecnym roku zatrudnić 4000 osób. O tym mówi się mało lub wcale. Taka specyfika mediów – dobra wiadomość to żadna wiadomość!

Nie twierdze, że nic się nie dzieje, że jest super i w ogóle. Jest gorzej ale nie przesadzajmy. Kto powiedział, że gospodarka zawsze będzie się rozwijała, bezrobocie spadało, a płace i dochody rosły bez końca. Wiadomością tygodnia jest wzrost bezrobocia w Polsce do 10,5 proc. Sporo, jednak z drugiej strony i tak jest ono niższe niż rok temu, kiedy wszyscy zachwycali się jego spadkiem. Rok 2009 będzie gorszy niż poprzedni ale jednak znacznie lepszy niż większość okresu od 1990 roku, kiedy to bezrobocie przekraczało 20 proc., a perspektyw na poprawę nie było. Dlatego zachowajmy trzeźwy ogląd sytuacji i po prostu róbmy swoje. Natomiast dla pesymistów, którzy ulegli psychozie kryzysu mam dobrą wiadomość: gorzej już nie będzie! Dlaczego? Bo gdyby mogło to by już było. Oby do wiosny.

r.s.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

4 komentarze

 1. Jacob Kovalsky

  Wprawdzie nie ma we mnie tyle optymizmu, co w r.s., bo myślę, że najgorsze jeszcze nadejdzie, to rzeczywiście najważniejsze nie dać się zwariować i robić swoje. Media lubią wyolbrzymiać pewne tematy, a tymczasem Rostowski mówi dziś w Dzienniku: „Nie przewiduję recesji”, podczas gdy media wciąż trąbią o kryzysie. Zamiast zadręczać się myślą: kiedy mnie zwolnią, lepiej myśleć o tym, co jeszcze zrobić, żeby zarobić i problem medialnej nagonki mamy z główki.

 2. Ola Żuławińska

  Nawet jeśli kolejne lata nie będą tak tłuste dla gospodarki jak były poprzednie, to i tak można zobaczyć pozytywne strony sytuacji. Wiele rzeczy i usług jest tańszych, jest okazja do optymalizacji kosztów bo „jest kryzys”, więc i opór przed cięciami mniejszy. Wielu firmom to może wyjść na dobre.

 3. G.Jaśkiewicz

  Ja też uważam, że kryzys jest wyolbrzymiony najpierw przez Tuska, a potem przez media. Po prostu Tusk chce odwrócić uwagę od rządu, który tak naprawdę nic nie robi.

 4. A.Filipek

  Życzyłbym sobie, aby kryzysu nie było, lub by obecna sytuacja gospodarcza już się nie pogarszała. Oczywiście do informacji i komentarzy w mediach należy podchodzić z dystansem – media karmią się jaskrawymi kolorami. Niestety, wiele symptomów wskazuje na to, że wiele firm, głównie małych i średnich, będzie miało kłopoty z przetrwaniem. Euro jest już powyżej 4,80; banki masowo zmniejaszają swoje ekspozycje w kredytowanych przedsiębiorstwach, opcje walutowe ciążą na wielu firmach itd. Dane z mojej branży (leasing) pokazują spadek sprzedaży za styczeń na poziomie 40% w stosunku do stycznia 2008. Czeka nas bardzo trudne 18 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

 • podstawy prowadzenia firmy,
 • rady i opinie ekspertów,
 • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość