Faktura RR – jak ją rozliczyć?

Jeśli przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT zdecyduje się na zakup produktów rolnych albo usług rolniczych od rolnika ryczałtowego, musi liczyć się z koniecznością samodzielnego wystawienia i rozliczenia faktury RR. Czym jest faktura RR? W jaki sposób zaksięgować taki dokument do kosztów? Czy można odliczyć od niego VAT?

Faktura RR a koszty

Faktury RR dokumentują nabycie produktów rolnych albo usług rolniczych od rolników ryczałtowych. W kwestii zaliczenia takich wydatków do kosztów przepisy nie przewidują szczególnych regulacji – co do zasady, taki zakup może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem, że został poniesiony w związku z uzyskiwanym przychodem. Zatem jeśli przedsiębiorca nabywa od rolnika ryczałtowego np. towary handlowe albo usługi związane z prowadzoną działalnością, fakturę RR może zaksięgować w KPiR.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Faktura RR – jak ją rozliczyć?

Odliczenie VAT a faktura RR

Faktura RR jest także specyficzna pod względem VAT – od wartości netto naliczamy 7% zryczałtowanego podatku, który będzie stanowił zwrot VAT dla rolnika ryczałtowego. Jednocześnie przedsiębiorca może uzyskać prawo do odliczenia takiego podatku – musi w tym celu spełnić kilka warunków:

  • Nabycie produktów rolnych lub usług rolniczych było związane z działalnością opodatkowaną
  • Zapłata należności (netto + doliczone 7% podatku) nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu
  • W dowodzie zapłaty podane zostaną numer i data wystawienia faktury, dokumentującej transakcję; lub na fakturze podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Faktura RR – jak ją rozliczyć?

Jeśli przedsiębiorca spełni wskazane powyżej warunki, zryczałtowany VAT może zostać uznany za podatek naliczony, który możemy odliczyć w deklaracji VAT. Gdyby któryś z warunków nie został dopełniony, wtedy cała kwota brutto będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu.

Program do faktur – Darmowe konto Faktura RR – jak ją rozliczyć?

Czy wiesz, kiedy możesz wystawić fakturę RR? Sprawdź instrukcję w pigułce!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań