Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Faktura za przejazd taksówką z 4% VAT – jak ująć ją w kosztach?

Przejazd taksówką osobową w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą może stanowić koszt uzyskania przychodu (tego typu wydatki nie znajdują się w wyłączeniach zawartych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). By jednak było to możliwe, podatnik powinien posiadać fakturę lub paragon z NIP nabywcy (traktowany wówczas jako tzw. faktura uproszczona). Czy zastosowanie przez sprzedawcę stawki VAT 4% wpływa na sposób rozliczenia faktury za przejazd taksówką w kosztach firmowych?

Faktura za przejazd taksówką z 4% VAT a KPiR

Fakt zastosowania przez sprzedawcę stawki VAT 4% do usługi taksówki osobowej nie ma wpływu na sposób rozliczania tego typu wydatku przez nabywcę. W związku z powyższym, jeżeli przejazd taksówką osobową miał związek z prowadzoną działalnością (np. przejazd z siedziby firmy na spotkanie z klientem, czy też na lotnisko w celu odbycia podróży służbowej etc.) oraz został udokumentowany fakturą (lub fakturą uproszczoną), podatnik ma prawo ująć ten koszt w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W tym wypadku właściwą kolumną będzie kol. 13 – pozostałe wydatki. Księgowania takiego należy dokonać w dacie wystawienia faktury za przejazd taksówką.

Jeżeli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, z otrzymanej faktury za przejazd taksówką wpisuje on do KPiR tylko kwotę netto. Jeżeli natomiast korzysta ze zwolnienia, wówczas koszt stanowi dla niego wartość brutto z faktury.

Faktura za przejazd taksówką z 4% VAT a podatek od towarów i usług

Czynny podatnik VAT, który otrzymał fakturę za przejazd taksówką z 4% VAT, mimo niestandardowej stawki VAT, ma prawo odliczyć znajdujący się na niej podatek od towarów i usług w całości (do usług przewozu osób nie stosuje się bowiem ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów). Jedynym warunkiem jest powiązanie tego zakupu z działalnością opodatkowaną podatnika. Zapisu w rejestrze zakupu VAT należy dokonać w miesiącu otrzymania faktury za przejazd taksówką (lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych).

Czy paragon za taksówkę można ująć w kosztach podatkowych? Sprawdź!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik



Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ