Jak wysłać JPK_VAT

JPK_VAT należy przesłać do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Powinien on zawierać dane z ewidencji sprzedaży i zakupu VAT. Co ważne, dane te należy przekazać w wersji elektronicznej do właściwego organu, w postaci ściśle określonego schematu, którego wzór znajduje się na stronach Ministerstwa Finansów. Jak wysłać JPK_VAT?

Generowanie JPK_VAT

Najwygodniejszym rozwiązaniem pozwalającym na sprawną wysyłkę JPK_VAT jest generowanie pliku bezpośrednio z systemu, w którym prowadzone są księgi podatkowe (na podstawie ewidencji sprzedaży i zakupu VAT). Zdecydowana większość programów do księgowości zdążyła przygotować odpowiednie rozwiązania, które umożliwiają przygotowanie tego typu plików wg właściwego schematu i wyeksportowanie ich do formatu xml.

Na stronie Ministerstwa Finansów można znaleźć jednak instrukcję ręcznego sporządzenia JPK_VAT (na podstawie ogólnodostępnej tabeli CSV, którą można edytować w arkuszu kalkulacyjnym).

Wysyłanie JPK_VAT

Tak przygotowany plik w formacie xml można wysłać na jeden z dwóch sposobów:

  • za pomocą podpisu kwalifikowanego – rozwiązanie płatne,
  • za pomocą profilu zaufanego e-PUAP – rozwiązanie bezpłatne (wystarczy założyć konto za pośrednictwem banku lub na portalu EPUAP; drugie rozwiązanie wymaga złożenia wniosku o utworzenie profilu zaufanego, a następnie potwierdzenia swojej tożsamości w jednym z urzędów skarbowych lub innych punktów – właściwe adresy znajdziesz tutaj).

Po uzyskaniu jednego ze sposobów potwierdzenia tożsamości przy wysyłaniu dokumentów elektronicznych, ze strony MF przedsiębiorca powinien pobrać tzw. kliencką aplikację do wysyłania JPK, dobierając jej wersję do wykorzystywanego systemu operacyjnego. Co ważne, wraz z samym programem należy pobrać instrukcję, w której znajduje się dokładny opis każdego etapu instalowania aplikacji oraz wysyłki za jej pośrednictwem plików JPK_VAT.

JPK_VAT w iFirma.pl

System ifirma.pl pozwala na proste i szybkie generowanie danych w formie JPK, w tym także Jednolitych Plików Kontrolnych dotyczących VAT. Można je pobrać w formacie xml i wysłać we własnym zakresie lub też skorzystać z możliwości wysłania ich przez ifirma.pl (obecnie poprzez złożenie UPL-1, czyli upoważnienia dla pracowników portalu, docelowo funkcja ta ma być zintegrowana ze wspomnianym wyżej profilem zaufanym eGo). Szczegółowa instrukcja, jak wygenerować i wysłać JPK z systemu ifirma.pl znajduje się tutaj.

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Darmowy e-book z poradami księgowymi