Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Dokonanie transakcji w UE bez zgłoszenia do VAT-UE – co dalej?

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają utrzymywać stosunki handlowe z kontrahentami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej, powinni jeszcze przed pierwszą taką transakcją zarejestrować się do VAT-UE. Co w sytuacji, gdy podatnik dokona zgłoszenia już po jej wystąpieniu?

Kto powinien zgłosić się do VAT-UE?

Obowiązek zgłoszenia do VAT-UE obejmuje zarówno podatników VAT czynnych, jak i zwolnionych. W przypadku pierwszych z nich konieczność dokonania rejestracji występuje przed pierwszą transakcją dotyczącą:

  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT),
  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
  • nabycia usług, dla których miejscem świadczenia jest kraj nabywcy (zgodnie z art. 28b ustawy o VAT),
  • świadczenia usług na rzecz kontrahentów z UE, w odniesieniu do których miejscem świadczenia jest kraj prowadzenia działalności lub zamieszkania nabywcy (inny niż Polska).

U zwolnionych podatników zakres czynności powodujących obowiązek zgłoszenia do VAT-UE jest nieco węższy i obejmuje sytuacje, gdy taki podatnik:

  • w danym roku podatkowym dokonał nabyć towarów na kwotę wyższą niż 50 000 zł,
  • nabywa usługi opodatkowane w kraju nabywcy,
  • świadczy usługi opodatkowane w kraju nabywcy.

Transakcje z kontrahentami z UE bez zgłoszenia do VAT-UE – co zrobić?

Możliwe konsekwencje braku zgłoszenia do VAT-UE przed dokonaniem pierwszej transakcji z kontrahentem z innego kraju UE zależą przede wszystkim od jej rodzaju – czy wystąpiło WNT, WDT, czy też import lub eksport usług (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj). Każdorazowo należy jednak bezzwłocznie naprawić swój błąd i dokonać rejestracji na potrzeby transakcji unijnych za pomocą formularza VAT-R (zarówno w przypadku podatników VAT czynnych, jak i zwolnionych).

Zgłoszenia do VAT-UE dokonuje się w części C.3. VAT-R (13). Dla podatników VAT czynnych przeznaczona jest poz. 58, a dla podatników korzystających ze zwolnienia – poz. 59 lub 60. Każdorazowo należy także uzupełnić w poz. 61 datę rozpoczęcia tych transakcji.




Nie jest możliwe zgłoszenie do VAT-UE wstecz, w związku z czym w pozycji 61 należy wpisać datę bieżącą lub przyszłą. Co więcej, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz import usług dokonane przed rejestracją do celów VAT-UE nie będą wykazywane w informacji podsumowującej (mimo braku rejestracji, w deklaracji VAT-7(18) należy je jednak wykazać od razu jako transakcje unijne).

Sprawdź, czy należy księgować zakup od kontrahenta z UE!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik



Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ