Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Magazyn w firmie produkcyjnej – po co go prowadzić?

Przedsiębiorcy zakładający własne firmy produkcyjne mogą borykać się z problemem ewidencjonowania i kontroli materiałów, niezbędnych do produkcji. Dlatego prowadzenie magazynu może okazać się strzałem w dziesiątkę – mimo że w jednoosobowej działalności gospodarczej albo spółce cywilnej nie jest on obowiązkowy.

Magazyn a produkcja

Wprawdzie prowadzenie księgi przychodów i rozchodów wymaga ewidencjonowania faktur zakupu, jednak najczęściej księguje się je w jednej pozycji, przez co księga nie zapewnia odpowiedniej przejrzystości co do posiadanych materiałów podstawowych. W przypadku podatników, którzy wybrali rozliczenie na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, prowadzi się wyłącznie ewidencję przychodów – tym bardziej więc zakupy materiałów nie będą ewidencjonowane.

Zatem w przypadku firmy produkcyjnej pierwszym krokiem do pomocnego magazynu będzie przejrzyste ewidencjonowanie zakupu materiałów podstawowych – wszystkich surowców i półproduktów, z których tworzony będzie produkt końcowy.

Dobry magazyn pozwala na stworzenie listy niezbędnych materiałów, a następnie – na bieżące śledzenie ich stanu w firmie. Aby efektywnie zarządzać posiadanymi materiałami warto w programie magazynowym zwrócić uwagę na:

  • Możliwość łączenia pozycji w gotowe produkty – automatycznie zmniejsza się stan materiałów i zwiększa stan produktów gotowych do sprzedaży
  • Możliwość ustalenia limitów stanów magazynowych – informacja o kończącym się produkcie pojawi się, zanim faktycznie ulegnie on wyczerpaniu
  • Możliwość wprowadzania cen nabycia – porównanie cen surowców od różnych dostawców pozwala na wybranie najkorzystniejszej oferty i zoptymalizowanie kosztów produkcji.

Magazyn a kontakt z kontrahentem

Aby utrzymać dobre relacje z nabywcami produktów, warto dołożyć starań i usprawnić dostawę swoich wyrobów. W tym przypadku również przydać się może program magazynowy, aby:

  • Ustalić stan gotowych produktów i limity, dzięki któremu można na bieżąco uzupełniać brakujące wyroby
  • Ustalić ceny wyrobów gotowych w zależności od wykorzystanych surowców, kosztów wynagrodzenia czy kosztów pośrednich poniesionych przy produkcji, aby uniknąć sprzedaży po kosztach
  • Monitorować popyt na dane rodzaje wyrobów, aby produkować brakujące wyroby i nie zwiększać stanu tych, które akurat zalegają dłużej.

Uwaga! Firmy zajmujące się produkcją towarów o krótszym terminie przydatności, jak np. żywność lub naturalne kosmetyki, mogą korzystać z magazynu w celu śledzenia daty wytworzenia produktu – i w ten sposób minimalizować ewentualne straty spowodowane zbyt długim zaleganiem wyrobów.

Masz program magazynowy, ale nie masz powierzchni? Wypróbuj dropshipping – i zleć przechowywanie!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ