Faktury zaliczkowe na całą wartość zamówienia

W obrocie gospodarczym możemy spotkać się z sytuacją, gdy wpłacona zaliczka będzie pokrywała całą wartość przyszłego zobowiązania. Jak udokumentować i rozliczyć taki wpływ?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W obrocie gospodarczym możemy spotkać się z sytuacją, gdy wpłacona zaliczka będzie pokrywała całą wartość przyszłego zobowiązania. Jak udokumentować i rozliczyć taki wpływ?

Faktura zaliczkowa na 100% wartości

Zasadniczo otrzymanie zaliczki w pełnej wartości zobowiązania nie będzie się różniło od częściowej zaliczki pod kątem dokumentacji. Takie zdarzenie należy udokumentować fakturą zaliczkową, którą wystawiamy do 15 dnia miesiąca po miesiącu, w którym otrzymaliśmy wpływ.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Faktury zaliczkowe na całą wartość zamówienia

Faktura zaliczkowa dla celów podatkowych

Faktury zaliczkowe są kojarzone przede wszystkim z koniecznością rozliczenia na ich podstawie VAT. I słusznie – zgodnie z przepisami, otrzymanie zaliczki generuje obowiązek podatkowy, zatem VAT z faktury zaliczkowej rozliczamy za ten miesiąc, w którym otrzymaliśmy wpływ. Błędem jest jednak uznanie, że na podstawie faktury zaliczkowej nigdy nie rozliczymy przychodu.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Faktury zaliczkowe na całą wartość zamówienia

Jeśli wpłacona zaliczka pokryła całą wartość zamówienia, wystawiona do niej faktura zaliczkowa pozwoli na rozliczenie przychodu po dokonaniu dostawy towarów lub wykonaniu usługi. W praktyce gospodarczej po zakończeniu transakcji przedsiębiorcy nanoszą adnotację z datą dostawy/usługi, i zgodnie z nią wykazują przychód.

Przykład.

Firma handlowa otrzymała zaliczkę na kwotę 1.230,00 zł brutto 18 września – wpłata pokrywała całą przyszłą dostawę towarów. Księgowa wystawiła fakturę zaliczkową z datą 18 września. Na tej podstawie rozliczyła VAT (w kwocie 230 zł) w deklaracji VAT za wrzesień.

Program do faktur – Darmowe konto Faktury zaliczkowe na całą wartość zamówienia

12 października firma handlowa dostarczyła nabywcy zamówiony towar. Księgowa odnotowała na fakturze zaliczkowej, że transakcja została zakończona 12 października, i na tej podstawie uznała przychód z transakcji w kwocie 1.000 zł, dołączając go do podstawy wyliczenia zaliczki na PIT.

Zaliczka na 100% a faktura końcowa

Generalnie Ustawa o VAT, regulująca zasady wystawiania faktur, nie wskazuje przypadków, w których wystawia się zerowe faktury VAT.

Dlatego też w sytuacji, kiedy cała transakcja została udokumentowana wcześniej fakturą zaliczkową, zaleca się rezygnację z zerowej faktury końcowej i rozliczenie całej transakcji tak, jak wskazano powyżej – w oparciu o fakturę zaliczkową. Mimo to w obrocie gospodarczym nadal możemy spotkać się z przedsiębiorcami, którzy wystawiają zerowe faktury końcowe.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce