Czy przedsiębiorca musi płacić PCC?

Przedsiębiorca to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, posiadającą zdolność prawną i wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza to zarobkowa działalność np. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Przedsiębiorcy nie zostali podmiotowo zwolnieni z opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Tak więc, co do zasady również i oni muszą płacić tę daninę.

W ww. ustawie opodatkowaniu podlegają ściśle określone czynności:

  • zawarcie umowy sprzedaży,
  • zawarcie umowy darowizny,
  • zawarcie umowy pożyczki,
  • zawarcie umowy dożywocia,
  • zawarcie umowy odpłatnego użytkowania.

Podatnikami są w zależności od rodzaju umowy: kupujący, obdarowany, pożyczkobiorca, nabywca własności nieruchomości, użytkownik. W ustawie wskazano także czynności, które nie podlegają opodatkowaniu (art. 2) oraz kiedy są one objęte zwolnieniem (art. 8, art. 9).

Oznacza to, że w niektórych transakcjach, w których przedsiębiorca jest stroną nie będzie musiał płacić PCC.

Najczęściej z taką sytuacją można się spotkać:

  1. kiedy sprzedawca jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniony.
    Przykładowo przy zakupie samochodu dostawczego lub maszyny produkcyjnej powyżej 1000 zł, sprzedawca wystawia fakturę vat lub fakturę vat marżę, wówczas kupujący – przedsiębiorca nie płaci PCC. Oczywiście taki samochód, czy maszyna muszą być wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, tak więc sprawdzeniu wymaga jeszcze czy ten samochód lub maszyna znajdowały się w majątku przedsiębiorstwa sprzedającego (np. czy były ujęte w ewidencji środków trwałych). Natomiast jeśli sprzedawcą jest np. osobą fizyczną, która nie posiada statusu podatnika podatku od towarów i usług wówczas taka transakcja nie podlega vat. Co oznacza, że przedsiębiorca, który kupuje jest zobowiązany do zapłaty PCC.

  2. przy zawarciu umowy spółki i jej zmiany, które będą związane z łączeniem spółek kapitałowych (np. dwóch spółek z o. o.), przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową (np. spółki z o.o. w spółkę akcyjną),

  3. przy sprzedaży walut obcych.

Autor: Mariusz Łoś – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Biuro rachunkowe
już od 89zł/mc.

  • Pełna odpowiedzialność za prowadzoną dokumentację.
  • Wygodne formy dostarczania dokumentów (online, poczta, kurier)

dowiedz się więcej