O fakturach ustrukturyzowanych słyszymy już od pewnego czasu. Nowa struktura wystawiania faktur jest już dostępna w 2022 roku, ale jest jeszcze dobrowolna. Można wystawiać takie faktury, ale na razie nie ma takiego obowiązku. Na stronach Ministerstwa Finansów podkreśla się, że obowiązkowe wystawianie w tym formacie ma zacząć obowiązywać od 2023 roku. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jak będą księgowane faktury korygujące dla korzystających z KSeF.
Wystawianie faktury korygującej do faktury ustrukturyzowanej
Jeżeli przedsiębiorca zdecydował się na wystawianie faktur ustrukturyzowanych już od 2022 roku, to musi pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach. Jedna z nich dotyczy wystawiania faktury korygującej dla korzystającego z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). W ustawie o podatku VAT od 2022 roku pojawił się następujący zapis:
Co to oznacza w praktyce? Otóż w przypadku, gdy trzeba będzie dokonać korekty przeprowadzonej transakcji, to przedsiębiorca, który już zdecydował się na KSeF ma obowiązek wystawić korektę faktury w postaci ustrukturyzowanej.
Księgowanie faktury korygującej dla korzystających z KSeF
Faktury korygujące wystawione w KSeF mogą być księgowane w ewidencjach VAT od razu po ich wystawieniu. Nie stosuje się do nich ogólnych zasad, jakie obowiązują od 2021 roku przy księgowania faktur korygujących wystawionych poza KSeF.
W przypadku wystawiania korekty faktury w KSeF ustawodawca odstąpił od konieczności posiadania przez przedsiębiorcę dokumentów potwierdzających dokonanie uzgodnienia warunków korekty z nabywcą. A to oznacza, że sprzedawca ma prawo zaksięgować korektę in minus faktury ustrukturyzowanej w ewidencjach VAT sprzedaży i pomniejszyć VAT należny w miesiącu wystawienia korekty bez dokonywania uzgodnień.
Podziel się z innymi: