Kontrahent nie zapłacił – jak rozliczyć podatki?

Jeśli kontrahent długo zwleka z zapłatą nie zawsze oznacza to, że nie odzyskamy swoich należności. Sprawdź, jak skorygować podatki od nieopłaconej faktury!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej spotykamy na swojej drodze wiele różnych osób. Niestety czasem trafia się ktoś nierzetelny bądź nieterminowy. Kontrahent spóźnia się z zapłatą? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji. Jak odzyskać podatki od nieopłaconej faktury!

Nieopłacona faktura – walcz o swoje

W przypadku nierzetelnego kontrahenta trzeba przede wszystkim podejmować próby odzyskania pieniędzy, korzystając z:

  • upomnień, ponagleń,
  • wezwań do zapłaty – także przedsądowych,
  • firm windykacyjnych,
  • usług prawników (m.in. powództwo cywilne).

Dzięki temu zwiększamy prawdopodobieństwo polubownego odzyskania środków, oraz zgromadzimy dowody na ewentualność sprawy sądowej.

A co w sytuacji, gdy mija termin zapłaty podatków, a my nadal nie otrzymaliśmy wpływu od kontrahenta?

Ulga w podatku VAT

Jeżeli chodzi o VAT z nieopłaconej faktury, to mimo braku zapłaty od kontrahenta jesteśmy zobowiązani do zapłacenia VAT w ustawowym terminie. Na szczęście taki VAT można odzyskać – mechanizm ten nazywamy ulgą na złe długi. Aby ją zastosować, muszą być spełnione warunki:

  • sprzedaży dokonaliśmy na rzecz podatnika VAT czynnego, niebędącego w trakcie likwidacji bądź upadłości (na dzień przed złożeniem deklaracji, w której ubiegamy się o ulgę),
  • od terminu płatności za wierzytelność minęło 90 dni,
  • od daty wystawienia faktury za wierzytelność nie upłynęły 2 lata (licząc od końca roku, w którym fakturę wystawiono).

Jeśli powyższe warunki zostały spełnione, możemy odzyskać podatek należny. W tym celu:

  • wartość VAT należnego od wierzytelności wpisujemy na minus w rejestrze sprzedaży VAT – zmniejszy ona wartość VAT należnego w deklaracji,
  • w deklaracji VAT-7(19)/VAT-7K(13) zaznaczamy opcję „Tak” w pozycji 69,
  • do deklaracji dołączamy VAT-ZD, w której wyszczególniamy dane dłużnika oraz skorygowaną wartość podatku.

Kontrahent nie zapłacił  – co z PIT?

Od 2020 roku ulga na złe długi występuje również w podatku dochodowym. W przypadku braku otrzymania zapłaty za fakturę w terminie 90 dni od terminu płatności wskazanego na fakturze przedsiębiorca może pod określonymi w przepisach warunkami skorygować podstawę opodatkowania. Z uwagi na stan pandemii tarcza 4.0 wprowadziła dla przedsiębiorców, którzy ponieśli z jej powodu negatywne skutki możliwość skrócenia wskazanego terminu w roku 2020 do 30 dni.
Aby dowiedzieć się jakie warunki należy spełnić by skorzystać z ulgi w PIT przeczytaj tutaj.

W przypadku podatku dochodowego, zapłaconego od nieopłaconej faktury, wierzytelność można zgodnie z przepisami jakie występowały również przed 2020 rokiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, zmniejszając wysokość podstawy opodatkowania.

Jednak taka opcja jest również obwarowana wymogami. Wartość nieopłaconej faktury można zaliczyć do kosztów, jeśli:

  • wartość zaległości zaliczyliśmy wcześniej do przychodów,

nieściągalność zaległości jest uprawdopodobniona, czyli udokumentowana:

  • postanowieniem o nieściągalności wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego,
  • postanowieniem sądu,
  • protokołem sporządzonym przez podatnika, na podstawie którego stwierdza się, że ewentualne koszty procesu i egzekucyjne byłyby równe lub wyższe od wartości zaległości.

Taką dokumentację można uzyskać, wstępując na drogę powództwa cywilnego, lub sporządzając protokół, w którym uzasadnimy, że postępowanie byłoby zbyt kosztowne w stosunku do długu.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce