Usługi budowlane – krótszy termin zwrotu VAT

Choć mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT wydaje się być przyjazny dla sprzedawcy, który przerzuca obowiązek podatkowy na nabywcę. Może on generować także zamrożenie środków w postaci nadwyżki VAT naliczonego. Aby temu zapobiec, Ministerstwo wychodzi do mikroprzedsiębiorców z propozycją szybszego zwrotu nadwyżki VAT. Dowiedz się więcej na ten temat.

Odwrotne obciążenie w usługach budowlanych a zatory w VAT

Odwrotne obciążenie w usługach budowlanych wykonywanych w ramach podwykonawstwa jest neutralne dla VAT sprzedawcy – obowiązek podatkowy przerzucony na nabywcę uwalnia od konieczności naliczenia i zapłacenia do urzędu VAT należnego.

Jednak małe firmy, w których sprzedaż to wyłącznie lub w większości wskazane powyżej usługi, mogą borykać się z problemem znaczących nadwyżek podatku VAT naliczonego od zakupów – w przypadku niewielkiego lub zerowego VAT należnego nie mamy bowiem zobowiązania, które można by pomniejszyć. Pozostaje zatem wnioskować o zwrot nadwyżki podatku naliczonego, który to proces może być długotrwały (standardowy termin rozpatrzenia wniosku o zwrot to 60 dni).

Usługi budowlane u mikroprzedsiębiorców a szybszy zwrot VAT

Z problemem środków zamrożonych w nadwyżce VAT naliczonego często borykają się mikrofirmy, co może znacząco wpływać na ich płynność finansową.

Aby tego uniknąć, Ministerstwo Finansów proponuje znacznie krótszy termin zwrotu VAT naliczonego – nawet do 15 dni. Warunkiem szybszego rozpatrzenia wniosków, a co za tym idzie – zwrotu pieniędzy, jest:

  • złożenie deklaracji VAT elektronicznie
  • przesłanie do urzędu skarbowego pliku JPK z ewidencji VAT

Wskazane powyżej dokumenty składane przez małych podatników są rozpatrywane w urzędach skarbowych w szczególnym trybie. Po zatwierdzeniu ich poprawności środki powinny zostać zwrócone przedsiębiorcy w krótszym, około dwutygodniowym terminie.

Ważne! 15-dniowy termin zwrotu VAT

nie wynika bezpośrednio z przepisów – jest to jedynie wsparcie, deklarowane przez MF dla małych firm. Dlatego starając się o taki zwrot VAT, przedsiębiorca składa standardową deklarację VAT-7 z wybranym terminem zwrotu:

Sprawdź, jak szybko złożyć e-deklarację VAT z serwisu ifirma!
 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI