Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Zatrudnienie małżonka w 2018 r. – wynagrodzenie kosztem?

Zatrudnienie małżonka w jednoosobowej działalności gospodarczej może być rozwiązaniem wygodnym, ale nie zawsze opłacalnym. Wynika to z faktu, że przedsiębiorca nie ma obecnie prawa do zaliczenia wynagrodzenia małżonka do kosztów uzyskania przychodu. Ta sytuacja może się jednak zmienić w najbliższym czasie.

Zatrudnienie małżonka a brak kosztu

Zgodnie z ogólną zasadą wynagrodzenia – zarówno w przypadku umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych – stanowią koszt uzyskania przychodu. Jednakże zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 10 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynagrodzenie za pracę własną przedsiębiorcy, współmałżonka lub małoletnich dzieci nie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Co ważne, zakaz obejmuje nie tylko umowę o pracę, lecz także umowy cywilnoprawne.

W związku z powyższym zapisem, zatrudnianie rodziny było do tej pory stosunkowo nieopłacalne – szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że uzyskujący dochody małżonek ma obowiązek wykazania ich i opodatkowania w ramach podatku dochodowego na ogólnych zasadach.

Uwaga! Warto pamiętać, że zatrudniając w firmie małżonka, jesteśmy również zobowiązani do opłacania składek ZUS. Co ważne, w przypadku umowy o pracę nie są one wyliczane proporcjonalnie jak u innych pracowników, ale ryczałtowo – czyli w takiej wysokości, jak składki ZUS samego przedsiębiorcy.

Zatrudnienie małżonka – zmiany od 2018 r.

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają lub chcieliby zatrudnić małżonka, powinni śledzić zmiany w ustawie o PIT w 2018 r. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy, zgodnie z którym wskazany wcześniej przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 ma zmienić swoje brzmienie. Po modyfikacjach ograniczenie w zaliczeniu wynagrodzenia do kosztów powinno dotyczyć wyłącznie pracy własnej podatnika. Zmiany planowane są najpóźniej na początku 2019 r.

W związku z powyższym, jeśli aktualizacja przepisów wejdzie w życie, wynagrodzenie małżonka, a także małoletnich dzieci, będzie mogło stanowić koszt uzyskania przychodu na równi z wynagrodzeniami innych pracowników. Oczywiście warunkiem uwzględnienia wynagrodzeń w kosztach będzie spełnienie podstawowej zasady, jaką jest związek pomiędzy wydatkiem (w tym wypadku – wynagrodzeniem) a uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej.

Małżonek z własną firmą? Sprawdź, jak rozliczać transakcje między rodzinnymi firmami!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik



Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ