Odliczenie VAT od faktury przed sprzedażą

Przedsiębiorcy-nabywcy najczęściej otrzymują faktury w trakcie lub po dokonaniu transakcji. Zgodnie z przepisami mogą się jednak zdarzyć sytuacje, kiedy faktura zostanie wystawiona przed datą dokonania zakupu – nawet do 30 dni. Kiedy zatem rozliczyć VAT?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy-nabywcy najczęściej otrzymują faktury w trakcie lub po dokonaniu transakcji. Zgodnie z przepisami mogą się jednak zdarzyć sytuacje, kiedy faktura zostanie wystawiona przed datą dokonania zakupu – nawet do 30 dni. Kiedy więc powinno nastąpić odliczenie VAT od faktury przed sprzedażą?

Faktura przed sprzedażą a odliczenie VAT – zasady ogólne

Zgodnie z podstawowymi zasadami, prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje nabywcy nie wcześniej, niż w momencie:

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Odliczenie VAT od faktury przed sprzedażą Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Odliczenie VAT od faktury przed sprzedażą

Ogólną zasadą powstawania obowiązku podatkowego u sprzedawcy jest moment dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Dla nabywcy oznacza to, że prawo do odliczenia będzie przysługiwało po otrzymaniu towaru lub zakończeniu usługi, oraz otrzymaniu faktury.

Tym samym przy tego typu transakcji fakt, że faktura została wystawiona przed sprzedażą, nie będzie miał generalnie wpływu na możliwość odliczenia VAT od zakupu.

Przykład 1

Przedsiębiorca zamówił w hurtowni kafelki z dostawą do firmy, fakturę otrzymał przy zamówieniu 23 lutego 2018 r. Towar został dostarczony do firmy 2 marca 2018 r. Obowiązek podatkowy powstał u sprzedawcy w momencie dokonania dostawy towarów, a co za tym idzie – w tym samym momencie powstało prawo do odliczenia VAT u nabywcy. VAT naliczony można odliczyć najwcześniej w marcu 2018 r.

Program do faktur – Darmowe konto Odliczenie VAT od faktury przed sprzedażą

Faktura przed transakcją – przepisy szczegółowe

Wystawienie faktury przed sprzedażą może mieć znaczenie dla nabywcy, jeśli dotyczyć będzie specyficznej dostawy albo usługi. Wyjątki, dla których obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstaje w momencie wystawienia faktury, zostały zawarte w art. 19a ust. 5 pkt. 3 i 4 Ustawy o VAT.

Jeśli zdarzy się, że faktura przed sprzedażą zostanie wystawiona dla tego typu specyficznej transakcji, nabywca ma co do zasady prawo do odliczenia VAT już w momencie otrzymania faktury – posiada bowiem fakturę, a skoro tak, u sprzedawcy powstał już obowiązek podatkowy. Fakt, że usługa nie została jeszcze zakończona czy towar nie dotarł do nabywcy, nie ma tu znaczenia.

Przykład 2

Faktura za ratę leasingową za kwiecień 2018 r. została wystawiona 1 marca 2018 r. Leasing jest wyjątkiem wymienionym w art. 19a ust. 5 pkt. 4 Ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w VAT powstanie zatem zgodnie z datą wystawienia faktury, w marcu 2018 r. Nabywca otrzymał fakturę 10 marca 2018 r. – prawo do odliczenia powstanie już w marcu 2018 r.

Czy wiesz, kiedy data wystawienia faktury będzie wpływała na moment ujęcia kosztu?
Sprawdź przewodnik
!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce