Zmiany w zakresie zgłaszania kasy fiskalnej do US

Obecnie, przedsiębiorca nabywający kasę rejestrującą powinien dopełnić formalności wskazanych zarówno w art. 111 ustawy o VAT jak i w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących.

Czynności niezbędne do rozpoczęcia ewidencjonowania na kasie to:

  1. Zawiadomienie US o rozpoczęciu ewidencjonowania,
  2. Fiskalizacja kasy,
  3. Zgłoszenie kasy fiskalnej w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy,
  4. Otrzymanie numeru ewidencyjnego i jego naniesienie na obudowie kasy i w książce kasy.

Obowiązek zgłoszenia kasy do US w celu uzyskania numeru ewidencyjnego wynika obecnie zarówno z rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (§ 13 ust. 1 pkt. 5) jak i z ustawy o VAT (art. 111 ust. 3a pkt 10). Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach zakłada wykreślenie wspomnianego wcześniej zapisu z ustawy o VAT (art. 111 ust. 3A pkt. 10). Zmiana taka jest związana z wprowadzeniem kas zapewniających połączenie z Centralnym Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci teleinformatycznej. Kasy takie podczas ich fiskalizacji automatycznie będą otrzymywały numer ewidencyjny, który podatnik będzie musiał nanieść na obudowie kasy i w książce kasy.

Podatnicy, którzy będą rozpoczynali ewidencjonowania na kasach nie zapewniających połączenia z CRK nadal będą dokonywali zgłoszenia do US w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.

W tym momencie projekt Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach jest na etapie opiniowania. Projekt w wersji z 19.09.2017 r. zakładał wejście w życie powyższych zmian w ciągu 14 dni od ogłoszenia ustawy zmieniającej.

 

Autor: zespół ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI