Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Transakcja trójstronna na zasadach ogólnych

Transakcja trójstronna występuje wówczas, gdy sprzedaż towaru odbywa się pomiędzy trzema podmiotami z trzech różnych krajów członkowskich UE, a towar rzeczywiście przekazywany jest od pierwszego do ostatniego z nich. Jak rozliczyć transakcję trójstronną na zasadach ogólnych?

Cechy transakcji trójstronnej

Za transakcję trójstronną uznaje się operację gospodarczą, która spełnia wymagania określone w art. 135-138 ustawy o VAT, czyli:

 • uczestniczy w niej trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych krajach UE,
 • towar jest wydawany przez pierwszego uczestnika bezpośrednio ostatniemu z nich,
 • dostawy te dotyczą tego samego towaru,
 • towar faktycznie jest dostarczany przez pierwszego z podatników bezpośrednio ostatniemu, przy czym przyjmuje się, że dostawa ta jest dokonana między pierwszym i drugim podatnikiem oraz drugim i ostatnim w kolejności,
 • towar jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub drugiego podatnika lub na ich rzecz,
 • transport odbywa się z terytorium jednego państwa UE na terytorium innego państwa UE.

Schemat takiej transakcji przedstawiony został na rysunku poniżej:

Transakcja trójstronna na zasadach ogólnych – rozliczanie

Rozliczenie transakcji trójstronnej może odbywać się na zasadach ogólnych lub z wykorzystaniem procedury uproszczonej . Pierwsza metoda bazuje na założeniach towarzyszących rozliczaniu WDT, zgodnie z którymi transakcję taką należy opodatkować w kraju, w którym towar znajduje się w momencie jego wysyłki lub transportu. W związku z powyższym pośrednik w takiej dostawie (czyli Firma B ze schematu) powinna zarejestrować się na cele VAT w kraju, z którego towar jest transportowany. Co więcej, będzie on także zobowiązany zarejestrować się w kraju, do którego towar finalnie dojedzie – w celu poprawnego rozliczenia WNT.

Przykład

Czeska firma C zamówiła u polskiego producenta rurek B blachę włoskiej firmy A. Firma B zakupiła u A wspomnianą blachę, a następnie sprzedała ją czeskiemu kontrahentowi, przy czym towar został przewieziony bezpośrednio z Włoch do Czech. Wszyscy uczestnicy transakcji są podatnikami VAT zarejestrowanymi w swoim kraju do celów transakcji unijnych.

Rozliczenie:

 1. Włoska firma A wykaże WDT z 0% VAT.
 2. Polska firma B wykaże WNT, ale w Czechach (WNT należy bowiem opodatkować w kraju, w którym towar znajduje się w momencie zakończenia dostawy). W tym celu powinna zarejestrować się do celów VAT w tym kraju.
 3. Sprzedaż blachy do C dla polskiej firmy B jest traktowana jak WDT, ale – zgodnie z ww. zasadą ogólną – należy je opodatkować we Włoszech (wg właściwej stawki). W tym celu polska firma powinna zarejestrować się do VAT także w tym kraju.

Zakupy od kontrahenta z UE – czy trzeba je księgować? Kliknij i dowiedz się więcej!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ