Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Jak odzyskać środki zgromadzone na rachunku VAT?

Środki zgromadzone na rachunku VAT mogą być wykorzystane w ściśle określony sposób – na uregulowanie podatku od towarów i usług z otrzymanych faktur zakupowych lub na zapłatę podatku wynikającego z deklaracji VAT. Co zrobić w sytuacji, gdy na rachunek VAT spływają środki od klientów, a my nie mamy możliwości, by je wykorzystać (np. większość płatności realizujemy za pomocą karty lub przez PayU)?

Środki zgromadzone na rachunku VAT – zapłać VAT z deklaracji

Przedsiębiorcy, którzy rzadko wykonują przelewy do swoich dostawców, mogą nie mieć możliwości wykorzystania środków zgromadzonych na rachunku VAT na bieżąco. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zebrane w ten sposób środki przeznaczyli na zapłatę do urzędu skarbowego nadwyżki podatku należnego (od sprzedaży) nad naliczonym (od zakupu). Takie działanie pozwoli im na „skonsumowanie” środków z rachunku VAT i zachowanie płynności finansowej.

Środki zgromadzone na rachunku VAT – wniosek o zwrot

W nieco trudniejszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy ze względu na specyfikę swojej działalności w deklaracjach VAT najczęściej wykazują nadwyżkę podatku naliczonego (od zakupu) nad należnym (od sprzedaży). Wówczas jedyną możliwością odzyskania środków zgromadzonych na rachunku VAT jest złożenie wniosku o ich zwrot.

Zgodnie bowiem z art. 108b ustawy o podatku od towarów i usług, naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek złożony przez podatnika, może postanowić o przekazaniu środków zgromadzonych na rachunku VAT na wskazany przez przedsiębiorcę rachunek bankowy, dla którego prowadzony jest ten rachunek VAT. Organ podatkowy w ciągu 60 dni ma obowiązek rozpatrzyć prośbę podatnika. Rozwiązanie takie daje przedsiębiorcy możliwość swobodnego dysponowania kwotą z konta VAT, w wysokości, o którą wnioskował do organu podatkowego.

Ważne!

Naczelnik US może odmówić przekazania środków z rachunku VAT na tradycyjny rachunek bankowy w sytuacji, gdy:
  • przedsiębiorca posiada zaległości w podatku od towarów i usług (lub występuje uzasadniona obawa, że taka sytuacja będzie miała miejsce),
  • przedsiębiorca stale zalega z płatnościami za VAT lub wykonuje czynności mogące utrudnić lub uniemożliwić egzekucję z tytułu podatku.

Pamiętaj, że zwrot środków z rachunku VAT oraz zwrot VAT z deklaracji to dwie odrębne procedury!


Autor: Ewa Kozak– ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


  • Miś

    W poprzedni poniedziałek złożyłem wniosek o przekazanie środķów z rachunku VAT. Ciekawe jestem czy automatycznie rozpocznie się kontrola ;)


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ