Procedura VAT marża a kasa fiskalna

System sprzedaży zwany „vat marża” to system opodatkowania podatkiem od towarów i usług tylko prowizji, jaką uzyskuje przedsiębiorca na towarze lub usłudze. Ustawodawca umożliwił opodatkowanie tylko marży grupom podatników, którzy:

  1. świadczą usługi turystyczne,
  2. dokonują dostaw towarów używanych,
  3. dokonują dostaw przedmiotów kolekcjonerskich i antyków,
  4. dokonują dostaw dzieł sztuki.


Sprzedaż w systemie marży nie zależy od rodzaju nabywcy. Zatem przedsiębiorcy stosują ogólne zasady rejestracji obrotu za pomocą kasy fiskalnej. W szczególności przedsiębiorcy powinni, zgodnie z art. 111 ust. 3b ustawy o VAT, ewidencjonować na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego, całą wartość sprzedaży.

Paragon wystawiany w systemie vat marży obejmuje zatem całą kwotę sprzedaży tj. brutto. Sposób ujęcia w/w sprzedaży na kasie fiskalnej reguluje w § 6 ust. 1 pkt 6) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku sprzedaży opodatkowanej na zasadzie marży sprzedawca ma przyporządkować dowolną literę za wyjątkiem A (przeznaczonej dla stawki 23%), wartości 0% (tzw. zero techniczne). Przyporządkowanie odpowiedniej litery dla tego rodzaju sprzedaży odnotowuje serwisant w książce kasy. Pod tą literą należy rejestrować wartość sprzedanych towarów/usług opodatkowanych w systemie marży.

Przepisy ustawy o VAT wprowadzają zasadę, że faktury dokumentujące dostawę towarów lub świadczenie usług opodatkowane na zasadzie marży, nie powinny zawierać kwoty i stawki podatku VAT. Stąd nie łączy się na fakturach dokumentujących sprzedaż lub otrzymanie zaliczek obrotu opodatkowanego na zasadach ogólnych oraz na zasadach marży. Podobnych regulacji brak jest w przypadku wystawiania paragonu. Na jednym paragonie może wystąpić zarówno obrót pod literą zaprogramowaną na tzw. zero techniczne jak i wszelakimi pozostałymi stosowanymi na danej kasie.

Raport fiskalny zwykle nie służy ustaleniu podstawy opodatkowania i kwoty podatku VAT w zakresie marży. Funkcję tą spełnia dodatkowa ewidencja jaką zobowiązany jest dla rozliczenia podatku prowadzić sprzedawca. Kasa rejestrująca służy w takim wypadku przede wszystkim dokumentowaniu wartości obrotu ogółem na rzecz osób fizycznych.


Sprawdź, jak należy rozliczać VAT marżę!


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK