Krajowy system e-faktur

Księgowanie faktury korygującej dla korzystających z KSeF?

faktury korygujące a KSeF

Zdecydowałeś się na wystawianie faktur ustrukturyzowanych? Sprawdź, w jaki sposób należy wystawiać faktury korygujące.

O fakturach ustrukturyzowanych słyszymy już od pewnego czasu. Nowa struktura wystawiania faktur jest już dostępna w 2022 roku, ale jest jeszcze dobrowolna. Można wystawiać takie faktury, ale na razie nie ma takiego obowiązku. Na stronach Ministerstwa Finansów podkreśla się, że obowiązkowe wystawianie w tym formacie ma zacząć obowiązywać od 2023 roku. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jak będą księgowane faktury korygujące dla korzystających z KSeF.

Wystawianie faktury korygującej do faktury ustrukturyzowanej

Jeżeli przedsiębiorca zdecydował się na wystawianie faktur ustrukturyzowanych już od 2022 roku, to musi pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach. Jedna z nich dotyczy wystawiania faktury korygującej dla korzystającego z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). W ustawie o podatku VAT od 2022 roku pojawił się następujący zapis:

Co to oznacza w praktyce? Otóż w przypadku, gdy trzeba będzie dokonać korekty przeprowadzonej transakcji, to przedsiębiorca, który już zdecydował się na KSeF ma obowiązek wystawić korektę faktury w postaci ustrukturyzowanej.

Księgowanie faktury korygującej dla korzystających z KSeF

Faktury korygujące wystawione w KSeF mogą być księgowane w ewidencjach VAT od razu po ich wystawieniu. Nie stosuje się do nich ogólnych zasad, jakie obowiązują od 2021 roku przy księgowania faktur korygujących wystawionych poza KSeF.

W przypadku wystawiania korekty faktury w KSeF ustawodawca odstąpił od konieczności posiadania przez przedsiębiorcę dokumentów potwierdzających dokonanie uzgodnienia warunków korekty z nabywcą. A to oznacza, że sprzedawca ma prawo zaksięgować korektę in minus faktury ustrukturyzowanej w ewidencjach VAT sprzedaży i pomniejszyć VAT należny w miesiącu wystawienia korekty bez dokonywania uzgodnień.

Zobacz nasz kompleksowy materiał video o KSeF:

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość