Krajowy system e-faktur

KSeF – Komisja Europejska potwierdza, że będzie obowiązkowy

faktura ustrukturyzowana 2022

Zastanawiasz się, czy e-faktura będzie dla wszystkich obowiązkowa? Przeczytaj informacje na ten temat.

Ciągła zmiana przepisów nie dziwi już nikogo, najtrudniej nadążyć za tym, w jakich terminach zaczną obowiązywać. O fakturach elektronicznych pisze się i mówi od jakiegoś czasu. Od 2022 roku wystawianie faktur ustrukturyzowanych jest dobrowolne. Jednak jak można przeczytać na stronach Ministerstwa Finansów jest już zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkową e-fakturę w Polsce. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na ten temat.

E-faktura – co to oznacza dla przedsiębiorcy?

Ministerstwo Finansów zapewnia o licznych korzyściach dla przedsiębiorców:

  • faktury będą przechowywane i archiwizowane w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) co ma zmniejszać koszty firmy,
  • zwiększenie szybkości przekazywania dokumentów pomiędzy kontrahentami, bezpieczeństwo przeprowadzanych rozliczeń,
  • brak duplikatu faktury,
  • prostsze rozliczenia faktur korygujących in minus – u wystawcy z chwilą wystawienia, u nabywcy z chwilą otrzymania w KSeF, pod warunkiem, że wyrazi zgodę na otrzymywanie faktur elektronicznych,
  • brak obowiązku przesyłania JPK_FA, ponieważ wszystkie dokumenty będą dostępne dla administracji podatkowej.

Dostęp do KSeF jest możliwy po uwierzytelnieniu przedsiębiorcy za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, kwalifikowanej pieczęci elektronicznej lub Podpisu Zaufanego.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych w 2022 roku

Obecnie w 2022 roku przedsiębiorcy mają następujące możliwości wystawiania faktur VAT:

  • dobrowolne wystawianie e-fakturę w KSeF,
  • w formie elektronicznej,
  • w formie papierowej.

Faktura w formacie ustrukturyzowanym jest sporządzana zgodnie z opracowanym przez MF wzorem faktury w programach finansowo-księgowych przedsiębiorców, a następnie jest wysyłana do KSeF. Kontrahent może pobrać fakturę z systemu KSeF.

Jak będzie po wprowadzeniu obowiązkowych e-faktur?

Tak naprawdę nie znane są na chwilę obecną szczegóły projektowanych rozwiązań. Na stronie MF można jedynie przeczytać, że w Ministerstwie trwają prace nad koncepcją biznesową i prawną docelowego KSeF. Zapowiedziano również szerokie konsultacje publiczne. Po pojawieniu się większej partii szczegółowych informacji będziemy informowali w publikacjach.

Zobacz nasz kompleksowy materiał video o KSeF:

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość