Chat with us, powered by LiveChat

Kto zarabia, a kto traci na słabej złotówce?

Gdy piszę ten tekst kurs euro dochodzi już do 4,90 zł. Do rekordu, który padł w roku 2004, kiedy to za jedno euro płacono 4,94 zł brakuje niewiele. Patrząc na to co się dzieje na rynku w głowie kłębi się pytanie, nie o to czy rekord padnie, tylko jak szybko to nastąpi?

Gdy piszę ten tekst kurs euro dochodzi już do 4,90 zł. Do rekordu, który padł w roku 2004, kiedy to za jedno euro płacono 4,94 zł brakuje niewiele. Patrząc na to co się dzieje na rynku w głowie kłębi się pytanie, nie o to czy rekord padnie, tylko jak szybko to nastąpi? Powstaje też pytanie, dla kogo taki kurs walut jest korzystny, a dla kogo nie. Jak zwykle odpowiedź może być różna, bo jak powszechnie wiadomo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Utarła się opinia, że słaba złotówka jest korzystna dla firm, które eksportują swoje towary za granicę. I jest to prawda pod warunkiem, że dane przedsiębiorstwo nie uwikłało się w instrumenty finansowe, takie jak choćby opcje walutowe, o których ostatnio bardzo głośno. Mieszane uczucia mogą mieć także przedsiębiorcy, którzy wprawdzie eksportują swoje produkty ale jednocześnie do ich produkcji potrzebują wielu komponentów, które muszą sprowadzać z zagranicy. Na pewno mogą cieszyć się także beneficjenci funduszy unijnych, dla których będzie więcej środków do wykorzystania.

Jeśli chodzi o zagrożenia związane z niskim kursem złotówki, to bez wątpienia największym są rosnące koszty spłaty kredytów w walutach obcych. Szczególnie chodzi tu o, popularne w ostatnich latach, franki szwajcarskie oraz euro. Sytuacje osób i firm, które zaciągnęły dług we Franku ratują jedynie niskie stopy procentowe w Szwajcarii, jednak jak podkreślają eksperci na dalsze ich spadki liczyć nie można. Nie ucieszą się także osoby chcące wyjechać na zagraniczne wakacje, bowiem za tą przyjemność będą musiały zapłacić odpowiednio więcej. Rosnący kurs dolara oznacza także podwyżki na stacjach benzynowych, bowiem zakup ropy naftowej rozliczany jest w tej walucie.

Jak wynika z powyższego, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jaki kurs walutowy jest dobry. Jednak zapewne zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy silnej złotówki zgodzą się z jednym. Mianowicie z tym, że najgorsze są częste i duże wahania wartości naszej waluty. Dzienna zmiana kursu złotego dochodzi nawet do poziomu 20 gr, co z pewnością nie pomaga w prowadzeniu działalności gospodarczej w dłuższej perspektywie. Trudno jednak ocenić jak długo potrwa taka sytuacja. Pozostaje nam jedynie oczekiwanie na uspokojenie się sytuacji i ustabilizowanie kursu.

r.s.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

3 komentarze

 1. Jacob Kovalsky

  Błąd, osoby wyjeżdżające na zagraniczne wakacje będą zachwycone, jeśli zamiast zbijać bąki przy drinku , zakasają rękawy i wezmą się do roboty :)))

 2. autor

  ale za granicą podobno bezrobocie i kryzys 😉

 3. Jacob Kovalsky

  eee media zawsze wyolbrzymiają

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

 • podstawy prowadzenia firmy,
 • rady i opinie ekspertów,
 • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość