Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Dlaczego nie mogę odliczyć od podatku wydatków na prezenty i zakupy świąteczne?

Prezentów i zakupów świątecznych nie możemy odliczyć od podatku z bardzo prostej, a wręcz prozaicznej przyczyny. Otóż ustawodawca nie dopuszcza możliwość rozliczenia podatku od towarów i usług, oraz podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych w przypadku dokonywania zakupów na cele prywatne. Natomiast daje możliwość odliczania od podatku wydatków poczynionych na cele prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w tym na zakup prezentów świątecznych.

Możliwość rozliczania od podatku zakupów świątecznych zachodzi wówczas, jeżeli przedsiębiorca dokonuje ich na rzecz swoich pracowników. Przekazanie, bowiem prezentów o małej wartości nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o VAT

Ministerstwo Finansów na stronach internetowych resortu (PB3/GM-8213-298/05/ 1680). przyznało, że wydatki na spotkania integracyjne mogą być kosztem podatkowym, ponieważ „mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, a przez to zwiększenie efektywności ich pracy”.

Zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 maja 2008 r. (ITPB3/423-101/08/MK) „wydatki na organizację imprez okolicznościowych dla pracowników, których celem jest poprawa atmosfery w pracy i w konsekwencji większa motywacja i efektywność w pracy”. Dotyczy to też spotkań wigilijnych i noworocznych „mających na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników, budowanie zespołu, poprawę atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika”.

Natomiast Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 18 grudnia 2007 r. (ILPB3/423-119/ 07-2/MC), wypowiedziała się: „Zorganizowanie dla pracowników imprez integracyjnych, wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych oraz spotkań wigilijnych sprzyja wytworzeniu dobrej atmosfery w pracy oraz wpływa na zacieśnienie więzi pracowników z firmą. Uczestnicząc w tego rodzaju spotkaniach pracownicy konsolidują się z firmą, a mając świadomość, że pracodawca o nich dba, sumienniej wywiązują się ze swojej pracy. Efektywność pracy wykonywanej przez silnie zmotywowany i zharmonizowany zespół przekłada się w konsekwencji na przychody uzyskiwane przez firmę”.

Stosownie jednak do art. 32 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług z tytułu wręczenia pracownikom paczek należy wystawić fakturę wewnętrzną VAT.

Pracodawca może zrezygnować z odliczenia podatku naliczonego przy zakupie przekazanych pracownikom towarów i wówczas nie musi naliczać VAT należnego zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku VAT.

Niejednokrotnie zdarza się, że w związku z wręczeniem paczek firma ponosi wydatki poświadczone fakturą VAT. W takich przypadkach ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych wydatkach.

Ważne:

Wręczenie paczek pracownikom, których zakup był dokonany ze środków obrotowych, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Od całej wartości przekazanych paczek pracodawca powinien naliczyć składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Prezenty świąteczne mogą być przekazywane nie tylko pracownikom, ale również osobom prywatnym, w szczególności klientom .W takich przypadkach wydatki na zakup prezentów są kosztami reprezentacji i nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


  • Misiok

    Tata leci woda z automata… jaki normalny człowiek odnajdzie się w tym goąszczu poskich pogrzanych przepisów podatkowych stworzonych przez gryzipiurków dla gryzipiurków?

  • Mariolla

    Właśnie dlatego przydają się tego typu blogi eksperckie, które można sobie poczytać albo konsultacje z ekspertami na chacie, wyjaśniają w prosty sposób nasze chore polskie zawiłości prawno-podatkowe i wiesz czy 19% czy 22% musisz oddać państwu


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ

Dołącz do nas!

Już teraz dołącz do grona zadowolonych klientów.

Załóż darmowe konto

Po rejestracji można dowolnie zmieniać pakiety, lub zrezygnować bez żadnych zobowiązań.

Zapoznaj się z cennikiem i zobacz wersję demo.


801 006 008

71 769 55 15

lub porozmawiaj z konsultantem na czacie, albo napisz maila na bok@ifirma.pl

Kontakt

pon.-pt.: 9:00 - 20:00

e-mail: bok@ifirma.pl

BOK ifirma.pl: 801 006 008

BOK ifirma.pl: 71 769 55 15

BR ifirma.pl: 71 769 55 81

profil FB: facebook

profil G+: google+


Nie odnalazłaś/eś informacji?

Nasze certyfikaty

certyfikat GPW ifirma - partner NASK ifirma należy do - SEG

Używamy plików cookie do personalizacji treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony naszym partnerom reklamowym. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close