Zdarzenia i wypadki drogowe dotyczą nie tylko pojazdów prywatnych – również auto firmowe może ulec uszkodzeniu w wyniku kolizji. Warto pamiętać, że nawet jeśli sprawcą jest inny uczestnik zdarzenia, możliwe jest odliczenie VAT od naprawy powypadkowej samochodu.
- 1. Naprawa z OC sprawcy a odliczenie VAT
- 2. Odliczenie VAT a koszt naprawy
Naprawa z OC sprawcy – omówione zagadnienia:
Naprawa z OC sprawcy a odliczenie VAT
Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że naprawa samochodu firmowego z OC sprawcy nie powinna mieć wpływu na firmowe odliczenie VAT – w końcu koszt ponosi ubezpieczyciel innego uczestnika zdarzenia – okazuje się, że przepisy podatkowe nie wykluczają takiej sytuacji. Istotne, aby wydatek poniesiony na naprawę spełniał podstawowe zasady powiązania go z działalnością gospodarczą, tj. pojazd był wykorzystywany na cele działalności opodatkowanej
Odliczenie VAT a koszt naprawy
Rozliczenie VAT za naprawę samochodu z OC sprawcy nie różni się zatem od rozliczania standardowych faktur – z faktury, wystawionej na firmę, przedsiębiorca odlicza VAT według właściwej zasady. Zatem standardowo dla samochodu osobowego będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego (ewentualnie 100%, jeśli samochód został zgłoszony na cele wyłącznie gospodarcze i spełnione są dodatkowe warunki), natomiast dla samochodów ciężarowych będzie to co do zasady 100%. Warto zwrócić uwagę, że najczęściej odszkodowanie nie obejmuje kwoty podatku, którą przedsiębiorca ma prawo odliczyć. Zatem najczęściej koszt naprawy – i ewentualnie VAT niepodlegającego odliczeniu – będzie pokrywać ubezpieczyciel (w tym wypadku – ubezpieczyciel sprawcy), pozostałą część VAT natomiast pokryje sam poszkodowany. Jednocześnie przedsiębiorcy będzie nadal przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku w deklaracji.
Uwaga!
W przypadku nieodliczonej części 50% VAT możliwość zaliczenia jej do kosztów zależy od tego, czy poszkodowany pojazd miał wykupione ubezpieczenie AC. Jeśli tak – nieodliczony VAT można zaliczyć do kosztów w całości, uwzględniając jedynie ograniczenia wynikające z Ustawy o PIT. Jeśli nie, nadal istnieje taka możliwość, pod warunkiem że nieodliczony VAT zmieści się w limicie, wyznaczonym przez nadwyżkę wydatków, poniesionych na naprawę nad kwotą uzyskanego odszkodowania.
Samochód zastępczy?- Sprawdź, jak go rozliczyć!
▲ wróć na początek
Witam, Co w przypadku, gdy auto leasingowe jest w naprawie z oc sprawcy. Dostaję auto zastępcze z jego oc. Odebrałem swoje auto, oddałem ich i dostałem FV z wypożyczalni na 50% podatku. Czy wypożyczalnia może żadać ode mnie zapłaty podatku z ich pojazdu??