Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Faktura zaliczkowa i końcowa – kiedy je wystawiać?

Kiedy wystawiamy fakturę zaliczkową?

Otrzymanie zaliczki od innej firmy zasadniczo obliguje przedsiębiorcę do wystawienia faktury zaliczkowej – czyli faktury, na podstawie której rozliczymy VAT, ale nie uznamy jeszcze przychodu. Mamy na to czas do 15 dnia miesiąca po miesiącu, w którym zaliczkę otrzymaliśmy. Istotne jest, że zaliczkę w zakresie podatku VAT rozliczamy na podstawie daty otrzymania, a nie wystawienia faktury.

Przykład. Przedsiębiorca 12 września otrzymał 2.460,00 zł brutto zaliczki na poczet przyszłej dostawy materiałów. Fakturę zaliczkową wystawił dopiero 2 października. VAT od otrzymanej zaliczki (460 zł) należy jednak rozliczyć w deklaracji za wrzesień, zgodnie z datą jej otrzymania.

Uwaga! Otrzymanie wcześniejszej zapłaty nie zawsze wymaga wystawienia faktury zaliczkowej. Jeśli przedpłata oraz dostarczenie towarów/ wykonanie usługi ma miejsce w tym samym okresie rozliczeniowym, można wystawić zwykłą fakturę sprzedaży.

Przykład. Firma otrzymała 9 sierpnia zapłatę za towar. 22 sierpnia towar został dostarczony do kontrahenta.

23 sierpnia wystawiono zwykłą fakturę sprzedaży – z datą sprzedaży 22 sierpnia i adnotacją, że zapłata została dokonana. Cała sprzedaż zostanie rozliczona w sierpniu.

Zakończenie transakcji – faktura końcowa

Po dokonaniu dostawy towarów/wykonaniu usługi, dla których wcześniej wystawiona została faktura zaliczkowa, do 15 dnia kolejnego miesiąca powinniśmy wystawić fakturę końcową. W takim dokumencie uwzględniamy wcześniejszą zaliczkę i wskazujemy, jaka część należności pozostała do spłacenia.

Uwaga! W ramach jednej transakcji może zostać wpłaconych kilka zaliczek, a co za tym idzie – wystawionych kilka faktur zaliczkowych. W takiej sytuacji wszystkie zaliczki ujmujemy na fakturze końcowej.

Jednakże, jeśli wpłacona zaliczka pokrywała całą wartość zamówienia, generalnie nie ma konieczności wystawienia zerowej faktury końcowej – aczkolwiek w praktyce gospodarczej zdarza się, że przedsiębiorcy wystawiają taki dokument. Nie jest to jednak zalecane.

Przykład. Przedsiębiorca otrzymał 12 lipca 1230,00 zł brutto zaliczki na poczet przyszłej usługi – zaliczka obejmowała całą jej wartość. Faktura zaliczkowa została wystawiona 13 lipca.

28 sierpnia została wykonana zamówiona usługa. Przedsiębiorca nie wystawiał faktury końcowej – dodał jedynie na fakturze zaliczkowej adnotację o wykonaniu usługi i rozliczył przychód w sierpniu.

Przykład. Firma handlowa 11 lipca otrzymała 123,00 zł brutto zaliczki i wystawiła fakturę zaliczkową, na poczet przyszłej dostawy towarów.

21 sierpnia towary zostały dostarczone do kontrahenta. Wartość zamówienia wynosiła 369,00 zł brutto. Firma wystawiła fakturę końcową, uwzględniającą wpłaconą zaliczkę. Na podstawie faktury końcowej kontrahent zobowiązany jest uregulować pozostałą część zobowiązania – 246,00 zł brutto.

To ty wpłacałeś zaliczkę? Zobacz, jak krok po kroku zaksięgować zakupową fakturę zaliczkową i końcową!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ