Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Dlaczego nie mogę odliczyć od podatku wydatków na prezenty i zakupy świąteczne?

Prezentów i zakupów świątecznych nie możemy odliczyć od podatku z bardzo prostej, a wręcz prozaicznej przyczyny. Otóż ustawodawca nie dopuszcza możliwość rozliczenia podatku od towarów i usług, oraz podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych w przypadku dokonywania zakupów na cele prywatne. Natomiast daje możliwość odliczania od podatku wydatków poczynionych na cele prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w tym na zakup prezentów świątecznych.

Możliwość rozliczania od podatku zakupów świątecznych zachodzi wówczas, jeżeli przedsiębiorca dokonuje ich na rzecz swoich pracowników. Przekazanie, bowiem prezentów o małej wartości nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o VAT

Ministerstwo Finansów na stronach internetowych resortu (PB3/GM-8213-298/05/ 1680). przyznało, że wydatki na spotkania integracyjne mogą być kosztem podatkowym, ponieważ „mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, a przez to zwiększenie efektywności ich pracy”.

Zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 maja 2008 r. (ITPB3/423-101/08/MK) „wydatki na organizację imprez okolicznościowych dla pracowników, których celem jest poprawa atmosfery w pracy i w konsekwencji większa motywacja i efektywność w pracy”. Dotyczy to też spotkań wigilijnych i noworocznych „mających na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników, budowanie zespołu, poprawę atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika”.

Natomiast Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 18 grudnia 2007 r. (ILPB3/423-119/ 07-2/MC), wypowiedziała się: „Zorganizowanie dla pracowników imprez integracyjnych, wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych oraz spotkań wigilijnych sprzyja wytworzeniu dobrej atmosfery w pracy oraz wpływa na zacieśnienie więzi pracowników z firmą. Uczestnicząc w tego rodzaju spotkaniach pracownicy konsolidują się z firmą, a mając świadomość, że pracodawca o nich dba, sumienniej wywiązują się ze swojej pracy. Efektywność pracy wykonywanej przez silnie zmotywowany i zharmonizowany zespół przekłada się w konsekwencji na przychody uzyskiwane przez firmę”.

Stosownie jednak do art. 32 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług z tytułu wręczenia pracownikom paczek należy wystawić fakturę wewnętrzną VAT.

Pracodawca może zrezygnować z odliczenia podatku naliczonego przy zakupie przekazanych pracownikom towarów i wówczas nie musi naliczać VAT należnego zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku VAT.

Niejednokrotnie zdarza się, że w związku z wręczeniem paczek firma ponosi wydatki poświadczone fakturą VAT. W takich przypadkach ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych wydatkach.

Ważne:

Wręczenie paczek pracownikom, których zakup był dokonany ze środków obrotowych, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Od całej wartości przekazanych paczek pracodawca powinien naliczyć składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Prezenty świąteczne mogą być przekazywane nie tylko pracownikom, ale również osobom prywatnym, w szczególności klientom .W takich przypadkach wydatki na zakup prezentów są kosztami reprezentacji i nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


  • Misiok

    Tata leci woda z automata… jaki normalny człowiek odnajdzie się w tym goąszczu poskich pogrzanych przepisów podatkowych stworzonych przez gryzipiurków dla gryzipiurków?

  • Mariolla

    Właśnie dlatego przydają się tego typu blogi eksperckie, które można sobie poczytać albo konsultacje z ekspertami na chacie, wyjaśniają w prosty sposób nasze chore polskie zawiłości prawno-podatkowe i wiesz czy 19% czy 22% musisz oddać państwu


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ

Dołącz do nas!

Już teraz dołącz do grona zadowolonych klientów.

Załóż darmowe konto

Po rejestracji można dowolnie zmieniać pakiety, lub zrezygnować bez żadnych zobowiązań.

Zapoznaj się z cennikiem i zobacz wersję demo.


801 006 008

71 769 55 15

lub porozmawiaj z konsultantem na czacie, albo napisz maila na bok@ifirma.pl

Kontakt

pon.-pt.: 9:00 - 20:00

e-mail: bok@ifirma.pl

BOK ifirma.pl: 801 006 008

BOK ifirma.pl: 71 769 55 15

BR ifirma.pl: 71 769 55 81

profil FB: facebook

profil G+: google+


Nie odnalazłaś/eś informacji?

Nasze certyfikaty

certyfikat GPW ifirma - partner NASK ifirma - partner GOOGLE