Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Faktura za najem czynnego podatnika VAT

Usługi najmu na gruncie podatku od towarów i usług są szczególną transakcją i to pod wieloma względami – momentu powstania obowiązku podatkowego, terminu wystawienia faktury, czy też konieczności opodatkowania tych czynności VAT. Okazuje się bowiem, że czynny podatnik VAT, który poza działalnością wynajmuje nieruchomość stanowiącą jego prywatny majątek, powinien rozliczyć podatek od towarów i usług także od najmu prywatnego. Nie ma on jednak obowiązku każdorazowo wystawiać faktury za najem.

Faktura za najem – kiedy trzeba ją wystawić?

Czynni podatnicy VAT powinni wystawić fakturę za najem zawsze, gdy jest to najem opodatkowany podatkiem od towarów i usług, a najemcą jest firma. W innych wypadkach obowiązek sporządzenia takiego dokumentu nie występuje – nawet jeśli usługi te świadczone są na rzecz osoby fizycznej, która zażąda takiego dokumentu. Jednocześnie nie ma regulacji, które zabraniają wystawiania faktur za najem. Co ważne, jeżeli podatnik dobrowolnie decyduje się na sporządzanie takich dokumentów, wówczas powinien pamiętać o wynikających z ustawy terminach oraz obowiązkowych elementach, jakie musi zawierać faktura. Warto przy tym zaznaczyć, że powinien je wystawiać jako osoba fizyczna – bez podawania nazwy prowadzonej firmy i jej NIP. Najem prywatny stanowi bowiem osobne źródło przychodów, które nie powinno być ewidencjonowane w KPiR.

Usługi najmu – termin wystawienia faktury

Jak zostało wspomniane wcześniej, w przypadku usług najmu przepisy prawa podatkowego przewidują szczególny termin na wystawienie faktury. Zgodnie z art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT, fakturę za najem należy wystawić najpóźniej z upływem terminu płatności. Co ważne, w przypadku tego typu usług, od terminu sporządzenia tego dokumentu uzależniony jest też moment powstania obowiązku podatkowego w VAT (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Faktura ze wstawką “ZW” – pamiętaj o podstawie zwolnienia

Czynny podatnik VAT, który wystawia fakturę za najem na cele mieszkaniowe powinien zastosować stawkę „zw”, ponieważ ten rodzaj najmu objęty jest zwolnieniem z podatku od towarów i usług. Co ważne, na dokumencie sprzedażowym powinna znaleźć się adnotacja wskazująca podstawę zwolnienia, czyli art. 43 ust. 1 ustawy o VAT.

Najem a kasa fiskalna – sprawdź, czy musisz rejestrować sprzedaż na kasie fiskalnej


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ