Kto zarabia, a kto traci na słabej złotówce?

Gdy piszę ten tekst kurs euro dochodzi już do 4,90 zł. Do rekordu, który padł w roku 2004, kiedy to za jedno euro płacono 4,94 zł brakuje niewiele. Patrząc na to co się dzieje na rynku w głowie kłębi się pytanie, nie o to czy rekord padnie, tylko jak szybko to nastąpi? Powstaje też pytanie, dla kogo taki kurs walut jest korzystny, a dla kogo nie. Jak zwykle odpowiedź może być różna, bo jak powszechnie wiadomo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Utarła się opinia, że słaba złotówka jest korzystna dla firm, które eksportują swoje towary za granicę. I jest to prawda pod warunkiem, że dane przedsiębiorstwo nie uwikłało się w instrumenty finansowe, takie jak choćby opcje walutowe, o których ostatnio bardzo głośno. Mieszane uczucia mogą mieć także przedsiębiorcy, którzy wprawdzie eksportują swoje produkty ale jednocześnie do ich produkcji potrzebują wielu komponentów, które muszą sprowadzać z zagranicy. Na pewno mogą cieszyć się także beneficjenci funduszy unijnych, dla których będzie więcej środków do wykorzystania.

Jeśli chodzi o zagrożenia związane z niskim kursem złotówki, to bez wątpienia największym są rosnące koszty spłaty kredytów w walutach obcych. Szczególnie chodzi tu o, popularne w ostatnich latach, franki szwajcarskie oraz euro. Sytuacje osób i firm, które zaciągnęły dług we Franku ratują jedynie niskie stopy procentowe w Szwajcarii, jednak jak podkreślają eksperci na dalsze ich spadki liczyć nie można. Nie ucieszą się także osoby chcące wyjechać na zagraniczne wakacje, bowiem za tą przyjemność będą musiały zapłacić odpowiednio więcej. Rosnący kurs dolara oznacza także podwyżki na stacjach benzynowych, bowiem zakup ropy naftowej rozliczany jest w tej walucie.

Jak wynika z powyższego, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jaki kurs walutowy jest dobry. Jednak zapewne zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy silnej złotówki zgodzą się z jednym. Mianowicie z tym, że najgorsze są częste i duże wahania wartości naszej waluty. Dzienna zmiana kursu złotego dochodzi nawet do poziomu 20 gr, co z pewnością nie pomaga w prowadzeniu działalności gospodarczej w dłuższej perspektywie. Trudno jednak ocenić jak długo potrwa taka sytuacja. Pozostaje nam jedynie oczekiwanie na uspokojenie się sytuacji i ustabilizowanie kursu.

r.s.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI