Jak odwołać się od decyzji urzędu skarbowego?

Gdy przedsiębiorca stwierdzi, że decyzja wydana przez urząd skarbowy narusza jego interesy lub przy jej wydaniu naruszone zostały zasady postępowania, może on odwołać się od decyzji US. Gdzie należy szukać pomocy w takim wypadku?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Gdy przedsiębiorca stwierdzi, że decyzja wydana przez urząd skarbowy narusza jego interesy lub przy jej wydaniu naruszone zostały zasady postępowania, może on odwołać się od decyzji US. Gdzie należy szukać pomocy w takim wypadku?

Odwołanie od decyzji US – KROK 1 – Naczelnik US

W celu odwołania się od decyzji urzędu skarbowego, w pierwszej kolejności przedsiębiorca powinien złożyć pismo bezpośrednio do naczelnika tego US (w ciągu 14 dni od daty otrzymania decyzji – sprawdź, jak liczyć terminy podatkowe). Naczelnik ma bowiem prawo do zapoznania się z zarzucanymi mu nieprawidłowościami. Może się też okazać, że uzna on odwołanie podatnika i ponownie wyda decyzję, tym razem przychylną dla przedsiębiorcy.

Odwołanie od decyzji US – KROK 2 – Izba Skarbowa

Jeżeli naczelnik US nie uzna odwołania podatnika, powinien on w ciągu 14 dni od daty jego złożenia przekazać pismo wraz z kompletem akt do izby skarbowej. Na tym etapie dyrektor IS ma dwa miesiące na rozpatrzenie sprawy. Termin ten, z uzasadnionych powodów, może ulec wydłużeniu (podatnik powinien zostać poinformowany o tym fakcie).

Odwołanie od decyzji US – KROK 3 – WSA

W sytuacji, gdy dyrektor izby skarbowej podtrzyma decyzję naczelnika US, przedsiębiorca ma prawo zaskarżyć ją w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym (WSA). Może on to zrobić w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji. Co ważne, wniosek taki należy złożyć bezpośrednio do izby skarbowej, w której złożono odwołanie. By możliwe było podjęcie postępowania w sprawie skargi, podatnik powinien opłacić wpis stosunkowy (jeżeli sprawa dotyczy należności pieniężnych) lub stały (w pozostałych przypadkach). Zapłata powinna zostać uiszczona najpóźniej na wezwanie WSA w określonym przez niego terminie – w przeciwnym wypadku skarga zostanie oddalona. Wyrok WSA uznający skargę podatnika jest wydawany w formie ustnego ogłoszenia, a następnie w ciągu 14 dni powinien zostać sporządzony na piśmie. Jeżeli natomiast skarga zostanie oddalona, wówczas by uzyskać uzasadnienie przedsiębiorca powinien złożyć stosowny wniosek w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku.

Odwołanie od decyzji US – KROK 4 – Skarga kasacyjna do NSA

Jeżeli również WSA podtrzyma decyzję organu podatkowego, przedsiębiorca ma prawo złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. By było to możliwe, musi zostać spełniony jeden z poniższych warunków:
  • musi dojść do naruszenia prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie,
  • musi dojść do naruszenia przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce