Blog ifirma.pl

Naprawa samochodu firmowego z OC sprawcy a VAT

|
|
3 minut czytania
W sytuacji zdarzenia lub wypadku drogowego naprawa samochodu z OC sprawcy nie wyklucza odliczenia VAT przez poszkodowanego. Warto zatem wiedzieć, jakie warunki spełnić oraz kiedy nieodliczona część VAT może stanowić koszt.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zdarzenia i wypadki drogowe dotyczą nie tylko pojazdów prywatnych – również auto firmowe może ulec uszkodzeniu w wyniku kolizji. Warto pamiętać, że nawet jeśli sprawcą jest inny uczestnik zdarzenia, możliwe jest odliczenie VAT od naprawy powypadkowej samochodu.

Naprawa z OC sprawcy a odliczenie VAT

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że naprawa samochodu firmowego z OC sprawcy nie powinna mieć wpływu na firmowe odliczenie VAT – w końcu koszt ponosi ubezpieczyciel innego uczestnika zdarzenia – okazuje się, że przepisy podatkowe nie wykluczają takiej sytuacji. Istotne, aby wydatek poniesiony na naprawę spełniał podstawowe zasady powiązania go z działalnością gospodarczą, tj. pojazd był wykorzystywany na cele działalności opodatkowanej

Odliczenie VAT a koszt naprawy

Rozliczenie VAT za naprawę samochodu z OC sprawcy nie różni się zatem od rozliczania standardowych faktur – z faktury, wystawionej na firmę, przedsiębiorca odlicza VAT według właściwej zasady. Zatem standardowo dla samochodu osobowego będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego (ewentualnie 100%, jeśli samochód został zgłoszony na cele wyłącznie gospodarcze i spełnione są dodatkowe warunki), natomiast dla samochodów ciężarowych będzie to co do zasady 100%. Warto zwrócić uwagę, że najczęściej odszkodowanie nie obejmuje kwoty podatku, którą przedsiębiorca ma prawo odliczyć. Zatem najczęściej koszt naprawy – i ewentualnie VAT niepodlegającego odliczeniu – będzie pokrywać ubezpieczyciel (w tym wypadku – ubezpieczyciel sprawcy), pozostałą część VAT natomiast pokryje sam poszkodowany. Jednocześnie przedsiębiorcy będzie nadal przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku w deklaracji.

Uwaga!

W przypadku nieodliczonej części 50% VAT możliwość zaliczenia jej do kosztów zależy od tego, czy poszkodowany pojazd miał wykupione ubezpieczenie AC. Jeśli tak –  nieodliczony VAT można zaliczyć do kosztów w całości, uwzględniając jedynie ograniczenia wynikające z Ustawy o PIT. Jeśli nie, nadal istnieje taka możliwość, pod warunkiem że nieodliczony VAT zmieści się w limicie, wyznaczonym przez nadwyżkę wydatków, poniesionych na naprawę nad kwotą uzyskanego odszkodowania.

Samochód zastępczy?- Sprawdź, jak go rozliczyć!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Naprawa samochodu z oc sprawcy a vat - w jaki sposób dokonać odliczenia?

    Rozliczenie VAT za naprawę samochodu z OC sprawcy nie różni się od rozliczania standardowych faktur – z faktury, wystawionej na firmę, przedsiębiorca odlicza VAT według właściwej zasady.
Komentarze czytelników
  1. 6 kwietnia 2022 o 18:25
    theSpeech

    Witam, Co w przypadku, gdy auto leasingowe jest w naprawie z oc sprawcy. Dostaję auto zastępcze z jego oc. Odebrałem swoje auto, oddałem ich i dostałem FV z wypożyczalni na 50% podatku. Czy wypożyczalnia może żadać ode mnie zapłaty podatku z ich pojazdu??

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie