Delegacja przedsiębiorcy

Zastanawiasz się, czy przedsiębiorca może być w delegacji? Przeczytaj artykuł i będziesz wiedzieć.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów. Katalog kosztów jest otwarty i znajduje się w nim dużo pozycji. Rozpoczynamy serię publikacji na temat delegacji przedsiębiorcy, która również jest kosztem podatkowym. W dzisiejszej publikacji opiszemy ogólnie, czym jest delegacja przedsiębiorcy.

Jak rozumieć delegację przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się, czy wyjazd w sprawach związanych z firmą to już delegacja, czy zwykłe czynności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeszcze do niedawna organy podatkowe bardzo często odmawiały uznania wydatków związanych z wyjazdami służbowymi w kategorii delegacji.

Więcej na temat co się zmieniło w interpretacji jeżeli chodzi o delegacje służbowe można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

W oparciu o jakie przepisy rozliczane są delegacje?

Jeżeli chodzi o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, to poniesione wydatki będą stanowiły koszty, jeżeli są właściwie udokumentowane i mają związek z prowadzoną działalnością. W przypadku delegacji przedsiębiorcy nie będą stanowiły dla niego kosztów uzyskania przychodów diety z tytułu podróży służbowych w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określonych w rozporządzeniu w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Dodatkowo została wydana interpretacja ogólna Ministra Finansów nr 120453/K, w której wskazane zostały rodzaje kosztów i sposób rozliczania podróży służbowej przedsiębiorcy.

Jakie mamy rodzaje delegacji?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą bardzo często może przebywać w delegacji, w której załatwia sprawy służbowe. Częstotliwość takich wyjazdów najczęściej zależy od profilu prowadzonej działalności. Przedsiębiorca może przebywać w podróży służbowej zarówno w kraju, jak i za granicą, stąd rozróżnienie na:

  1. Delegacje krajowe.
  2. Delegacje zagraniczne.

Nieco inaczej będzie wyglądało rozliczanie takich delegacji, dlatego poświęcono na ich omówienie odrębne publikacje, do których odsyłamy po szczegóły.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
11 komentarzy
  1. Piotr Napora

    A czy od biletu PKP można odliczyć VAT?
    I co jeśli część podróży przedsiębiorca przebył w sposób nieudokumentowany (np. łapiąc okazję)?

  2. Piotr Napora

    A czy od biletu PKP można odliczyć VAT?
    I co jeśli część podróży przedsiębiorca przebył w sposób nieudokumentowany (np. łapiąc okazję)?

  3. Marek M.

    Co do biletu PKP to zostało tutaj wszystko opisane: Wyjątek tutaj stanowi tylko bilet PKP i PKS, spełniający następujące warunki: musi zawierać nazwę i numer identyfikacji podatkowej (NIP) sprzedawcy, numer i datę wystawienia biletu, odległość taryfową nie mniejszą niż 50 km, kwotę należności wraz z podatkiem oraz kwotę podatku. Jeżeli bilet spełnia powyższe warunki, mamy prawo rozliczyć taki bilet jak fakturę VAT.

    Co do autostopu, to niestety, tutaj kosztu nie udokumentujesz, no chyba, że ktoś Ci rachunek wystawi.

    Tak ja to rozumiem.

  4. Remigiusz Pater

    Jako przedsiębiorca pracuję na terenie całego kraju.Za noclegi w hotelach biorę Fa VAT i księguję w cenie brutto /księga przych. i rozch./czy mogę zaliczać w koszty wydatki na pożywienie,jak je księgować i jakimi dokumentami potwierdzać.

  5. Hanna Liczner

    cały akapit pt „Jak rozliczamy koszty delegację” jest właśnie temu poświęcony.

  6. rzeznik testerski

    jeszcze warto cos takiego /index.php/home/dla-uzytkownikow/vademecum-przedsiebiorcy/240-delegacja-przedsiebiorcy podlinkowac tutaj… bo sie dobrze uzupelniaja…

  7. joanna minorczyk

    a czy jeżeli delegacje nie były rozliczane miesięcznie można łącznie na koniec roku?. Dowodem wewnętrznym i czy trzeba jakieś pismo czy dokument wyjaśniający dlaczego na koniec roku a nie co miesiąc. Chodzi o same diety na wyżywienie bo hotel , przejazdy były wliczane w koszty

  8. Hanna Liczner

    Delegację należy rozliczyć w ciągu 14 dni od jej zakończenia. Druk rozliczenia jest dostępny tu:
    /dla-uzytkownikow/wzory-dokumentow.html

  9. Hanna Liczner

    Na 2 drukach delegacji rozliczy Pan diety pracownika i swoje. Resztę wydatków na podstawie posiadanych faktur i biletów zaksięguje Pan w odpowiednich ewidencjach. Przypominam, że od faktur za nocleg nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT. Bilet można potraktować jak fakturę pod warunkiem, że spełni 5 w/w warunków. Wyżywienie jest kosztem tylko do wysokości diet. Przejazd taksówką może być kosztem tylko na podstawie faktury lub rachunku, paragon nie jest uznawany za wystarczający.

  10. Iza

    syn wyjechał do pracy ok. 300km od miejsca zamieszkania. Pracodawca zapewnił mu dojazd i powrót do domu, przeznaczył też 33 zł na dzienne wyżywienie. Syn pracuje na umowę zlecenie i na miejscu pracodawca płaci mu 10 zł/h. Czy będąc w delegacji gdzie pracuje ponad 8 h, czasem nawet w weekendy, pracodawca powinien mu wypłacić większa pensję?

  11. M.Michalak

    Odpowiedź na pytanie Pani Izy:
    Przede wszystkim nie można mówić o delegacji na podstawie umów cywilnoprawnych takich jak np. umowa zlecenie czy umowa o dzieło czy też umowa o świadczenie usług. Pojęcie podróży służbowej- delegacji związane jest z umową o pracę i polega na wykonywaniu przez pracownika zadań określonych przez pracodawcę głównie poza miejscowością, która określona została w umowie o pracę jako miejsce świadczenia pracy.
    Z tytułu odbywania przez pracownika podróży służbowej przysługują pracownikowi takie uprawnienia jak diety oraz zwrot kosztów przejazdu z miejscowości stałego miejsca wykonywania pracy bądź miejsca zamieszkania pracownika do miejsca przeznaczenia wskazanego w poleceniu wyjazdu służbowego. Regulują to akty prawne takie , jak:
    Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 1998 r. w sprawie warunków ustalania i zasad kosztów używania do celów służbowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 41, poz. 239);
    Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 336, poz. 1990, z późn. zm.);
    Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1991, z późn. zm.
    Te akty prawne dotyczą bezpośrednio pracodawców, którzy delegują w podróż służbową swoich pracowników, ale mogą być też wykorzystywane przez podmioty będące stronami umów cywilnoprawnych czyli, zleceniodawców i zleceniobiorców czy też zamawiającego dzieło i jego wykonawcy.
    Zostało omówione w innym naszym artykule -Wyjazd służbowy pracownika (delegacja)
    Podaje linka do tego artykułu:
    http://blog.ifirma.pl/2012/09/wyjazd-sluzbowy-pracownika-delegacja/#more-2768

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce