Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Zapłata z konta prywatnego za fakturę wystawioną na spółkę

Zasady wystawiania faktur zostały uregulowane w ustawie o VAT. Każdy sprzedawca obowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż na rzecz innego podatnika podatku Vat. Pewnym ułatwieniem w chwili obecnej jest to, iż każdy podatnik może sprawdzić czy jego kontrahent jest czynnym podatnikiem Vat.

Opłacenie faktury z konta prywatnego przez wspólnika spółki cywilnej (np. spółka cywilna dwóch osób fizycznych), można uznać za dopuszczalne, bowiem w uproszczeniu prowadzona działalność gospodarcza i sama osoba fizyczna to jedno. W tym przypadku można wystawić fakturę na spółkę cywilną. Faktura powinna zawierać w nazwie nabywcy nazwę spółki w brzmieniu podanym w zgłoszeniu rejestracyjnym NIP.

Inaczej jest w przypadku spółek kapitałowych. Bowiem opłacenie z konta prywatnego przez wspólnika spółki kapitałowej np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy uznać za niedopuszczalne, gdyż spółka ma odrębną osobowość. Jedynie spółka może regulować swoje zobowiązania, a nie wspólnik z konta prywatnego. W takim przypadku  nie powinno się wystawiać faktury na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.


Autor: Mariusz Łoś – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


 • Klient

  Jak się ma powyższy zapis do szybkich płatności?
  Czyli wspólnik spółki założył konto na stronie podając dane spółki i opłacił fakturę ze swojego konta prywatnego poprzez płatności online.
  W tym przypadku nie mam jak sprawdzić źródła przelewu – czy wystawiając fakturę na spółkę jestem narażony na konsekwencje?

 • Adam Stolarski

  Ale śliczna Pani w reklamie dt. JPK ;]


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ