Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Usługi budowlane – krótszy termin zwrotu VAT

Choć mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT wydaje się być przyjazny dla sprzedawcy, który przerzuca obowiązek podatkowy na nabywcę, może on generować także zamrożenie środków w postaci nadwyżki VAT naliczonego. Aby temu zapobiec, Ministerstwo wychodzi do mikroprzedsiębiorców z propozycją szybszego zwrotu nadwyżki VAT.

Odwrotne obciążenie w usługach budowlanych a zatory w VAT

Odwrotne obciążenie w usługach budowlanych wykonywanych w ramach podwykonawstwa jest neutralne dla VAT sprzedawcy – obowiązek podatkowy przerzucony na nabywcę uwalnia od konieczności naliczenia i zapłacenia do urzędu VAT należnego.

Jednak małe firmy, w których sprzedaż to wyłącznie lub w większości wskazane powyżej usługi, mogą borykać się z problemem znaczących nadwyżek podatku VAT naliczonego od zakupów – w przypadku niewielkiego lub zerowego VAT należnego nie mamy bowiem zobowiązania, które można by pomniejszyć. Pozostaje zatem wnioskować o zwrot nadwyżki podatku naliczonego, który to proces może być długotrwały (standardowy termin rozpatrzenia wniosku o zwrot to 60 dni).

Usługi budowlane u mikroprzedsiębiorców a szybszy zwrot VAT

Z problemem środków zamrożonych w nadwyżce VAT naliczonego często borykają się mikrofirmy, co może znacząco wpływać na ich płynność finansową.

Aby tego uniknąć, Ministerstwo Finansów proponuje znacznie krótszy termin zwrotu VAT naliczonego – nawet do 15 dni. Warunkiem szybszego rozpatrzenia wniosków, a co za tym idzie – zwrotu pieniędzy, jest:

Wskazane powyżej dokumenty składane przez małych podatników są rozpatrywane w urzędach skarbowych w szczególnym trybie. Po zatwierdzeniu ich poprawności środki powinny zostać zwrócone przedsiębiorcy w krótszym, około dwutygodniowym terminie.

Ważne! 15-dniowy termin zwrotu VAT nie wynika bezpośrednio z przepisów – jest to jedynie wsparcie, deklarowane przez MF dla małych firm. Dlatego starając się o taki zwrot VAT, przedsiębiorca składa standardową deklarację VAT-7 z wybranym terminem zwrotu:

Sprawdź, jak szybko złożyće-deklarację VAT z serwisu ifirma!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ