Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Faktura uproszczona – co to jest?

Jednym z rozwiązań, które mają ułatwić rozliczenia między przedsiębiorcami, jest tzw. faktura uproszczona. Uproszczenie polega na ograniczeniu danych, jakie obowiązkowo muszą się na niej znaleźć, w porównaniu do tradycyjnego dokumentu sprzedażowego. Kiedy można wystawić fakturę uproszczoną? Jakie dane powinna zawierać?

Faktura uproszczona – kiedy można ją wystawić?

Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT, przedsiębiorca może wystawić fakturę uproszczoną pod warunkiem, że kwota należności ogółem w danej transakcji nie przekracza 450 PLN (lub 100 EUR, jeśli dokument jest sporządzany w tej walucie). Co ważne, ustawodawca wskazuje transakcje, do których nie można w ogóle zastosować faktury uproszczonej. Zaliczamy do nich:

Faktura uproszczona – jakie dane musi zawierać?

Jak wynika ze wspomnianego wyżej przepisu prawa, faktura uproszczona może nie zawierać danych wymienionych w art. 106e ust. 1 pkt 3 oraz 8-9 i 11-14 ustawy o VAT. W związku z powyższym, znaleźć się na niej powinny:

  • data wystawienia,
  • unikalny kolejny numer,
  • NIP sprzedawcy,
  • NIP nabywcy,
  • nazwa (rodzaj) towaru lub usługi,
  • data sprzedaży,
  • kwota należności ogółem,
  • kwota wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty
  • dane pozwalające określić kwotę podatku dla poszczególnych stawek (jeśli nie zawiera danych wymienionych w art. 106e ust. 1 pkt 8-9, 11-14 ustawy o VAT).
Jak wynika z przytoczonej listy, na fakturze uproszczonej nie trzeba zamieszczać m.in. szczegółowych danych na temat nabywcy, stawki podatku, miar i jednostek, czy też ceny jednostkowej.

Otrzymałem fakturę uproszczoną – czy odliczę VAT?

Co ważne, faktura uproszczona wystawiona zgodnie z ww. regułami powinna być traktowana, jak tradycyjna faktura. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca otrzyma dokument zakupowy zawierający mniej danych niż zazwyczaj, ma on prawo zaksięgować na jego podstawie koszt oraz odliczyć znajdujący się na nim podatek od towarów i usług.

Czy bilet można traktować jak fakturę? Kliknij i dowiedz się więcej!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik



Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ