Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Opłata recyklingowa a ryczałt ewidencjonowany

Obowiązkowa opłata recyklingowa doliczana do jednorazowych torebek na zakupy jest co do zasady neutralna dla podatku dochodowego. Z jednej strony podatnicy uwzględniają ją w przychodach, z drugiej – po wypłaceniu urzędowi zaliczają do kosztów. Problem pojawia się jednak w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w którym nie występują koszty uzyskania przychodów. Czy ryczałtowcy będą płacić podatek dochodowy od opłaty recyklingowej?

Opłata recyklingowa w księgach ryczałtowca

Choć wydaje się, że rozliczanie opłaty recyklingowej nie jest trudne, u ryczałtowca problem może pojawić się już na początku – podczas ustalania właściwej stawki ryczałtu. Generalnie ani nowo wprowadzone przepisy, ani dotychczasowe ustawy omawiające podatek dochodowy nie dają przedsiębiorcom żadnych wskazówek w tym zakresie.

Co do zasady zakłada się, że w tym przypadku właściwą byłaby stawka 3%, czyli właściwa dla handlu. Jednakże w związku z faktem, że reguła ta nie wynika z przepisów, a jedynie z logicznego wnioskowania, warto skontaktować się w tej kwestii z własnym urzędem skarbowym lub wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej.

Opłata recyklingowa przedmiotem korekty

Kolejną, bardzo istotną kwestią przy opłacie recyklingowej u ryczałtowców jest jej neutralność – jest to opłata wnoszona dla budżetu państwa, tym samym nie powinna podlegać opodatkowaniu.

Jednak ryczałtowiec, który nie ma możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodów, a jest zobowiązany do uwzględnienia opłaty recyklingowej w przychodach, generalnie zapłaci od niej podatek. Rozwiązania tego problemu Ministerstwo Finansów upatruje w korekcie kosztów, do której w pewnym zakresie uprawnieni są ryczałtowcy. Na tej podstawie przedsiębiorca ma prawo pomniejszyć przychód o kwotę wpłaconej opłaty recyklingowej.

Oznacza to, że – podobnie jak podatnicy rozliczający się na podstawie KPiR – ryczałtowiec na bieżąco będzie uwzględniał jedynie przychody uzyskane z opłaty recyklingowej. Natomiast po zakończeniu roku, w momencie przekazania opłaty na konto Ministerstwa Środowiska, przychody będą mogły zostać skorygowane.


Ryczałt może być prosty – sprawdź, jak prowadzić ewidencję przychodów z serwisem ifirma.pl!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ