Blog ifirma.pl

Przywództwo kontra zarządzanie. Czym różni się lider od managera?

|
|
4 minut czytania
Czy w nieustannie zmieniającym się świecie lepiej być liderem, czy też managerem? Pytanie to wciąż zaprząta głowy osób na stanowiskach zarządczych. Różnica między tymi pojęciami, choć zauważalna już na pierwszy rzut oka, sięga znacznie głębiej, przekładając się bezpośrednio na efektywność działań organizacji. Która zatem strategia przystaje do obecnych realiów bardziej? W czym leży sedno, kiedy mowa przywództwie i zarządzaniu? Czy można być jednocześnie dobrym managerem i liderem? Zapraszamy do lektury.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czym różni się lider od managera?

Zarządzanie i przywództwo – słowem wstępu

Kiedy mowa o zarządzaniu i przywództwie, już na poziomie językowym dostrzec można odmienne nacechowanie emocjonalne tych pojęć. Słowo „manager” przywodzi na myśl uporządkowanie, stonowanie i racjonalność, podczas gdy z pojęciem „lider” kojarzyć można hasła, takie jak inspiracja, autorytet czy natchnienie. Już zatem na wstępie to lider jawi się jako ten, który koncentruje wokół siebie zintensyfikowane emocje o pozytywnym wydźwięku, podczas gdy manager postrzegany jest zdecydowanie bardziej neutralnie. 

Sporo w tym racji. Role te różnią się bowiem od siebie, wychodząc od innych założeń, korzystając z odmiennych środków i realizując odmienne cele. Żadna z nich nie umniejsza jednak drugiej pod względem znaczenia dla właściwego funkcjonowania organizacji, choć z pewnością wyróżnić można stadia, w których poszczególne z nich wychodzą na pierwszy plan.

Zarządzanie a przywództwo – o roli managera

Przechodząc jednak do sedna, pod pojęciem managera kryje się osoba zarządzająca organizacją, a więc planująca i organizująca jej funkcjonowanie oraz równolegle motywująca do wdrażania tak ujętych działań i kontrolująca efektywność, z jaką udało się osiągnąć zaplanowane cele. Choć więc element z zakresu umiejętności miękkich w postaci motywowania do działania jest tutaj obecny, zdecydowanie na pierwszy plan wysuwają się umiejętności analityczne, organizacyjne i kontrolne. Manager częściej niż na pytanie „dlaczego?” odpowiada na to „jak?” należy coś zrobić. Skupia się na zasobach i narzędziach, dokładając starań, aby poszczególne trybiki w maszynie, jaką jest organizacja, odgrywały swoją rolę bez zakłóceń.

Jak jednak wiadomo, dobra organizacja nie wystarczy do tego, aby osiągnąć sukces. Konieczne są oryginalne wizje, które pozwalają na wyróżnienie się spośród konkurencji, ale też umocnią struktury od środka – przekonując obecnych w nich ludzi o słuszności podejmowanych działań, o zespoleniu ich wartości z tymi, które przyświecają podejmowanym przedsięwzięciom, wreszcie – o tym, że warto podążać za tymi, którzy im przewodzą. Dlatego też skuteczny manager nie ogranicza się jedynie do zarządzania, ale chce też przewodzić, stając się symbolem organizacji, z którym reszta może się utożsamić i za którym chce kroczyć.

Przywództwo a zarządzanie – o roli lidera

Co łączy postaci John F. Kennedy’ego, Nelsona Mandelę, Steve’a Jobsa i Mahatmę Gandhiego? Wszystkie one miały swoją wizję, autorytet i stały się inspiracjami dla milionów. Właśnie te cechy konstytuują lidera idealnego. Wychodzi on poza dostępne schematy, opierając swoje działania na nieformalnych strukturach. To pomysły, wartości i ludzie znajdują się w centrum jego zainteresowania.

Wszystkie te elementy wpisują się w obecne trendy w zarządzaniu, w których realizacji podejmuje się działania umożliwiające nie tylko zdominowanie konkurencji innowacyjnymi rozwiązaniami, ale również zaprezentowanie sobą czegoś więcej niż sam produkt końcowy (np. etyczna produkcja, wsparcie akcji prospołecznych i prośrodowiskowych, współpraca z lokalnymi producentami). Dzięki temu możliwym staje się skupienie wokół siebie ludzi, którzy identyfikują się z misją, wizją i wartościami organizacji, a tym samym, którzy są wobec marki lojalni, chcą dla niej pracować i robią to efektywniej. 

W związku z tak rozumianą rolą lidera w organizacji staje się ona szczególnie przydatna na etapie wyznaczania kierunków, w których ta ma podążać (formułowanie biznesplanu, wprowadzanie nowego produktu, decyzja o wkroczeniu na nowe rynki), ale również w sytuacjach kryzysowych, w których konieczna jest reorganizacja dotychczasowych działań, zmotywowanie do wybrnięcia z trudnej sytuacji czy zminimalizowanie oporu przed koniecznymi zmianami. W takich sytuacjach to właśnie lider prowadzi ludzi, dając im siłę do stawienia czoła przeciwnościom. 

Lider a manager – różnice

Biorąc pod uwagę powyższe, można dokonać pewnej klasyfikacji w zakresie różnic między rolami lidera i managera:

  • manager zarządza, podczas gdy lider przewodzi, 
  • manager planuje i organizuje, podczas gdy lider dysponuje wizją, 
  • manager działa wedle zasady „od szczegółu do ogółu”, koncentrując się na kolejnych, współdziałających ze sobą składowych, podczas gdy lider wychodzi w swoich działaniach od ogólnej wizji, 
  • manager stabilizuje organizację, podczas gdy lider ją napędza, 
  • manager stara się ograniczać ryzyko, podczas gdy wizje lidera wiążą się z jego podejmowaniem, 
  • manager skupia się na planach wdrażania strategicznych kroków, które definiuje lider, 
  • manager koncentruje się na organizacji, podczas gdy uwaga lidera skupia się wokół idei, wartości, ludzi i ogólnych kierunków działań,
  • manager motywuje, lider zaś inspiruje, 
  • manager kontroluje, podczas gdy lider napędza do działania, 
  • manager podejmuje działania ustrukturyzowane, realizowane stadiami, podczas gdy lider oferuje rozwiązania rewolucyjne, skokowe, 
  • manager podporządkowuje sobie ludzi, działając odgórnie, podczas gdy lider wiąże ich wokół wyznawanych wartości, którym są wierni, 
  • manager używa formalnych struktur, w przeciwieństwie do lidera, 
  • manager legitymizuje swoje działania zajmowaną w organizacji formalną pozycją, podczas gdy lider czyni to z wykorzystaniem własnego autorytetu.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Kim jest manager?

    Manager to osoba zarządzająca organizacją, a więc planująca i organizująca jej funkcjonowanie oraz równolegle motywująca do wdrażania tak ujętych działań i kontrolująca efektywność, z jaką udało się osiągnąć zaplanowane cele.
  2. Kim jest lider?

    Lider to osoba o uznanym w ramach organizacji (i często nie tylko) autorytecie, o innowacyjnych pomysłach, szanowanych wartościach, która jednoczy wokół siebie ludzi i potrafi im przewodzić.
  3. Czym się różnią zarządzanie i przywództwo?

    Zarządzanie ma charakter ustrukturyzowany, formalny, ukierunkowany na efekty, podczas gdy przywództwo wiąże się z wyznaczaniem inspirujących kierunków działania, z którymi można się utożsamić i do których dążyć.
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie