Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Kiedy ująć w VAT fakturę korygującą zakupy?

Czynny podatnik VAT powinien zwracać szczególną uwagę na właściwe ewidencjonowanie podatku od towarów i usług. W przypadku naliczonego VAT istotną rolę odgrywa nie tylko jego odliczenie w odpowiednim okresie rozliczeniowym, ale także poprawne skorygowanie tego odliczenia w przypadku uzyskania faktury korygującej zakup. W jakim okresie należy ująć taki dokument w rejestrze zakupu oraz deklaracji VAT?

Faktura korygująca zakup in minus w rejestrze i deklaracji VAT

Zgodnie z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzyma fakturę korygującą zmniejszającą kwotę podatku do odliczenia, ma on obowiązek zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę otrzymał.

Co ważne, w tym przypadku nie obowiązują dwa kolejne okresy rozliczeniowe po miesiącu otrzymania tego dokumentu, jak to jest w przypadku tradycyjnej faktury dokumentującej zakup. Korekta in minus zawsze powinna być ujęta w okresie, w którym nabywca ją otrzymał. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przedsiębiorca nie odliczył jeszcze podatku od faktury pierwotnej, której dotyczy dana korekta. W takim wypadku powinien on ująć oba dokumenty w jednym okresie rozliczeniowym (nawet jeśli wiązałoby się to z wykazaniem zmniejszenia kwoty podatku w innym okresie niż okres otrzymania faktury korygującej in minus).


Wskazówka!

Więcej na temat terminów odliczania naliczonego podatku od towarów i usług przeczytasz tutaj.


Faktura korygująca zakup in plus w rejestrze i deklaracji VAT

Ww. fragment ustawy o VAT odnosi się tylko do faktur korygujących, które zmniejszają kwotę podatku do odliczenia. Co więcej, w przepisach podatkowych nie znajdziemy zapisu wskazującego, jak należy postąpić, jeśli podatnik otrzyma fakturę korygującą in plus, czyli zwiększającą kwotę podatku do odliczenia. Rozwiązaniem wypracowanym w orzecznictwie w tym zakresie jest stosowanie tradycyjnych zasad odliczania VAT naliczonego. W związku z powyższym podatnik ma trzy okresy na uwzględnienie takiej korekty, licząc od miesiąca/kwartału, w którym otrzymał on fakturę korygującą in plus.


Czy można wystawić zbiorczą fakturę korygującą? Sprawdź!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik



Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ